En iyi Haber

2000 Sonrası En İyi Türk Filmleri

2000 Sonrası En İyi Türk Filmleri

Dünyanın en otoriter film puanlama veritabanına sahip IMDB’ye göre 2000’lerden sonra çoğunu ismini dahi uymadığınız en iyi Türk filmlerini sizler için listeledik.

10. G.O.R.A. (Ömer Faruk Sorak, 2004) IMDB: 7.9

Çevresindekiler tarafından üç kağıtçı olarak bilinip aklı sürekli kurnazlığa çalışan Arif, halı ve kilim satarak geçinimini sağlamaktadır. Bir gün dükkanına yabancı müşteriler gibi görünen uzaylılar tarafından kaçırılır. Kaçırıldığı gezegende hayatının aşkı ile tanışır ve gezegen kurtarabilmek için kahkaha dolu macera serüveni başlar

 

9.Kelebeğin Rüyası (Yılmaz Erdoğan, 2013) IMDB: 8.0

Yeni modernleşen bir madenci kasabasında sanatla iç içe yaşayan şair iki genç olan Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, memuriyet hayatlarını sürdürmekteydiler.Aynı kadına aşık olan 2 gencin hayattan kaçış hikayesi anlatılmaktadır. 2.Dünya savaşı dönemine denk gelen avrupada savaşlarla mücadele eden ve kalkınmaya çalışan Cumhuriyet yıllarında geçmektedir.

 

8. Devrim Arabaları (Tolga Örnek, 2008) IMDB: 8.0

1961 yılında ülkenin kalkınması için Cumhurbaşkanlığı konutunda ülkenin önde gelen iş adamları ve gazeteciler davet edilirler. Davette umutsuzca yorumlar yapan davetlilere sinirlenip bir anlık gaza gelir ve otomobil bile üretebileceklerini söyler. Artık dönüşü olmayan bir yola başvurulmuştur. Cumhuriyet bayramına kadar yerli otomobil üretilmek zorundaydı ama nasıl? Ve hikaye bu şekilde başlar

 

7. Vizontele (Yılmaz Erdoğan, 2001) IMDB: 8.0

Van’da bir köye Televizyonun gelmesi anlatılmaktadır. TRT tarafından köye bir görevli gönderilir ve televizyon hakkında hiç bir fikri olmayan köy halkına, televizyon hakkında bilgiler verir. Köylüler tarafından büyük ilgi oluşur fakat görevliler işini kurulumu bitirmeden geri dönerler. Bunun üzerine belediye başkanı köyün delisi olan teknoloji uzmanından yardım istemek zorunda kalır ve macera başlar.

 

6. Nefes: Vatan Sağolsun (Levent Semerci, 2009) IMDB: 8.1

Bir dağın tepesinde Karabal jandarma karakolunu korumakla görevli kırk asker ve bir subayın hikayesi anlatılmaktadır. Karakolda bulunan jandarma askerlerinin bu günlerde geçirdikleri hasreti, acıyı ve mutlulukları anlatılmaktadır.

 

5.Pek Yakında (Cem Yılmaz, 2014) IMDB: 8.1

Korsan DVD film satarak hayatını geçiren Zafere karısı tepki verir ve kendisinden boşanmak istediğini söyler. Karısını geri kazanabilmek için korsan DVD işini bırakıp eski günlerdeki oyunculuk günlerine geri dönmek ister. Amacı eski dostları ile bir araya gelip 1970’den beri hiç çekilmemiş fantastik bir film yapmaktadır. Bu hayalini gerçekleştirmek için verdiği mücadele komik bir serüvene dönüşür.

 

4.Pardon (Mert Baykal, 2005) IMDB: 8.2

İbrahim, Aydın ve Muzaffer çok yakın 3 arkadaştır. İbrahim, resmi üniformalı kişilerden çok korkan bir kişidir. Bir gün İbrahim resmi üniformalı birisiyle karşılaşır ve hemen kaçmaya çalışır. Durumdan şüphelenen polis, 3 arkadaşı da içeri alır. Ülkenin adalet sistemini ele alan filmde macera buradan sonra başlar.

 

3.Kış Uykusu (Nuri Bilge Ceylan, 2014) IMDB: 8.4

Emekli bir tiyatrocusu olan Aydın, oyunculuğu bıraktıktan sonra babasından miras kalan butik oteli işletmek için Kapadokya’ya yerleşir. Anadolu bozkırlarının ortasında ıssız bir mekanda, kendisiyle, hayalleriyle, sevdikleriyle ve düşe kalka sürdürmeye çalıştığı ilişkisi anlatılıyor.

 

2.Ayla (Can Ulkay, 2017) IMDB: 9.3

Kore Savaşında yaşanan çok dramatik bir hikayeyi yaşanan ve gerçekten yaşanmış olan bir hikyanin beyaz perdeye taşınmasıdır. Savaş esnasında Süleyman, öksüz kalan ve korumasına aldığı Koreli kızla bir bağ kurar. Ayla ismini verdiği küçük kıza aylarca bakar ve savaş bittiğinde Türkiye’ye getirmek ister. Fakat Kore yasaları gereği kız orada bırakmak zorunda kalır. Aradan 60 yıl geçer ve Süleyman Ayla’yı tekrar görmeye gider

 

1.Dağ 2 (Alper Çağlar, 2016) IMDB: 9.7

Bu sefer görevleri terör örgütü olan IŞİD tarafından infaz edilecek olan medya mensubu Ceyda Balaban’ı kurtarmak. Filmde savaşın merhametsizliği ve askerliğin tabiatını anlatılmakta. Bordo bereli olabilmek için Oğuz ve Bekir’in altı sene boyunca aldıkları eğitimlerini ve dahil oldukları tim olan “Fırtına Getiren”in diğer askerlerin dertli öyküleri anlatılıyor.
Not: Filmin bütçesi “Dağ 1” in 10 katı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ