En iyi Haber

En İyi Filmler

En İyi Filmler

En İyi Filmler

Gelmiş geçmiş en iyi filmler sizin oylarınız ile belirlenmiştir. Sizler için herkesin izlemsi gereken 10 filmi oyladık. Açık ara fark ile ilk ona giren filmler, herkes tarafından o dönemde en fazla beğenilmiş kült film olmayı başarmıştır. Ayrıca aradan ne kadar zaman geçerse geçsin, her dönemde izleyicilerden tam not almış filmler listemizde bulunur.

 

12 kızgın adam

10– 12 Kızgın Adam

Latin Amerikalı bir genç, kendi babasını öldürmek suçu ile mahkemede yargılanır. Çocuğun suçlu olduğuna karar vermek için 12 jüri üyesi bir odaya alınır ve konuyu tartışması istenir. Çocuk ancak jürinin oy birliği ile suçlu ya da suçsuz olabilir. Odaya toplanan jüri üyelerinden 11 tanesi çocuğun suçlu olduğuna inanırken; sadece biri oyunu suçsuzdan yana kullanır. Gencin suçsuz olduğuna inanan 8 numaralı jüri üyesi kapalı kaldıkları bu odada diğer jürileri ikna etmeye çalışır. 1960 yapımı bu yapıt her zaman izleyiciler tarafından en çok beğenilen yapıtlar arasında yerini alır.

yeşil yol

9– Yeşil Yol

Yeşil Yol, 1999 yılında büyük bir hayran kitlesi ile vizyona girmiştir. Beyaz perdede gösterime girdiği ilk günden bu güne kadar da en iyi filmler listesinin içerisinde yerini alır. Hapishanede görevli olan Paul’un (Tom Hanks) görevi, idam mahkumlarının elektrikli sandalyeye götürüldüğü yeşil yolda onlara eşlik etmektir. Paul’ un hayatı dıştan çok ürkütücü görünen ama içi bir o kadar naif iri yarı mahkum olan Coffey ile değişir. Coffey ile iletişim kurdukça ondaki doğaüstü güçleri de fark eder.

sevginin gücü

8– Sevginin Gücü Leon

Sevginin Gücü Leon filmi olmadan en iyiler listesini oluşturmak olanaklı değildir. Çünkü Leon filmi tüm zamanlara damgasını vurmuş bir filmdir. Kendi ailesini sevmeyen 12 yaşındaki Mathilda ve 40 yaşlarında zekası geri bir suikastçi olan Leon’ un arkadaşlığı filmde gözler önüne gelir. Leon’ a uzak olan babalık ve arkadaşlık gibi hisler, Mathilda’ ya beslediği yoğun hisler sayesinde yeniden şekillenir.

7– Forrest Gump

Zeka seviyesi sadece 75 puan olan Forrest Gump (Tom Hanks) , zaman içerisinde hiç kimsenin ondan beklemediği başarılara imza atıyor. Zeka seviyesi düşüklüğü nedeni ile hiçbir devlet okuluna gidemeyen Forrest Gump, sahip olduğu fiziksel gücü ile insanları şaşırtmayı başarıyor. Farklı konusu ve usta oyunculukları ile Forrest Gump filmi de en iyi filmler içerisinde yerini alır.

3 aptal

6– 3 İdiots

Bir hint yapımı olan bu film, eğitim sistemine ve dayatılmış olan fikirlere karşı oldukça sıra dışı bir eleştiri getiriyor. 3 İdiots filmi sayesinde hem oldukça eğlenceli zaman geçirebilir hem de sistemin içerisinde yanlışlarını sorguluyorken kendinizi bulabilirsiniz. Filmin konusu da Hindistan’ ın en iyi okulunda mühendislik okuyan üç arkadaşın ve çevresindekilerin hayatı anlatılmaktadır. Herkesin sadece en iyi olma peşinde koşup da kendisini unuttuğu okul düzenine Ranco (Aamir Khan) karşı gelmeye çalışır.

hayat güzeldir

5– Hayat Güzeldir

Yahudi bir babanın oğlunun hayatta kalması ve onun tüm olumsuzluklardan etkilenmemeye çalışmasını sağlaması filmde konu edinir. Guido, 1930’ ların İtalya’ sında yaşar. Hayatı sadece eğlence amacıyla yaşayan bu kitapçı, bir gün güzel bir kıza gönlünü kaptırır. Bu güzel kız ile evlenip erkek çocuğuna sahip olan mutlu ailenin hayatı bir anda Alman askerlerinin İtalya’ yı istila etmesi ile bozulur. Guido ve oğlu toplama kampına götürülür. Her gün pek çok felaketin yaşandığı toplama kampını Guido, oğlu için bir oyun alanına dönüştürür.

schindlerin listesi

4– Schindler’ in Listesi

Oskar Schindler, Nazi Almanya’sında yaşayan ileri görüşlü bir iş adamıdır. Askerlerin savaşta kullanabileceği bir metal kap fabrikası kurmuştur. Bu fabrika için ihtiyaç duyduğu iş gücünü Yahudilerden sağlar. Zaman içerisinde Yahudileri kurtarmak isteyen Schindler, oldukça uzun bir liste oluşturur. Gerçek bir hayat hikayesinden beyaz perdeye uyarlanmıştır.

guguk kuşu

3– Guguk Kuşu

Randle, özgürlüğü her şeyin ötesinde tutan bir mahkumdur. Kısa bir tatil için Eyalet Hastanesi’ ndeki Akıl Hastanesinin oldukça ideal olduğunu düşünür. Deli taklidi yaparak da kısa bir süreliğine yeni yaşam alanı içerisinde özgür ruhunu yansıtmak ister.

yüzüklerin efendisi

2– Yüzüklerin Efendisi

J.R.R Tolkien’nin yazdığı kitabından beyaz perdeye uyarlanan Yüzüklerin Efendisi serisi, tüm filmleri ile izlenme rekoru kırmıştır. Orta dünyada geçen bu 3 bölümden oluşan macera serüveni; büyücüler, elfler, orklar, troller, cüceler ve insanların olduğu fantastik bir evrende geçer.  İzleyicilerin en sevdiği filmler arasında yer alan bu film, izleyiciye mistik bir evrenin kapılarını aralar.

esaretin bedeli

1– Esaretin Bedeli

Bir Stephen King uyarlaması olan Esaretin Bedeli, gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinin bir numarasında yerini alır. Andy (Tim Robbins) , başarılı bir bankacı, eşini ve sevgilisini öldürmek suçunda ömür boyu hapse mahkum edilir. Tecavüz, işkence, şiddet gibi durumların sıkça yaşandığı Shawsank hapishanesinde, herşeye rağmen hayata pozitif bakış açısı ve zekası ile etrafındakilere kendine hayran bıraktırmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ