En iyi Haber

En İyi Döküm Tava Markaları Tavsiye Rehberi

En İyi Döküm Tava Markaları Tavsiye Rehberi

En İyi Döküm Tava

Yemek yapmak ve yemek; hiç şüphesiz hepimiz için son derece önemli bir zevk!  Bu noktada, siz de et yemeyi çok seviyorsanız döküm tavalar hakkında bir şeyler öğrenmeye ihtiyacınız var! Döküm tava; hem kaliteli hem de sağlıklı bir alternatif olmasından dolayı tercih ediliyor. İçi sulu dolu etler pişirmek, ev mutfağına ızgara lezzetini taşımak ve etleri en iyi şekilde mühürlemek adına vakit kaybetmeden bir döküm tava satın almalısınız. Peki, en iyi döküm tava hangisidir? Bu konu hakkında bilgi vermeden evvel döküm tavalar ile ilgili bir şeyler öğrenmeye ne dersiniz?

Döküm Tavalar Nasıl Kullanılır

Döküm Tavalar Nasıl Kullanılır?

Kare, dikdörtgen ve dairesel formlarda karşınıza çıkan döküm tavalar ile mutfağınız son derece kullanışlı hale gelecek. Ancak, bu kadar çok döküm tava alternatifi arasından ihtiyacınıza uygun olanı bulmak kolay değil! Bu yüzden, döküm tavaların özelliklerini en iyi şekilde bilmelisiniz.

Döküm tava; eriyik demirin tek parça halinde dökülmesi sayesinde ortaya çıkmıştır. Evlerimizde kullandığımız diğer tavalara kıyasla daha kalın olmalarından mütevellit çok daha ağırdırlar. Isıyı uzun süre saklayan ve her bölgeye eksiksiz olarak dağıtan döküm tavalar ile hayal ettiğiniz gibi çok lezzetli yemekler pişirebilirsiniz. Döküm ve emaye kaplama çeşitlerini bulacağınız bu tür tavalardan satın almak çok doğru bir karar olacaktır. Döküm tavaların fiyatlarının da her bütçeye hitap ettiğini söyleyebiliriz. Kullanılan malzemenin kalitesi, tavanın boyutları, tasarım detayları gibi kriterlere göre fiyatların değiştiğini söyleyebiliriz. Son derece ucuz seçenekleri olduğu gibi ortalama fiyata sahip alternatifleri de bulunmaktadır.

Döküm tavaların birden çok tasarımının olması da ciddi bir avantaj! Bu sayede hem kesenize hem de bütçenize uygun bir alternatifi sofralarınıza taşıyabilirsiniz. Izgara desenli çıkıntıları bulunan tavalarla ızgara lezzetine sahip olabilirsiniz. Düz yüzeyli olanlar da yine çok lezzetli et yemekleri pişirmeniz noktasında işinize yarayacaktır. Buna ek olarak, kalabalık aileniz varsa onlar için çift ocak gözünü kapatan tavalardan yana seçim yapabilirsiniz. Her ne olursa olsun, döküm tava alırken yalnızca fiyatına odaklanmamalısınız. Kalitesiz bir tava aldığınız takdirde ödemiş olduğunuz ücret düşük olsa dahi paranız boşa gidecektir. Bu yüzden, fiyat performans oranı bakımından iyi bir döküm tava satın almaya gayret etmelisiniz.

Döküm Tavayı Nasıl Kullanmalıyız

Döküm Tavayı Nasıl Kullanmalısınız?

Döküm tava satın almak isteyenlerin işine yarayacak türden bilgiler sunduk! Bu noktada, döküm tavaları nasıl kullanacağınız da son derece önemli! Bilhassa emaye kaplı döküm tavalarda pişirme etkisini arttırmak ve tavanın daha uzun süre kullanılmasını sağlamak adına seasoning adı verilen işlem mecburidir. Döküm tavayı kullanmadan evvel yumuşak bir sünger, bol sıcak su ve sabun ile beraber temizlemeniz gerekmektedir. Tavanın iyice temizlenmesinin ardından bir de durulanması şarttır. Bez yardımı ile kurulanan tavanın daha sonrasında ocağın üzerine alınarak ısıtılması gerekir. İyice ısınan tava; tütme noktası yüksek bir yağ ile yağlanmalıdır. Bu noktada, susam yağının yanı sıra riviera zeytinyağını ve kanola yağını kullanabilirsiniz. Tavanızın fazla yağını aldıktan sonra artık kullanım için hazır olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bahsettiğimiz bu işlemi tavanızın kullanım süresini azaltmak adına üç ayda bir tekrarlayabilirsiniz.

Son olarak, tavanın yüzeyine zarar verecek metal ve sert mutfak araçlarını, sert temizleyicileri ve tel ovucuları asla kullanmamalısınız. Yağ ilavesi gerekmeden son derece etkili bir pişirme sunan bu tavanın sizi uzun yıllar idare edebileceğini söylemek gerekir.

Döküm Tava Tavsiyeleri

Bilhassa sosyal medyada övgüyle bahsedilen döküm tava alternatiflerini aşağıda bulabilirsiniz! Pişirdiği ürünlerin lezzeti son derece iyi olan bu döküm tavaları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

  • Lava
  • Hecha
  • Lodge
  • Ayyıldız
  • Le Creuset
  • Staub
  • Essenso

Lava Döküm Tava

LavaDöküm Tava

Emaye kaplama ürün arıyorsanız doğru yerdesiniz! 4,5kg ağırlığa sahiptir. 24 ay garanti süresi bulunan bu ürün; ızgara tava olarak işlev görmektedir. Üzerine kaplanmış ince mat emaye kaplama sayesinde istenilen her zaman diliminde deterjanla yıkanarak temizlenmektedir. Izgara tava girintili yüzeyiyle bilhassa etlerin çok daha güzel bir şekilde pişmesini sağlamaktadır. Yalnızca 6-7 dakika içerisinde pişirme ısısına kadar ısınabilen bu tavayı herhangi bir şekilde yağlamanıza gerek yoktur. Pişirmek istediğiniz yiyeceği yağladığınız takdirde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Düzenli bir şekilde bu ürünü kullandığınız takdirde mutfağınızda birbirinden lezzetli yemekler pişireceksiniz.

Hecha Döküm Kare Izgara Tava

Hecha Döküm Kare Izgara Tava

Evinizde ızgara lezzeti arıyorsanız bu ürün tam size göre! %100 demir dökümden imal edilmesi sayesinde beğeni toplamaktadır. Tırtıklı yüzeyi ile dikkat çeken bu tava sayesinde yemeklerinizin ızgara tadı taşıdığını hissedeceksiniz. Buna ek olarak, demir döküm kulpları; ısı kaybını önlemek adına metalik kaplı olarak üretilmiştir. Neredeyse tüm ocak türlerinde kullanılabileceği gibi aynı zamanda fırında pişirme yapmanızı da mümkün kılmaktadır. Sosyal medyada Hecha döküm tava tencere ve tavaya çok fazla pozitif yorum yapıldığını siz de göreceksiniz! Bu noktada, bu tava için vermiş olduğunuz paranın karşılığını sonuna kadar alacaksınız.

Lodge Döküm Tava

Lodge Döküm Tava

Son derece kullanışlı bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. İstediğiniz takdirde et, istediğiniz takdirde ise sebze pişirebileceğiniz bir tavadır. Ayrıca, ekmek veya tatlı da yapabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere özel bir yağlama tekniği bu tava için de uygulanmıştır. Bu sayede, son derece sağlam ve uzun ömürlü bir yapısının olduğunu söylemeliyiz. Amerikan üretimi olan bu tava; ağırlığını dağıtarak sizi çok yormadan kullanışlı bir ürün olmaktadır.

Ayyıldız TT Majolik Döküm Tava

Aryıldız T/T Majolık Döküm

Yukarıda bahsettiğimiz yabancı marka döküm tavalar yerine Türk markası bir tavayı mutfağınızda görmek istiyorsanız bu ürün tam size göre! Tavanın güvenlik ve kalite özellikleri konusunda aklınızda herhangi bir şüphe olmamalı! Çünkü, Reach başta olmak üzere LFGB ve FDA onaylı bir üründür. Düşük ısıda dahi kısa süreli pişirme yaparak tasarruf sağlamaktadır. Kanserojen ve zararlı madde içermeyen bu tavayı satın almak çok doğru bir karar olacaktır.

Le Creuset Döküm Tava

Le Creuset Döküm Tava

Döküm tava denildiği zaman tüm dünyada akla ilk gelen markalardan olmaktadır. Emayenin vermiş olduğu parlak ve capcanlı görünümü ile mutfağınızda hem faydalı olur hem de dekorasyon açısından işinize yarar. Döküm gövdesi de ürünün kalitesi ve sağlamlığı hakkında fikir vermektedir. Sonuç olarak, vermiş olduğunuz parayı sonuna kadar hak eden bir döküm tava markası olduğunu söyleyebiliriz.

Staub Izgara Tava

Staub Döküm Tava

Çift kulplu 23 cm tava modeli ile çok fazla tercih edilmektedir. Yalnızca 2,69 kg ağırlığına sahip olan bu modelin diğer markaların ürünlerine kıyasla avantaj teşkil ettiğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, malzemeleri pişirirken besin değerlerini muhafaza eder. Etleri asla kurutmaz. Sebzeleri ise olması gerektiği gibi sulu bırakır. Sonuç olarak, hangi yemeği pişirirseniz pişirin, enfes ve besleyici sonuçlar elde edersiniz.

Essenso Döküm Izgara Tava

Essenso Döküm Tava

Çok fazla misafiriniz varsa tercihinizi bu tavadan yana kullanabilirsiniz. İki ocağı birden kaplayan tavasının son derece kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Tek seferde 4-5 kişilik et pişirebilirsiniz.

Sonuç olarak, yukarıdaki döküm tava tavsiyelerimiz arasından seçim yaparak istediğiniz gibi yemek pişirebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ