En iyi Haber

En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü

En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü

En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü

Akademi ödülleri ya da bilinen popüler adı ile Oscar ödülleri, Akademi üyelerinin oyları ile beraber film camiasındaki sanatsal ve teknik başarılara verilen ödüldür. Herkesin bildiği meşhur Oscar heykeli ödülü almaya hak kazananlara verilir. Akademi Liyakat ödülü olan Oscar heykeli, sanatçıların kazandığı prestijli bir ödül olmaktadır. En iyi erkek oyuncu akademi ödülü ise sinema endüstrisinde başarı göstermiş olan aktörlere Sinema Sanatları ve Bilim Akademisi tarafından verilen ödüldür.

Akademi Ödüllerinin Tarihi ve Sinemada Önemi

Akademi Ödüllerinin Tarihi ve Sinemada Önemi

Akademi ödülleri ilk olarak 1929 yılında Amerika’nın Los Angeles şehrinde verilmeye başlamıştır. Akademi ödülleri yılda bir kez ve genellikle şubat ayında düzenlenen bir tören ile sahiplerini bulmaktadır. Sinema Sanatları ve Bilim Akademisinin yaklaşık 6.000 sinema profesyonelinden oluşan bir üye listesi olduğu söylenmektedir. Ancak bu liste Akademi tarafından gizli tutulmaktadır. Listenin çoğunluğu Amerika asıllı üyelerden oluşsa da belli kriterleri yerine getiren farklı ülke vatandaşları da Akademiye üye olabilmektedir.

Akademi ödülleri dünyanın en prestijli ödülleri olarak bilindiği için, sinema endüstrisinde yeri çok önemlidir. Bu ödülü almaya hak gösterenler oldukça prestijli bir hale gelir. Oscar olarak bilinen bu ödüller de kazananlar üyeler tarafından belirlenir ve ödül töreni gecesine kadar gizli tutulur. Oscar ödül töreni gecesinde açıklanan isimler yılın en prestijli isimleri olarak anılmaktadır.

Akademi Ödüllerine Aday Olma Kriterleri Nedir?

Akademi Ödüllerine Aday Olma Kriterleri Nedir?

Akademi ödüllerine her film aday gösterilmemektedir. Bu prestijli Oscar ödülüne aday gösterilebilmek için yerine getirilmesi gereken belli başlı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterleri sıralayacak olursak bunlar;

 • Akademinin teknik şartlarını yerine getirmeli,
 • Ödüle aday gösterilecek film bir önceki yıl gösterime girmiş olmalı,
 • Aday olan film minimum 40 dakikadan uzun olmalı,
 • Film Los Angeles sınırları içerisinde herhangi bir sinema salonunda minimum 1 hafta ücretli gösterimde bulunmalı.

Bu şartları taşıyan filmler Sinema Sanatları ve Bilim Akademisine sunulabilmektedir. Şayet film kabul edilirse bu sefer akademi üyelerine oylanması için gönderilmektedir. Akademi üyeleri kendi alanlarına göre oylama yapar ve bu kritere göre 5 filmi Oscar adayı gösterir.

En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülleri Listesi

En iyi erkek oyuncu akademi ödülleri listesi hazırlayacak olursak listenin çok uzun olacağı şüphesiz. Bundan dolayı sizlere son 10 yılın Oscar ödülünü kazanan en iyi erkek oyuncuları sunmaktayız.

En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülleri İlk 5

En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülleri İlk 5

En iyi erkek oyuncu akademi ödülleri ilk 5 listemiz şu şekildedir;

 • 2010 yılında en iyi erkek oyuncu akademi ödülünü Jeff Bridges’in almış olduğunu görüyoruz. Çılgın Kalp filminde göstermiş olduğu performansla Bridges bu prestijli ödülü almaya hak kazanmıştır.
 • 2011 yılında Oscar ödülünü almaya Zoraki Kral filmindeki rolü ile Colin Firth olmuştur.
 • 2012 yılına geldiğimizde Jean Dujardin Artist filmindeki rolü ile Oscar ödülünü kazandığını görüyoruz. Aktörün bir sene sonra Leonardo DiCaprio ile oynadığı The Wolf Of Wall Street de sevilen bir film.
 • 2013 yılı en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi ise Lincoln filmindeki başarılı rolü ile Daniel Day Lewis olmakta. 2017 yılında oyunculuğu bıraktığını açıklayan Daniel Day Lewis’ın son filmi ise Phantom Thread olarak gözükmektedir.
 • 2014 yılına geldiğimiz zaman karşımıza Sınırsızlar Kulübü filmi ile Oscar ödülünü alana Matthew McConaughey çıkıyor. Kendisinin mükemmel performansını Intersteller filminde de izlemiştik.

En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülleri Top 5

En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülleri Top 5

Son 5 yılın en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü alanları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 2015 yılında Eddie Redmayne, Her Şeyin Teorisi adlı filmde göstermiş olduğu başarılı performansından ötürü en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmaya hak kazanmıştır. Kendisini birçok hayranı Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar filminden hatırlamakta.
 • 2016 yılına baktığımızda karşımıza Akademi ödüllerine pek çok kez aday gösterilip, ödülü ancak 2016 yılında alabilen Leonarda Di Caprio karşımıza çıkıyor. Diriliş filminde göstermiş olduğu performansı ile sonunda bu prestijli ödüle sahip olan DiCaprio, birçok kişi tarafından da büyük tebrikler almıştır.
 • 2017 yılı en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünün sahibi ise Yaşamın Kıyısında filmi ile Casey Affleck olmuştur. Filmde göstermiş olduğu performansı ile bu prestijli ödülü kazanmıştır.
 • 2018 yılı en iyi erkek oyuncu ödülü ise Gary Oldman’ın oluyor. Gary Oldman, En Karanlık Saat filmi ile bu ödülü almaya hak kazanmıştır. Harry Potter filmlerinde Sirius Black karakteri ile de sevenlerinin gönüllerine taht kuran aktöre ödülünü kazandıran En Karanlık Saat Filmi de çok sevilmiştir.
 • 2019 yılına baktığımızda Freddie Mercury filmindeki rolü ile Rami Malek en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır.
 • Listemizin sonuna geldiğimizde sizlere bu senenin Oscar ödülünü kazanan aktörü söyleyeceğiz. 2020 yılında Joker filmindeki rolü ile Joaquin Phoenix en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü almaya hak kazanmıştır. Filmde göstermiş olduğu başarılı performansı ile ödülü kucaklayan Phoenix, Joker rolü ile hayranlarının kalbini fethetmeyi de başarmıştır.

Bu listemizde sizlere 2010 yılındaki başlangıcından itibaren en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü kazanan aktörleri oynamış oldukları filmlerle listeledik. Bu arada bir dipnot vermek gerekirse, Daniel Day-Lewis 1989, 2007 ve 2012 yıllarında aldığı ödüllerle üç kez en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü alan tek oyuncudur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ