En iyi Haber

En Güçlü Hayvan

En Güçlü Hayvan

Hayvanlar Aleminin Gerçek Kralları

Dünyadaki milyonlarca hayvan arasından en güçlü hayvan hangisi diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bazı hayvanlar vardır ki, insanların hayal bile edemeyeceği kadar çok güçlülerdir. Her hayvanın doğası farklıdır, buna bağlı olarak da her hayvanın gücü de farklılık göstermektedir. Bazı hayvanlar çok küçüktür, bazıları ise muazzam büyüklüktedir. Hayvanlar birbirlerinden farklı oldukları için, kimisi saf bir kaba kuvvete sahipken kimisi ise muazzam büyüklükteki eşyaları kaldırabilecek, taşıyabilecek, sürükleyebilecek ve çekebilecek kuvvete sahiptir.

Dünyada kaç çeşit hayvan vardır sorusunu, henüz cevaplayamıyoruz. Bilim insanları bu konularda yapmış oldukları araştırmalar sonucunda kesin bir cevap üzerinde uzlaşamamışlardır. Dünyada kaç çeşit hayvan olduğuyla ilgili yürütülen tahminlere göre şunu söyleyebiliriz. 20 milyon ile 100 milyon arasında tahminler yürütülmektedir. En güçlü hayvan dediğimizde, dünya üzerinde şu an yaşayan ve zoologlar tarafından tanımlanmış hayvanları kastederiz.

En güçlü hayvan hangisidir, sorusuna gelirsek yapılan araştırmalara göre dünyanın en güçlü hayvanının ‘’boz ayı’’ olduğunu söyleyebiliriz. Dünyadaki en güçlü hayvanlar; ayılar, yılanlar, filler, öküzler, kaplanlar diye sıralayabiliriz. Dünya üzerinde milyonlarca hayvan olduğunu düşünürsek; bu sıralamayı daha fazla uzatabiliriz.

kaplanlar ve özellikleri

Kaplanlar ve Özellikleri

Kaplanlar, en çok merak edilen yırtıcı hayvanlardan biridir. Kaplanlar, yemek olarak insan ya da hayvan ayırımı yapmadan her şeyi yiyebilirler. Bu özelliklerinden dolayı insanların en çok korktuğu hayvanlar listesinde,  kaplanlar her zaman bulunmaktadır. Hayvanlar arasında da kaplanlar çok korkulan bir türdür. Farklı kaplan türlerine ait kaplan resimlerine internet üzerinden rahatça ulaşabilir ve merakınızı giderebilirsiniz. Kaplanların birçok inanılmaz özelliği bulunmaktadır. Kaplanların inanılmaz özelliklerinden bazıları:

 • Kaplanlar, insanları av olarak görmezler.
 • Avlarını çekmek için kaplanlar, diğer hayvanların seslerini taklit edebilirler.
 • ‘’Bali kaplanı’’ nesli tükensin diye bilerek öldürülen bir hayvandır. Bunun sebebi, Bali adasındaki yerli halk, Bali kaplanının afetlerin ve şeytanın elçisi olduğuna inanıyordu. Bu sebepten dolayı Bali kaplanlarını isteyerek öldürüyorlardı.
 • Beyaz kaplanlar, vahşi doğada en az bulunan hayvanlardan biri olmuştur. Bunun sebebi, beyaz kaplanların egzotik hayvan ticareti ve avlanma amacıyla kullanılmaları.
 • Beyaz kaplanlar, son 50 yıldır vahşi doğada görülmemiştir. Beyaz kaplanları görmek için hayvanat bahçelerine gitmeliyiz, çünkü sadece hayvanat bahçelerinde beyaz kaplanlar vardır.
 • Kaplanların bacakları çok güçlüdür. O kadar çok güçlü bir bacağı vardır ki, öldüğünde bile bir kaplan uzunca bir süre ayakta kalabilir.
 • Kaplanlar, kedigillerin en büyüklerindendir.
 • Kaplanların kilosu 500’e kadar bile çıkabilmektedir.
 • Bir kaplanla göz göze gelirseniz, yaşama şansınız artabilir. Çünkü, kaplanla göz göze gelmek, kaplanın kendisini gösterdiği anlamına gelir. Bu sebepten dolayı kaplan, başka bir av aramaya başlar.
 • Kaplanlar, dünyaya geldikleri ilk zamanlarda birkaç hafta boyunca tamamıylen kör olarak yaşarlar.
 • Kaplanlar, yalnız yaşarlar.

Dünyanın En Güçlü 10 Hayvanı

Dünyanın en güçlü 10 hayvanı hangileridir hiç merak ettiniz mi? Dünyada yer alan bazı canlı türlerinin halen bilinmediğini ve tanımlanmadığını düşünürsek, hayal bile edemeyeceğimiz kadar çok hayvan dünyada yaşamaktadır diyebiliriz. Hayvanların farklı yetenekleri onları güçlü kılar. Peki en güçlü hayvan türleri hangileridir? Dünyanın en güçlü 10 hayvanı listesi karşınızda!

boz ayı

Boz Ayı

Nesli tükenmemiş 8 ayı türünden biridir. Boz ayılar hem etçil hem otçul hayvanlardır. Boz ayılar, 500 kiloluk bir ağırlığı kaldırabilirler. Boz ayıların büyüklükleri  1 metre ila 3 metre arasındadır. En küçük boz ayısının ağırlığı, normal bir insan ağırlığı kadardır.

Anakonda Yılanı

Dünyanın en büyük yılanlarından biridir. Sessiz katil olarak bilinirler ve sinsi bir duruşları vardır. Anakondalar zehirsiz yılanlardır. Anakondaların en dikkat çekici özelliği, avlarını zehirle değil boğarak öldürmeleridir. Avlarının önce kemiğini kırıp etkisiz hale getirirler, sonrada yutarlar. Çene kemikleri çok esnek olduğundan, çok büyük hayvanları bile tek seferde yutabilirler.

fil

Fil

Vahşi hayvanlar arasında filler, en güçlü kara hayvanı ve en güçlü memeli hayvandır. Filler, dünyadaki en büyük canlılardan biridir. Yılda 50 ton besin tüketirler. Duygusal, zeki, bilinçli canlılar olduklarından dolayı filler, insanlarla anlayışlı ilişkiler kurabilirler. Filler tıpkı insanlar gibi, sürülerinden bir fil öldüğü zaman onun için yas tutarlar.

Misk öküzü

Popüler bir söz vardır: ‘’Öküz gibi güçlü.’’ Böyle denmesinin sebebi, öküzler engebeli bir arazide vücut ağırlıklarının 1,5 katı olan 900 kiloluk bir şeyi taşıyabilirler veya çekebilirler. Misk öküzünün en dikkat çekici özelliği, kalın kürkü sayesinde en soğuk hava şartlarına bile kolayca dayanabilmesidir. Yaşam süresi 12 ila 20 yıl arasındadır.

Kaplan

Kaplanların bacakları çok güçlüdür. O kadar çok güçlü bir bacağı vardır ki, bir kaplan öldükten sonra bile uzunca bir süre ayakta durabilir. Yıkanmayı seven hayvan türlerindendir. Geyik, zebra, yaban domuzu, manda gibi hayvan türlerini avlarlar. İri cüsselidirler.

Kartal

Kartallar, uçtukları zaman kendi vücut ağırlıklarının 4 katını kaldırabilen en güçlü kuştur. Gökyüzünün kralı olarak bilinmektedirler. İri ve oldukça güçlüdürler. Gaga, pençe ve bacakları çok güçlü bir yapıdadır.

goril

Goril

Goriller, 2000 kilo ağırlık taşıyabilirler. Bu ağırlık, vücut ağırlıklarının yaklaşık 10 katıdır. Yani, bu ağırlık yaklaşık olarak 30 yetişkin insanın ağırlığına eşittir. İnsanlar gibi 32 dişe sahiptirler. Yaşayan en büyük primat, gorildir.

Leafcutter Karınca

Kendi vücut ağırlıklarının 50 katı kadar yükü kaldırabilirler. Yaprak kesen karıncalardır ve miniktirler. Çeneleri ile yük kaldırabilirler.

Gergedan böceği

Kendi ağırlıklarının 850 katı kadar ağırlıktaki bir yükü kaldırabilirler. Yani, şunu söyleyebiliriz ki, bir insan eğer gergedan böceği ile aynı derecede güce sahip olsaydı, 65 tonluk bir eşyayı kaldırabilecekti. Eğer bir fil, gergedan böceğinin gücüne sahip olsaydı, bu durumda sırtında 850 fili taşıyabilecekti.

Gübre böceği (Dung Beetle)

Dünyanın en güçlü böceği, gübre böceğidir. Bir gübre böceği, kendi vücut ağırlığının 1,141 katını çekebilme gücüne sahiptir. Eğer bir insan gübre böceğinin gücüne sahip olsaydı, insanlarla dolu 6 tane çift katlı otobüsü çekebilecekti.

en güçlü hayvan hangisidir

En Güçlü Hayvan Hangisidir ?

En güçlü hayvan hangisidir sorusunun cevabı, doğada vahşi yaşamda uzun süre kalabilen, iri cüsseli ve yemek ihtiyacını doğadan karşılayabilen hayvanlardır. Hayvanlar, doğada yaşamak için güçlü olmak zorundadırlar. Boz ayılar, en güçlü hayvanlar listesinde ilk sırada yer alırlar. Boz ayılar, at kadar hızlı koşabilirler. İri cüsseli olan boz ayılar, aynı zamanda iyi birer yüzücüdürler. Fiziksel olarak oldukça güçlü bir yapıya sahip olan boz ayılar, bir darbeyle bile koca bir öküzü öldürebilecek güce sahiptirler.

Boz ayılar, kahverengi ayı olarak da bilinirler. Ortalama boyları 2,8 metreye kadar ulaşabilmektedir. Ağırlıkları 600 kiloya kadar çıkabilmektedir. Boz ayılar bir pençe darbesi atarak, kocaman bir öküzü bile öldürebilirler. En güçlü hayvan hangisidir sorusunun cevaplarından olan boz ayılar, carnivora takımının karada yaşayan en büyük üyelerindendir. Boyu ve iri cüssesi ile kendisinin tek bir rakibi vardır. O da kendi türünden olan ve ondan daha uzun ve iri olan boz ayılardır.

Dünyanın En Güçlü Hayvanı

Bilim insanları hayvan çeşidinin 20 ila 100 milyon arasında olduğunu tahmin etmektedirler ve henüz sayı konusunda kesin bir cevapta uzlaşamamışlardır. Hatta bazı hayvan çeşitlerinin tanımlanmadığını da hesaba katmalıyız. Dünyanın en güçlü hayvanı denilince listeye giren hayvanlar: boz ayılar, anakonda yılanları, filler, misk öküzleri, kaplanlar, kartallar, goriller, leafcutter karıncalar, gergedan böcekleri, gübre böcekleri, çitalar, timsahlar, balinalar, ölümcül kurbağalar ve farklı türden yılanlar bu listeye girmektedir.

Dünyanın en güçlü hayvanı, boz ayılar olarak bilinmektedir. Tanımlanmayan, henüz bilinmeyen hayvan çeşitleri de vardır. Tanımlanmamış hayvanlardan biri boz ayılardan daha güçlü olabilir mi? Bunu ancak bilim insanlarının çalışmaları ve araştırmaları sonucunda ilerleyen zamanlarda öğrenebileceğiz. Ancak şu anda, vücut ağırlığının 0,8 katını yani 500 kiloyu kaldırabilecek güçte olan boz ayılar, en güçlü hayvan olarak bilinmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ