En iyi Haber

En İyi Dizel Yakıt

En İyi Dizel Yakıt

En İyi Dizel Yakıt

Araç sahibi olmak; günümüz ekonomik şartlarında bir hayli zor. Yalnızca araç için gerekli peşinat tutarını biriktirmek bile sıkıntı yaratabiliyor. Birçok kişinin yalnızca kredi çekerek araç aldığını biliyoruz. Hatta, birinci el araç alamadığından dolayı tercihini ikinci el araçlardan yana yapanlar da mevcut! Bu noktada, araç satın alma kararını yakından etkileyecek bazı hususlar bulunuyor. Bu hususların başında ise tahmin edebileceğiniz üzere aracın yakıtı geliyor. Yazımız sayesinde en iyi dizel yakıt hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, dizel araç kullanmanın avantajları hakkında da bahsedeceğiz. O halde başlayalım!

Dizel Araca Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Dizel Araca Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Dizel motorların özellikle benzinli araçlara kıyasla belirgin üstünlükleri bulunur. Her şeyden önce, daha fazla tork ürettiklerini söyleyebiliriz. Hatta, bu özellikleri sayesinde genel olarak SUV ve yük taşıyıcı araçlarda kullanılırlar. Buna ek olarak, hususi otomobillerde de tercih edildiklerini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, dizel araç kullanmanın ekonomik açıdan da avantajları bulunuyor. Yakıt ekonomisi açısından %33 daha avantajlı oldukları yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Dizel otomobillerin ikinci el piyasasının da bir hayli yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, bu otomobillerde bio-dizel ve kırsal motorin kullandığınız takdirde performans kaybı gibi ciddi bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Dizel yakıtlı araçların bir diğer avantajı ise tahmin edebileceğiniz üzere fiyatları noktasında oluyor. Benzinli veya LPG’li araçlara kıyasla daha uygun fiyatlı olmaları; bu araçları öne çıkaran hususlardan yalnızca birisidir. Buna ek olarak, çoğu araçla kıyaslandığında çok daha güçlü yapılarının olduğunu da ifade etmeliyiz. Dizel yakıt; özellikle 2000’li yıllarla beraber fiyat uygunluğu bakımından daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bu yakıt türünün ilk kullanım alanının ise askeri olduğunu ifade etmeliyiz. Her geçen yıl kendisini daha çok kanıtlayan bir yakıt oluşu; dizel yakıtı ön plana çıkaran detaylardan yalnızca birisidir.

Dizel araçlar; ait oldukları kategoride öne çıkar. Eşsiz özellikleri bulunur. Araçların daha çok yol almasını sağlaması; dizel araçları öne çıkaran faktörlerden yalnızca birisidir. Bunun yanı sıra, benzinli araçlara kıyasla araçta yangın çıkma ihtimali çok daha azdır. Enerjilerinin çok fazla oluşu; dizel araçları öne çıkaran etmenlerden yalnızca birisidir. Hatta, bu özelliklerinden dolayı benzinli araçlara kıyasla daha verimlidirler. Daha önce de söylediğimiz üzere araç satın almanın zorlaştığı günümüz dünyasında ikinci el piyasasında uygun fiyatlı dizel araç bulmak daha kolaydır.

Hangi Durumlarda Dizel Araç Tercih Edilmeli?

Araç satın alırken dikkat etmeniz gereken çok sayıda husus vardır. Fakat, yakıt seçeneği ve vites türünün en önemli kriterler olduğunu ifade etmeliyiz. Bu konuyu daha iyi anlamanız adına birkaç örnek verebiliriz. Örneğin, şehir içerisinde araç kullanıyor olabilirsiniz. Fakat, araç sürerken çok fazla dur kalk yapmanız gerekiyorsa tercihiniz otomatik araçlar olmalı! Bunun yanı sıra, şehir dışında ve düz yolda süreceğiniz bir aracınız varsa daha az yakıt tüketmesi bakımından manuel vites tercih etmeniz şart! Bir başka deyişle, araç satın alırken hangi amaçla kullanacağınız hayati önem taşıyor.

Araç seçimi sırasında bir de yakıt kriterini göz önünde bulundurmalısınız. Ancak, yalnızca yakıttan tasarruf etmek amacınız olmamalı! Yukarıda da söylediğimiz üzere aracı nerede kullanacağınıza önem vermelisiniz. Az yakıt tüketen ancak düşük performansa sahip olan bir aracı satın almak; yapacağınız en büyük hatalardan birisi olur. Fakat, yine de yakıt türüne göre araç seçimi yapacaksanız dikkat etmeniz gerekenler var! Düşük hızda araç kullanmayı seviyorsanız tercihiniz her zaman dizel araçlar olmalı! Bunun yanı sıra, trafiğin az olduğu yerlerde araç kullanacaksanız seçiminiz yine dizel araçlardan yana olmalı! Son olarak, aracınızı uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız benzinli araç yerine dizel araç size en uygun seçim olacaktır. En İyi Motor Yağı adlı listemize göz atmayı unutmayın!

Hangi Dizel Yakıt En İyisidir?

Dizel yakıt; adından da tahmin edilebileceği üzere dizel motorlu araçlarda kullanılan bir yakıt türü! Bu noktada, aşağıdaki dizel yakıt türlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Shell V Power Diesel

Shell V-Power Diesel

Motorunuzu temizlemeniz ve korumanız noktasında en iyi tercihtir. Buna ek olarak, motor performansınızı yüzde yüze kadar geri kazanabilirsiniz. Güçlendirilmiş DYNAFLEX teknolojisi ile geliştirilmiş oluşu onu farklı kılar. Geçmişte oluşmuş tortuları temizleme konusunda yardımcı olur. Bu özelliğiyle motor temizliğinde en iyi performansı verir. Aklınıza gelebilecek tüm dizel araçlar için uygundur. Bir başka deyişle, eski veya yeni teknolojiye hitap eden her tür dizel araç için uygun özellikler taşıdığını söylemeliyiz. Bunun yanı sıra, maksimum 10 ppm kükürt seviyesine sahiptir.

Opet Ultra Force Motorin

Opet Ultra Force Motorin

Yakıt tasarrufu sağlamasının yanı sıra motor temizliği ve performans artışında da olumlu etkilere sahip olan bir yakıt türüdür. Tüm dizel araçlar için uygundur. Ayrıca, soğuk havalarda yakıtın araç filtrelerini tıkamasına karşı önlem alır. Bir başka deyişle, yakıt donmasının önüne geçer. Opet Ultra Force Motorin, Opet Ultra Force 95 Oktan Kurşunsuz Benzin ve Opet Eco Force Motorin olmak üzere üç farklı çeşidi yer alır. Ancak, bunlardan Opet Ultra Force 95 Oktan Kurşunsuz Benzin; tahmin edebileceğiniz üzere yalnızca benzinli araçlar için uygundur.

BP Ultimate Diesel

BP Ultimate Diesel

Dizel motorlar için en iyi yakıt olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ilk kullanım ile beraber kiri ortadan kaldırır. Ayrıca, tekrardan kir oluşmaması noktasında yardımcı olur. Buna ek olarak, tek depoda 59 km’ye kadar daha fazla yol gitmenizi sağlar. Dizel motorun mümkün olabilecek en iyi şekilde çalışmasında faydalıdır.

Lukoil Ecto Motorin

Lukoil Ecto Motorin

Motorda güç kaybına karşı etkili koruma sağlar. Ayrıca, korozyona karşı da koruma vaat eder. Buna ek olarak, aracın ömrünü uzatır. Yakıt köpüklenmesini engelleyerek hali hazırdaki eksik dolumların önüne geçer. Motor, yakıt ve enjektör sistemini temizlemesi ve aynı zamanda temiz tutmaya karşı yardımcı olması; bir diğer özelliğidir.

Shell FuelSave Diesel

Shell FuelSave Diesel

Aklınıza gelebilecek tüm dizel araçlar için uygun özellik taşır. Motor verimliliğini arttırması ciddi bir özelliği olarak bilinir. Maksimum 10 ppm kükürt seviyesine sahiptir. Bu yüzden, eski ve yeni olmasından bağımsız olarak her dizel araca uygun olduğunu söylemeliyiz. TSE standatlarına uygun oluşuyla da dikkat çeker. Rafineriden gelen ürüne eklenen Dynaflex teknolojisi ile bu ismi alarak tüketicilerin kullanımına sunulmuştur.

Petrol Ofisi VMax Diesel

Petrol Ofisi V/Max Diesel

Yalnızca tek depoda yüzde yüze kadar temizleme sağladığını söylemeliyiz. Ayrıca, ilk kullanımdan itibaren motorun temiz kalmasını sağlayarak onu korur. Motorun tam randımanla çalışmasına vesile olarak yüzde dörde varan tasarruf sağlar. Güç kaybı yaşanması halinde yüzde yüze varan geri kazanım sağlar. Donmaya ve korozyona karşı koruması bir diğer avantajıdır. Son olarak, çevre dostu bir yakıt olduğunu söylemeliyiz.

Türkiye Petrolleri Motorin Eurodiesel

Türkiye Petrolleri Motorin Eurodiesel

TSE EN 590 standardına uygundur. Bunun yanı sıra, üretimin ardından herhangi bir katkı içermemesiyle de dikkat çeker. Türkiye’de olduğu kadar Avrupa’da da kullanılan çevre dostu bir yakıt olduğunu söylemeliyiz. Tüm dizel motorlu araçlarda yakıt olarak kullanıldığını ifade etmek gerekir.

Tüm bunlara ek olarak, Total, Milan Petrol – M Oil, Kadooğlu Petrol – KAD Oil, Aytemiz gibi markaların dizel yakıtlarını da tercih edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ