En iyi Haber

Dünyanın En İyi Boksörleri

Dünyanın En İyi Boksörleri

Dünyanın En İyi Boksörleri

10 – Evander Holyfield

Evander Holyfield, dünyanın en iyi boksörleri arasında yer alır. Evander Holyfield, 16 Ekim 1962 yılında doğmuştur. Karşılaştığı bir müsabakada WBC, WBA, IBF ağır sıklet unvanlarında 3 kemerin de sahibi olmuştur. Çıktığı 28 maçı kazanan Evander Holyfield, günümüzde de boks hayatını aktif bir şekilde sürdürür. Üstelik 1997’ de Mike Tyson tarafından kulağı koparılmıştır.

9 – Mike Tyson

Gelmiş geçmiş en iyi boksörler arasında Mike Tyson’ da yer alır. Amatör olarak başladığı boks hayatı, bir anda çıktığı müsabakada rakibi Hector Mercedes’ i nakavt etmesi ile değişti. O günden sonra da arka arkaya çıktığı 36 karşılaşmanın tamamını kazanarak, bu listede yer edinmeyi sağladı.

Mike Tyson, o kadar hızlı bir yükseliş ile başarılar elde etti ki; 20 yaşında WBC kemerinin sahibi oldu.

8 – Lennox Lewis

Evander Holyfield’ i mağlup etmeyi başaran Lennox Tyson, 1999 yılında üç kemerin de sahibi oldu. Ancak Lennox Lewis’ i asıl üne kavuşturan olay ise 1988 olimpiyatlarında altın madalyayı kazanmasıdır. 1993’te de Tony Tucker’ i mağlup edip; WBC Dünya Ağır Sıklet Şampiyonu olmuştur.

7 – George Foreman

George Foreman, başarılı boksör hayatı ile dünyanın en iyi boksörleri içerisinde yerini alır. 1944 yılında doğan boksör, boksör hayatına ilk önce amatör bir şekilde başlar. Amatör hayatı boyunca da yarıştığı 27 karşılaşma içerisinde hiçbir şekilde yenilgi görmez. Bu durum da George Foreman adının kısa sürede duyulmasına yardımcı olur. Foreman’ ın ilk mağlubiyeti ise Muhammet Ali karşısında olmuştur.

6 – Joe Frazier

1944 doğumlu olan Joe Frazier, boks dünyasının en beğenilen isimlerinin başında gelir. Frazier’ in sahip olduğu ünün tek nedeni iş hayatındaki başarısı değildir. Aynı zaman da sahip olduğu geleneksel duruş ile de adından sıkça bahsettirir. Ünlü boksör, Muhammet Ali’ yi yenen ilk boksördür.

5 – Rocky Marciano

İtalyan asıllı ABD’ li boksör, 1947 yılında başladığı boks kariyerini iki yıl boyunca sürekli nakavt ile sürdürür. 2 sene arka arkaya 15 maça çıktı. Çıktığı 15 maçı da rakiplerini nakavt ederek kazandı. Pek çok rekoru elinde bulunduran Rocky Marciano, Rocky filmine de ilham kaynağı olmuştur.

4 – Archie Moore

219 maçta aldığı 185 galibiyet ile dünyanın en iyi boksörleri arasında yerini alır. Üstelik sahip olduğu 185 galibiyetin 131’ i de nakavttır. En fazla kazanan boksör unvanını da kaybetmeden korumaya devam eder.

3 – Jack Dempsey

Ünlü boksör, başarılarının yanında takındığı sert yapısı ile de rakiplerine gözdağı vermeyi başarır. Üstelik 1.85’ lik boyu ile de boksun en ideal isimlerinden biri olur. Oynadığı 83 maçtan 65 galibiyeti bulunur.

2 – Vitali Klistchko

2 metre boyu ile dünyanın en iyi boksörleri arasında yerini alır. Ukraynalı bir boksör olan Vitali Klistchko, pek çok başarısının yanında aynı zamanda WBC kemer sahibi de olur.

1 – Muhammed Ali

Efsanevi bir boksör olan Muhammed Ali, en iyi boksör listesinin ilk sırasında yer alır. Siyahî bir boksör olan Muhammed Ali, ayak hareketleri ve çabuk hamleleri ile adından kısa sürede söz ettirmeyi başarır. Muhammed Ali, tüm zamanların en iyi ağır sıklet şampiyonu unvanına sahiptir.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ