En iyi Haber

En İyi Dövüş Oyunları

En İyi Dövüş Oyunları

En İyi Dövüş Oyunları

Hepimiz hayatımızın bir noktasında dövüş oyunu oynamışızdır. Özellikle çocukluk döneminde hayatı keşfetme sürecimizde dövüş oyunları sayesinde güzel vakit geçirmişizdir. Buna ek olarak, ergenlik döneminde de stresten kurtulmak adına dövüş oyunu çok tercih ediliyor. Normal hayatta birileriyle kavga etmek doğru değildir. Ancak, sanal ortamda en iyi dövüş oyunları oynamanın kimseye bir zararı olmaz.

Dövüş oyunları; çocukluk döneminde insanları motive eden oyunların başında gelir. Bilhassa arkadaşlarımızla bu tür oyunların kritiğini yaparak keyifli vakit geçirmişizdir. Ancak, bahsettiğimiz dönemlerin üstünden bir hayli zaman geçti. Teknolojinin her geçen gün ilerlemesi ile beraber dövüş oyunlarının popülerliği ciddi bir azalma mevcut. Ancak birçok klasik dövüş oyunlarının yeni serileri ve turnuvaları halen devam etmekte. Bu noktada, yazımızda en iyi dövüş oyunları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. İlk olarak, geçmişin vazgeçilmez dövüş oyunlarından bahsetmeye ne dersiniz?

Geçmişin En İyi Dövüş Oyunları

Geçmişin En İyi Dövüş Oyunları

Bazı dövüş oyunları; 90’lı yıllardan bu yana hayatımızda yer edinmiştir. Çocukluğumuz bu oyunları oynayarak geçmiş dersek haksız sayılmayız.

  • Street Fighter: Dövüş oyunu denildiği zaman herkesin aklına ilk olarak Street Fighter gelir. Özellikle 90’lı yıllarda ataride oynadığımız bu oyunun ne kadar heyecanlı olduğunu bilmeyen yok! Hatta, bu oyun, dövüş oyunlarının babası olarak kabul edilir.
  • Art of Fighting: Bu oyun; ilk çıktığı dönemde herkesi büyülemiştir desek yanılmış olmayız. Kolay anlaşılır yapısının yanı sıra yeni gameplay tekniği ile de dikkatleri üzerine çekmiştir. Oyuncuların oyun sırasında karakterlerini inşa etmesi de başarılı bir detay olarak döneme damgasını vurmuştur.
  • The King of Fighters: Film uyarlaması olmasının yanı sıra gerçekçi özellikleriyle de dikkat çekiyordu. Oyundaki karakterler arasında Art of Fighting oyunundan Ryo ve Robert’in yanı sıra Fatal Fury’nin The Bogarts’ı da bulunuyordu. Klanlar arasındaki bitmek bilmeyen sonsuz savaşın bu oyunu farklı hale getirdiğini ifade edebiliriz.
  • Virtual Fighter: Sanal dövüş simülasyonu olan bu oyunda çok sevilmiştir. Gerçek hayattaki dövüş sanatlarını dijital olarak yeniden yaratmak oyunda mümkün oluyordu. Ayrıca, oyunculara son derece gerçekçi dövüş tekniklerini kazandırmak beğeni topluyordu.
  • Dead or Alive: Başarısız olacağına inanılan bu oyun; grafikleri ve unutulmaz karakterleri ile bir döneme damgasını vurmuştur. Ayrıca, oyuncuların dövüş sırasında çevreleriyle irtibat kurması da dikkat çekici bir detaydı.
  • Samurai Showdown: Yumruk, tekme ve ateş topları ile dövüşmek birçok dövüş oyunun özellikleri arasında yer alıyor. Ancak, bu oyunun detayları biraz farklıydı. Oyuncuların kılıç kullanması oyuna farklı bir hava katmıştı. Bu oyunun 3D’ye geçişte başarılı olamaması birçok sevenini üzmüştü.
  • Marvel Superheroes: Marvel denilince herkesin aklına ilk olarak X-Men çizgi film serisi geliyor. Ancak, Marvel’in bir de Superheroes oyunu vardı. Bu oyunun da zamanında birçok kişinin favorisi olduğunu söylemeliyiz.

Hangi Dövüş Oyunlarını Oynayabilirsiniz?

Yukarıdaki dövüş oyunlarının bazıları nostaljiden ibaret! Bir başka deyişle, günümüzde, yepyeni versiyonları bulunmuyor. Bazıları ise yeni versiyonları ile oynayabileceğiniz dövüş oyunları arasında bulunuyor. Bu noktada, aşağıdaki dövüş oyunlarını günümüzde de oynayabilirsiniz.

Street Fighter - 30. Yıl Koleksiyonu En İyi Dövüş Oyunları

Street Fighter – 30.Yıl Koleksiyonu

İçerisinde tam 12 farklı oyunun olduğunu söyleyebiliriz. Yalnızca bu özelliğiyle dahi çoğu kişinin beğenisini kazanıyor. 1987 yılında çıkan Street Fighter, Street Fighter 2 ve Street Fighter 3: Third Strike; bu seriye hayranlık duyulmasını sağlıyor. 2018 yılında çıkan bu serinin halen daha sevilerek oynandığını ifade etmeliyiz. Bu noktada, nostalji seviyorsanız kesinlikle bu oyunu oynamalısınız. Oyundaki cesur savaşçı figürlerini başka oyunlarda bulmak biraz zor! Ryu, Cun-Li, Blanka ve Zangief gibi karakterlerin özellikle 90’larda popüler kültür ikonları olduğunu söyleyebiliriz. Bu oyunu eşsiz kılan detaylardan birisi de herkesin hatırladığı Aduket hareketi!

Soul Calibur VI

Soul Calibur VI

Kör silahların yer aldığı bu oyun; gerçekçi detaylar ile bezenmişti. Mitolojik savaşçıların oyundaki savaşları dikkat çekiciydi. Klasik Soul Calibur havasını bu oyunda rahatlıkla bulabilirsiniz. Silah kullanarak dövüşmeyi seviyorsanız bu oyunu tercih etmelisiniz. Ayrıca, oyunda harika kombolar yapabilirsiniz. İstediğiniz takdirde kendi karakterinizi de yaratabilirsiniz. Hikaye moduna ve RPG temasına hayran kalacaksınız.

Injuctice 2

Injustice 2

Bu oyundan daha önce bahsetmemiştik. DC odaklı bir dövüş oyunu olduğunu ifade etmeliyiz. DC evrenine hayransanız bu oyunu kesinlikle oynamalısınız. Oyunun ikinci serisinde grafikler yenilenmiş. Ayrıca, farklı karakterler eklenmiş. Hikaye modunun da ortalamanın üzerinde oluşu dikkat çekiyor. Karakter introlarının son derece gerçekçi oluşuna ise hayran kalacaksınız.

Mortal Kombat X

Mortal Kombat X

Oyunun gerçekçi görüntülerle donatılmış olması döneme damgasını vurmuştu. Bu oyunun kan ve şiddet içerikli yapısından dolayı çok tartışıldığını ifade etmeliyiz. Bilhassa ebeveynler bu oyunun kaldırılmasını çok istemişlerdi.

Bu serinin reboot edilmesi birçok kesimin heyecanlanmasına neden olmuştu. Oyun hayranlarının sonuçtan memnun olduğunu ifade edebiliriz. Grafik standartlarının gelişmesi; oyunun henüz başında dikkat çeken bir detay olarak karşınıza çıkacak. Buna ek olarak, geliştirici ekip karakterlere daha çok kombo eklemiş. Görsel efektlerin ve animasyonların da günümüz teknolojisine uygun oluşu dikkat çekiyor. Ancak, oyundaki yeni jenerasyon karakterler daha çok ön planda! Nostalji seviyorsanız eski karakterlerin birazcık geride kalışı sizi üzebilir.

Tekken 7

Tekken 7

Gameplay mekaniği açısından son derece başarılı bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Çıktığı döneme damga vurmuştur. Oyuncuların sonu gelmeyen kombolar yapması dikkat çekiciydi. Ayrıca, ayıya veya cyborga dönüşebilen karakterler de oyuna farklı bir hava katıyordu.

En iyi Tekken serilerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Bugüne kadar Tekken 3 en beğenilen oyun olmuşken Tekken 7’nin onu geçtiğini söylemek mümkün! Oyunda casual oyuncular için ayrı bir mod bile var. Oyunun dövüş mekaniği detayları en üst seviyede! Tecrübeli bir oyuncu iseniz yenemeyeceğiniz rakip yok diyebiliriz. Ayrıca, oyunun size bir de sürprizi olacak. The Walking Dead dizisinden tanıdığımız Negan karakteri de oyunda bulunuyor.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Ultimate Marvel vs Capcom 3

Hem Marvel hem de Capcom karakterlerini seviyorsanız bu oyun tam size göre! Her iki dünyanın karakterleri iki takım halinde birbiriyle savaşıyor. Oyunda her iki evrene dair detaylar bulmak mümkün! Bu oyunun en iyi serisi olduğunu ifade edebiliriz. Oyunda bitmek bilmeyen kombolar var. Ayrıca, takım dövüşü gibi alışık olmadığınız bir detay sizleri bekliyor. Bugüne kadar bireysel dövüş konusunda tecrübe edindiyseniz bu oyunda biraz zorlanabilirsiniz. Ancak, üçe üç dövüşülen bu oyunda ciddi bir deneyim kazanacaksınız.

Street Fighter V

Street Fighter V

Başka bir Street Fighter oyunu ile karşınızdayız. Bu oyunu da severek oynayabilirsiniz. Ancak, bu oyun, piyasaya ilk çıktığında birtakım hayal kırıklıkları yaratmıştı. Oyunda dövüş teknikleri açısından herhangi bir sorun bulunmuyor. Ancak, alışık olduğumuz Street Fighter karakterlerinin hepsi oyunda yok! Ancak, 2018 yılında oyunun tam sürümünün piyasaya sürülmesi ile bu sorunların önemli bir kısmını yapımcılar giderdi. Buna ek olarak, oyunda farklı sürprizler de vardır. Multiplayer özelliği sayesinde konsol ve bilgisayar oyuncularının karşı karşıya gelmesi mümkün!

Killer Instinct

Killer Instinct

Diğer dövüş oyunlarından farklı özellikleri vardır. Bu durum sizi zorlasa da kısa süre sonra oyuna alışacaksınız. Oyundaki kombo tekniklerine hayran kalmamak elde değil! Hızlı oynanması ve Mortal Kombat’a benzemesi; bu oyunu farklı kılıyor.

Sonuç olarak, dövüş oyunu oynamak isteyenleri çok sayıda seçenek bekliyor!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ