En iyi Haber

En İyi Bilim Kurgu Dizileri

En İyi Bilim Kurgu Dizileri

En İyi Bilim Kurgu Dizileri

En iyi bilim kurgu dizileri, günümüzde henüz kullanılmamakta olup bilim ve teknoloji ögeleri kullanılarak elde edilmektedir. Bilim kurgu, kısaca teknoloji ögeleri kullanarak yakın ya da uzak gelecek üzerine serüvenler oluşturulmasıdır. Bu serüvenler oluşturulurken genellikle hayalin sınırları zorlanır ve teknoloji konusunda çığır açılır. Bilim kurgu örneklerine 19. yüzyılın sonuna doğru Jules Verne ve Herbert George Wells sayesinde rastlanılmıştır. Sonrakiler ise birbirini takip ederek devam etmiştir. Bilim kurgu dizileri daha çok gelecek zamanla ilgilenmektedir. Geçmiş zaman yerine gelecekte olması muhtemel olaylar ve gerçekleşmesi mümkün teknolojiler üzerine hayali bir öykü yazılır. Bilim kurgu, sadece dizilerde değil; kitap, film, bilgisayar oyunları ve çeşitli teknolojik unsuralar üzerinde de kendini göstermektedir.

En İyi Bilim Kurgu Dizileri Top 10

en iyi bilim kurgu dizileri sense8

10. Sense8

En iyi bilim kurgu dizilerimizin 10. sırasını bir Netflix dizisi olan Sense8 alıyor. Dünyanın 8 farklı bölgesinde yaşayan ana karakterlerimiz, gizemli bir şekilde birbirlerini günlük hayatları içerisinde görmeye başlayacaklar. Elbette kafaları karışacak ancak buna pek bir anlam getiremeyecekler. Aynı zamanda birçok zor zamanda birbirlerine yardım edecekler. Başlarda bunun farkında olmayacaklar bile sadece içgüdülerine göre hareket edecekler.

9.11/22/63

11/22/63, adlı dizde bir zaman yolculuğu anlatılmaktadır. Lisede İngilizce öğretmenliği yapan Jake Epping başrol olarak karşımıza çıkmaktadır. Karakterin bir lokantada geçmişe açılan bir kapı olduğunu fark etmesi ile olaylar gelişir. Zamanda geçmişe giden karakter, o dönemde gerçekleşen suikastı engellemeye çalışacaktır.

8.Stargate: Atlantis

Stargate: Atlantis adlı dizi, Popüler Stargate SG-1 dizisinin alternatifi olarak çekilmiştir. Konusu; Diplomat Dr. Elizabeth Weir’ın liderliğinde farklı milletlerden oluşan asker grubu ve bilim insanları, Atlantis’e doğru yolculuğa çıkarlar. Yolculuktaki amaçları özel güçlere sahip kişiler tarafından inşa edilen şehrin gizemlerini araştırmaktır. Fakat geri dönüş konusu biraz zor olacaktır. Geri dönüş yolunu bulmaları halinde bu mümkün olabilecektir.

farscape

7.Farscape

Farscape, dünya yörüngesinde uzay araçlarıyla birlikte kayma yöntemi ile hızlı uzay yolculukları yapılabileceğini öne süren bir projedir. Farscape projesi deneme aşamasında iken karşılaşılan bir sorun sonucu farklı uygarlıkların bulunduğu yabancı galaksilere yolculuk gerçekleşmiştir.

6.Stranger Things

Stranger Things, kaybolan arkadaşlarını arayan 3 çocuğu ve annesini konu almaktadır. Bilim kurgu niteliği taşıyan dizi son dönemlere damgasını vurmuştur. En iyi bilim kurgu dizileri arasında örnek gösterilebilecek olan dizi, dikkatleri üzerine toplayan bir kurguya sahiptir. Dizinin konusu kadar karakterleri de bir o kadar dikkatleri üzerine toplamaktadır. İzleyenleri sürükleyiciliği ve doğaüstü olaylar ile kendine çekmektedir.

5. The Man in the High Castle

The Man in the High Castle, Philip K. Dick’in 1961 tarihinde yayınlanan ‘’ The Man in the High Castle’’ isimli kitabından esinlenerek ortaya çıkmış bir dizidir. Alman ve Japonların II. Dünya Savaşı sonucunda kazandığı bir dünyanın kurgulandığı kitapta olaylar bilim kurguya uyacak bir şekilde anlatılmıştır. Almanya ve Japonya’nın savaşı kazanmaları sonucu dünyanın çeşitli yerlerine hükümetler kurmuşlardır.

altered carbon

4. Altered Carbon

Altered Carbon adlı bilim kurgu dizisi aynı isme sahip bir çizgi romandan uyarlanmıştır. Takeshi Kovacs, yıldızlarası savaşçılardan meydana gelmiş olan bir tim üyesidir. Asker olan Takeshi Kovacs, tim ile birlikte alınan ağır yenilgi sonrasında hayatta kalan tek kişidir. Zihni buz içerisine hapis edilen Takeshi’ye tekrar hayata dönmesi için cinayet çözmesi görevi verilir. Konu olarak kişilerin karakterlerini başka bedenlere aktarması söz konusudur.

fringe

3. Fringe

Fringe, tüm yolcuların ve içerisinde bulunan diğer tüm insanların hayatını kaybetmiş olduğu bir uçağın Boston Logan Havalimanı’na inmesi ile gelişen olayları konu almaktadır. Burada gerçekleşen gizemli olay sonucunda FBI Özel Ajanı Olivia Dunham (Torv) olay ile ilgilenmesi üzere görevlendirilmektedir. Görev sırasında talihsiz olaylar yaşayan Dunham, araştırmalar sırasında ortağı Özel Ajan John Scott’un ölüm kıyısına gelmesi ile sarsılır. Bunun sonucunda çeşitli çareler aramaya başlar. Karakterler yapılan araştırmalar sonucunda zamanla uçakta yaşanan olayın çok korkunç ve şok edici detaylarını keşfedeceklerdir.

orphan black

2. Orphan Black

Bir kadının ölümüne tanık olmuş olan Sarah, karşılaştığı manzaranın ardından ölmüş olan kişinin kendine çok benzediğini fark eder. Ardından gelişen olaylar sonucunda ölü kadının yerin geçerek onun hayatını yaşamaya başlar. Ölü kadının sahip olduğu birikimler sayesinde hayatının tamamen iyiye gideceğini düşünüp işlerin yoluna koyulduğun sansa da ardı ardına gelen problemler peşini bırakmaz. Ardından kendine benzeyen bir kişi ile daha karşılaşır. Karşılaştığı olaylar neticesinde cevap arayan Sarah, zamanla ölü kadının ve kendisinin bir klon olduğunu anlar. Bu sırada yaratılan klonlar bir suikastçı tarafından öldürülmektedir. Ardından bir suikastçı tarafından neden öldürüldüğü gerçeğini de bulmaya çalışır. En iyi bilim kurgu dizisi listesinde seyirci sayısı fazla olan dizilerden bir tanesidir.

en iyi bilim kurgu dizileri doctor who

1.Doctor Who

En iyi bilim kurgu dizileri listemizin 1 numarası olarak karşımıza Doctor Who çıkıyor. Efsanevi İngiliz yapımı Doctor Who dizisi, 1963 tarihinden beri yayınlanmaktadır. BBC tarafından yayınlamakta olan dizi 26 sezondur devam etmektedir. En iyi bilim kurgu dizileri arasında en sevilen ve tercih edilenlerden bir tanesidir. Polisiye dizisi olarak da sınıflandırılabilen Doctor Who, karakter olarak kendisini bir zaman yolcusu olarak tanımlayan doktor karakter barındırmaktadır. Doktor, uzayda ve zamanda yolculuk ederek ihtiyacı olan tüm canlılara yardım ulaştırmaktadır. Zaman yolculuğunu ise TARDIS adı verilen bir polis kulübesi ile gerçekleştirmektedir. Doctor Who yalnızca İngiltere’de değil, dünyanın pek çok yerinde en çok izlenen, dolayısıyla izlenme rekorları kıran bir bilim kurgu dizisidir. Bütün bunların yanı sıra hatrı sayılır bir hayran kitlesine sahip olmaktadır.

Bir en iyi listemizin sonuna daha geldik değerli okurlarımız. Sizler için daha önce hazırlamış olduğumuz En İyi Netflix Dizileri ve En İyi Kore Dizileri listelerine de göz atabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ