En iyi Haber

En Güçlü Köpekler

En Güçlü Köpekler

En Güçlü Köpekler Arasında Dünyanın En Güçlü Köpeği Hangisi?

Bazı insanların belirli köpek türlerini görünce istemsizce korkmalarını ya da hemen savunmaya geçmelerini gözlemleriz. Bu tepkilerinde elbette televizyonlarda, gazetelerde karşılaşılan köpek saldırı vakalarında zihinlere kazınmış belirli ırkların ve görselliklerin etkisi büyüktür. Kimi köpek türlerinde ise insanların; daha rahat davrandığı, yabancı ve ilk defa gördüğü bir köpek de olsa yanına yaklaşıp sevmeye yeltendiği de olur. Fakat insanların genelde saldırganlık ve güçlü olma kavramını karıştırdığı görülür. Bu listede en saldırgan/tehlikeli listesinden ziyade, ürettikleri veya üretebilecek potansiyel güçleri en fazla olan en güçlü köpekler sıralaması yapılacaktır.

güçlü bokser köpek

10- Boxer

Kökeni 1850 yıllarının Almanya’sına kadar uzanan boxerlar 30 kg ağırlığa 60 cm boya erişebilmektedirler. Ortalama ömürleri 10-12 yıl arasıdır.Kahverengi beyaz tonlarında olabilirler. Arazi köpeği olmalarıyla nam salan boxerlar ideal av köpekleridir.

 

newfoundland köpek

9- Newfoundland Köpek

Kökeni Kanada’ya dayanan bu ırk irk 70 kg ağırlığa, 70 cm boya ulaşabilmektedir. Ortalama ömürleri 8-10 yıl arasıdır. Kahverengi siyah ve beyaz tonlarında olabilirler. Balıkçılara yardım etmesi için tercih edilen Newfoundland ırkı en güçlüler listesinde 9. sıradan yer almaktadır.

 

amerikan pitbull köpeği

8- Amerikan Pitbull Terrier

Kökeni 1800 lü yılların Birleşik Krallığı’na dayanan bu tür Avrupalı göçmenler vasıtasıyla Kuzey Amerika’ya taşınmıştır. 40 kg ağırlığa, 40 cm boya ulaşabilmektedir. Ortalama ömürleri 12-14 yıl arasıdır. Beyaz kahverengi ve gri tonlarında olabilirler. Boyutuna göre oldukça güçlü ve kaslı olan pitbullar saldırganlıklarıyla da meşhur olmuşlardır.

 

irlanda kurtköpeği

7- Irish Wolfhound (İrlanda Kurt Köpeği)

Listenin 7. sırasında tarihi milattan önce 1500 lü yıllara dayandığı söylenen ve Keltler tarafından İrlanda’ya getirilmiş bir tazı bulunmaktadır. 55 kg ağırlığa ve 80 cm boya erişebilen irlanda tazısının ortalama ömrü 6-8 yıl arasındadır. Salaş görünümlü kırçıllı gri bir tüy yapısına sahip bu tazı oldukça nazik zeki ve bir o kadar da çeviktir. Kurt ve geyik avlarında sıklıkla tercih edildiği bilinir.

 

alman çoben köpeği

6- Alman Çoban Köpeği

Listenin 6. Sırasında ülkemizde K-9 olarak bilinen Alman Çoban Köpeği yer almaktadır. 40 kg ağırlığa, 60 cm boya ulaşabilen bu türün ortalama yaşam süresi 9-13 yıl arasıdır. Altın kahverengi siyah tonlarında olan bu türün en göze çarpan özellikleri kaslı ve çevik yapısının yanı sıra, zeki asil ve yüksek sadakatli olmalarıdır. Emniyet teşkilatlarınca sıkça tercih edililrler.

 

sivas kangalı ve aksaray malağı

5- Sivas Kangalı/ Aksaray Malaklısı

Listenin 5. Sırasını muazzam iki Türk köpek ırkı paylaşmaktadır.  Zira dış görünüş olarak birbirlerine oldukça benzeseler de (altın –beyaz arası bir tonda renk) Malaklı köpekleri Mastiff ırkından olduğundan dolayı sarkık dudaklara, iri bir başa, düşük kulaklara ve daha iri bir vücuda sahiptir. Kangallar ise daha küçük bir başa, sivri bir ağız yapısına, çevik bir vücuda sahiptir. Kavga esnasında göğüs atması tipik hareketidir. Malaklı köpekleri 100 kg ağırlığa, 130 cm boya ulaşabilirken ortalama yaşam süreleri 10-15 yıldır. Kangallar ise 60 kg ağırlığa, 85 cm boya ulaşabilirken ortalama yaşam süreleri 11-13 yıldır. Evliya Çelebi seyahatnamesinde her iki ırktan da bahsederken Malaklı için “Anadolu’da bir aslan gördüm” ifadesini kullanırken, Kangal içinse “aslan kadar güçlü” demiştir.

dana kurso köpek

4- Cane Corso

İtalyan bir ırk olan Cane Corso’lar 90 kg ağırlığa 70 cm ağırlığa ulaşabilmektedir. Ortalama ömürleri 9-12 yıldır. Siyah kahverengi ve gri tonlarında olabilirler. Oldukça sadık, çevik ve kaslı olan bu tür yabancılara karşı bir o kadar da saldırgan olabilmektedir. Soyu Antik Roma’ya dayanan bu ırkın isminin latince karşılığı ise Bodygard Köpeği’dir.

 

en güçlü köpeklerden biridir rottweiler

3- Rottweiler

Bir Alman köpek ırkı olan Rottweiler, ülkesinde kasap köpeği anlamına gelen Rottweiler Metzgerhund olarak bilinmektedir. 60 kg ağırlığa,70 cm boya ulaşabilmektedir. Ortalama ömürleri 8-10 yıl arasıdır. Siyah altın sarısı karışımı bir renk dağılımına sahiptir. Oldukça çevik, kaslı ve iri bir başa sahip bu köpek düzgün yetiştirilirse bir o kadar saldırganlıktan uzaktır. Almanya’nın rottweil kentinde bu türe saygıdan bir çok heykeline rastlamak mümkündür.

 

dağların efendisi saint bernard köpek

2- Saint Bernard

Birçoğunuz bu ırkı Afacan Köpek Beethoven olarak filmlerden erken yaşta tanımış olabilir. 120 kg ağırlığa, 70 cm boya ulaşabilen bu ırkın ortalama yaşam süresi 8-10 yıl arasıdır. Kahverengi beyaz tonlarında olabilirler. Güçlü bir o kadar da sempatik ve dost canlısı bir mizaca sahiptir. 1050 li yıllarda bir keşiş Alplerin zirvelerinde ölümcül hastalığa tutulmuş ve tedavisi mümkün olmayan kimseler için bir tedavi merkezi kurmak istemiş fakat oraya giden yol oldukça zorlu ve tehlikeli olduğu için birçok kimse yolda çığ ve benzeri tehlikelerle karşılaşırmış. Söylenenlere göre keşiş bu ırka ait köpeklerden gelen konuklara yolda rehberlik etmesi için ve çığ altında kalanların kurtarılması için faydalanırmış. Yine çizgifilmlerde karşılaştığımız ve dağ zirvesinde boynunda brendi dolu bir matara taşıyan köpeğin bu ırktan olduğunu belirtelim.

 

great dane köpek cinsi en güçlü köpek

1- Great Dane

100 kg ağırlığa, 86 cm boya ulaşabilen Great Dane listenin en heybetli köpeği olarak 1. sırada yer almaktadır. Ortalama ömürleri 7-10 yıl arasıdır.  Kahverengi siyah veya altın tonlarında olabilirler. Kökeni kimi kaynaklara göre Alman, kimisine göre Danimarka’ya uzanmaktadır. İri cüsselerine rağmen oldukça oyuncu, iyi huylu ve sempatik türlerdir. Fakat iyi bir bekçi oldukları göz önüne alınırsa koruduğu bölgede bir tehlike sezdikleri takdirde çok farklı davranırlar. Köpeklerin Apollo’su olarak da anılırlar. Ölçülen en uzun Dane 114 cm boyunda Zeus isimli köpektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ