En iyi Haber

En İyi Bilim Kurgu Kitapları

En İyi Bilim Kurgu Kitapları

En İyi Bilim Kurgu Kitapları

En iyi bilim kurgu kitapları, okuyanı alıp başka dünyalara taşıyan kitaplar olarak biliniyor. Farklı tarz ve kategorileriyle farklı ilgi alanlarından insanların dünyalarına ulaşmayı başarıyor. Bunlar arasında teknoloji, bilim, uzay, zaman yolculuğu ve ütopya gibi son derece özel ve sıra dışı konuları inceleyen eşsiz sürükleyiciliğe sahip olan bilim kurgu kitapları, 21.yüzyılda en çok okunan kitaplar arasında yer alıyor. Gerçek olması olanaksız olan veya gerçeğe henüz dönüşmemiş olan teknolojileri içeren bir tema ve atmosfere sahip olan bilim kurgu kitaplar, insan gelişiminin, insan hayal gücüyle ne denli iç içe olduğunun somut bir kanıtıdır. Öyle ki 20.yüzyılda yazılmış olan bilim kurgu kitaplarında geçen teknolojiler, 21.yüzyıldaki teknolojik gelişime dahi yön verebiliyor. Bu denli güçlü bir etkiye sahip olmasının dışında kurgusu ve konusu ile sürükleyiciliğe sahip olan bilim kurgu kitapları da mutlaka okunması gereken kitap türleri arasında kendisine yer buluyor.

Bilim Kurgu Nedir

Bilim Kurgu Nedir?

Geçmiş veya gelecekte yaşanan olayların, bilim ve teknoloji gibi alanların etkisiyle harmanlanmasıyla gerçekleştirilen anlatımlar olan bilim kurgu, kitap konusuna göre kimi zaman çok geçmiş zamanlarda kimi zamanda çok ileri bir tarihte yani gelecekte geçen yapıya sahip olabilmektedir. Bazılarında işlenen detayları ile tamamen bilimsel ancak gerçeklik payının en azından günümüzde söz konusu olmaması ile okuyucusunu düşünmeye sevk eden ve sorgulamalarıyla bunu pekiştiren en iyi bilim kurgu kitapları ile hayal gücünüzü genişletebilir ve dimağınıza yeni tabir ve kavramlar kazandırabilirsiniz. Ayrıca son derece keyifli bir yolculuğa kitabın her sayfasıyla daha etkili bir şekilde çıkabilirsiniz.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Kitap ve bilim kurguyu bir araya getirmeye kalkıldığında verilebilecek en iyi ve en kült örnek tabii ki dünyanın her yerinde en iyi bilim kurgu kitapları arasında kabul edilen “Denizler Altında Yirmi Bin Fersah” isimli kitap belirtilir. Dünyanın her yerinde en çok okunan ve en çok bilinen bilim kurgu türündeki kitaplardan birisi olan Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından büyük bir ilgiyle okunmaktadır. “Jules Verne tarafından 1870 yılında yayınlanmış olan bu bilim kurgu kitabı, denizlerin kendisine has gizli dünyasına dair önemli detayları içermesinin dışında, son derece sıra dışı bir anlatımla okyanusta yaşanan ilginç bir yolculuğu okuyucusuna aktarıyor. Kitapta doğa bilimci olan “Pierre Aronnax” ve yardımcısı balina avcısı “Ned Land” ile çıkılan okyanustaki tehlikeli deniz canavarını bulma yolculuğuna sizde dahil oluyorsunuz.

Dünyalar Savaşı Bilim Kurgu Kitapları

Dünyalar Savaşı

Dünyanın en iyi bilim kurgu kitapları arasında kesinlikle hakkıyla kendisine yer bulacak eserlerden birisi de “Dünyalar Savaşı” isimli İngiliz yazar “H.G. Wells” tarafından kaleme alınan kitaptır. Kitabın ana teması ise Britanya İmparatorluğu’nun “Kraliçe Victoria” döneminde sürekli büyümeye devam eden sınırlarının oluşturabileceği olası neticeleri hem felsefi hem de ideolojik yönlerden güçlü bir şekilde irdelemektedir. Kraliçe Victoria dönemi Britanya’sında, Mars’tan gelmiş ve tüm imparatorluk sınırları içerisinde gezinerek tüm yaşam varlığını yok eden yaratıkların istilası konu ediniliyor. Sürükleyiciliğiyle büyük bir keyifle okuyacağınız bilim kurgu kitapları arasında kendisine yer buluyor.

Mülksüzler Bilim Kurgu Kitapları

Mülksüzler

Bir “Ursula K. Le Guin” imzalı en iyi bilim kurgu kitapları arasında gösterilen “Mülksüzler” okunması gereken bilim kurgu kitaplarından birisidir. Ütopik bir bilim kurgu romanı olan kitap, 1974 yılında yayınlanmıştır. Kitap içerisinde “Sosyalizm” ve “Komünizm” kavramları arasındaki farkları gözler önüne seren bir anlatıma sahiptir. Kitapta, “Romanda Anarres” ve “Urras” isimli biri anarşist, diğeri ise kapitalist olan 2 devlet bulunmaktadır.

Görünmez Adam

Görünmez Adam

Dünya edebiyatının bilim kurgu kategorisindeki en iyi kalemlerinden birisi olarak kabul edilen “H.G. Wells” tarafından kaleme alınmış olan en iyi bilim kurgu kitapları arasında bulunuyor. “Görünmez Adam” isimli kitap da mutlaka okunması gerekenler arasında yer alıyor. Son derece sıra dışı bakış açısıyla okuyucusunu kendisine bağlamayı başarıyor. Kitapta bir köye dışarıdan gelen ve bilimsel araştırmalar ve deneyler gerçekleştirmekte olan bir kadının tüm sırrını çözmeye çalışan köylülerin yaşadıkları konu ediniliyor. Köylüler son derece ilginç olaylarla mücadele etmek durumunda kalıyor. Bu bilim kurgu hikayesi, sizi de son derece keyifli bir mücadeleye tanık etme deneyimi sunacaktır.

Cesur Yeni Dünya

Cesur Yeni Dünya

Aldous Huxley imzası taşıyan “Cesur Yeni Dünya” isimli kitap, “spekülatif”, “ütopyacı”, “distopyacı” bir bilim kurgu kitabı konumunda bulunuyor. Konusu ve işlenişi itibari ile sadece yetişkinler için değil küçük çocuklar içinde son derece etkileyici bir bilim kurgu deneyimi sunmaktadır. 1932 yılında yayınlanan dünyanın en iyi bilim kurgu kitapları arasında bulunan kitap, 26.yüzyıl dünyasının Londra’sında yaşanan olayları konu edinmektedir. Tamamen değişmiş bir toplum yaşantısı içerisinde ana karakterleri ile sürükleyici bir yolculuğa çıkartıyor.

Zaman Makinesi

Zaman Makinesi

Sadece adıyla bile bir bilim kurgu kitabı olduğunu gösteren ve yine “H.G. Wells” tarafından kaleme alınmış olan “Zaman Makinesi” isimli kitap, en iyi bilim kurgu kitapları arasında gösterilmektedir. Tıpkı “Dünyalar Savaşı” isimli kitapta olduğu gibi İngiliz kültür ve etkisini bilim kurguyla başarılı bir şekilde harmanlıyor. Kitapta Büyük Britanya İmparatorluğu’nun Kraliçe Victoria döneminde yaşayan bir bilim adamının zaman makinesiyle zaman yolculuğunu keşfetmesinden sonra gelecekteki Britanya’yı görmeye gitmesini konu ediniyor. Kitap okuyucuyu tarihin ve gelişimin tüm kavramsal yapısını sorgulamaya itiyor. Ana karakter 21.yüzyıldaki Büyük Britanya İmparatorluğu topraklarına zaman yolculuğu yapıyor. Bu sayede modern dünyadaki sıra dışı gelişmeleri de gözlemliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ