En iyi Haber

En İyi Filtre Kahve Çeşitleri ve Markaları

En İyi Filtre Kahve Çeşitleri ve Markaları

En İyi Filtre Kahve

İnsanlar genel olarak çay severler ve kahve severler diye ikiye ayrılmış durumdalar. Bugün siz kahve severler için en iyi filtre kahve markalarını sıraladık. Elbette nasıl çayın birçok versiyonu varsa kahvenin de öyle. Türk kahvesi , hazır kahve, filtre kahve ve espresso bazlı kahveler olmak üzere pek çok çeşit kahve vardır. Ancak bugün sadece filtre kahvelere değineceğiz.

Filtre Kahve Nedir?

Filtre Kahve Nedir?

Öncelikle bu kadar çeşit kahve varken filtre kahvenin ne olduğuna bakmamız gerekir. Filtre kahve temelde kahve çekirdeğinin ince şekilde öğütülerek meydana geldiği bir kahve türüdür. Tıpkı çay gibi demlenerek hazırlanmaktadır. Filtre kahvenin üzerinde hazır kahveler ya da türk kahvesi gibi köpük oluşmaz. Ayrıca rengi de genellikle siyah renktir. Filtre kahvesi Türk kahvesine oranla bir tık daha sert olsa da bu sertlik kahvelerin çekirdeklerine göre değişmektedir.

Filtre Kahve Çekirdek Çeşitleri

Dünyanın birçok ülkesinde kahve yetişticiliği yapılıyor. Ancak temelde baktığımızda dört ana çekirdek kahve çeşidi görmekteyiz. Bunlar; Arabica, Robusta, Liberica ve Excelsa olarak ayrılmaktadır. Dünya üzerindeki kahve üretimini büyük bir çoğunluğu da Arabica kahvedir. Arabica kahve çekirdeği sadece filtre kahve çekirdeği değil aynı zamanda türk kahvesi çekirdeğidir. Hazır kahve ve espresso bazlı kahveler ise temelde Robusta çekirdekten üretilir. Robusta çekirdekler Arabica’ya göre daha dayanıklıdır. Ancak filtre kahve alırken paketlerin üzerlerinde farklı farklı isimlere denk gelmişsinizdir. Guatemala, Etiyopya, Peru gibi bu isimler sandığınız gibi birer kahve çekirdeği değildir. Kahve çekirdeğinin üretildiği yeri temsil etmektedir. Ayrıca bu üretim yerine göre kahveler de sertlik ve yumuşaklık bakımından farklılıklar gösterir.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Diyelim ki kahvenizi aldınız ve sıra geldi hazırlamaya. Tam bu noktada filtre kahve nasıl demlenir en sık karşılaşılan sorulardan biridir. Filtre kahvenizi French Press ile yapabileceğiniz gibi bir filtre kahve makinesinde de yapabilirsiniz. Veyahut geleneksel yöntemleri kullanarak seramik bir kapta da demleme şansınız var. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta deleme yönteminizi kahveyi almadan önce belirlemek. Özellikle çekirdekten kahve alıp öğütecekseniz demleme şekliniz oldukça önem kazanıyor. Çünkü filtre kahve çekirdeği French press ya da filtre kahve makinesine göre farklı şekillerde öğütülüyor. Hatta kahve makineniz de kağıt ya da plastik bir filtre kullanmanız bile önemli. Dolayısıyla kahvenizi öğütmeden önce aldığınız yere kahvenin hangi yöntem ile demleneceği hakkında bilgi verin. Sizlerde en iyi filtre kahve ürünlerinizi iyi filtre kahve makinesinde demlemek istemez misiniz? O halde en iyi filtre kahve makinesi yazımızda bütçenize uygun filtre kahve makinelerine bakabilirsiniz.

https://eniyi-haber.com/en-iyi-kahve-makinesi/

En İyi Filtre Kahve Markaları

Filtre kahve ile ilgili gerekli bilgileri verdik. Sıra geldi en iyi filtre kahve hangileri öğrenmeye. Listemizi hazırlarken hem kendi denediğimiz filtre kahvelere hem de pek çok kişi tarafından sevilen filtre kahvelere yer verdik.

Mehmet Efendi Colombian Filtre Kahve

Mehmet Efendi Colombian Filtre Kahve

Listemizin ilk sırasında karşımıza Mehmet Efendi’nin Colombian Filtre Kahve’si çıkıyor. Türk kahvesi severeler Mehmet Efendi’yi yakından bilirler. Orta kavrulmuş yumuşak içimi sayesinde bu filtre kahve birçok kişinin gözdesi diyebiliriz. Colombian kahvesi genelde asiditesi yüksek olsa da dediğimiz gibi çok sert olmayan bir kahve. Piyasa da 250 gram ve 1 kilogram şeklinde bulmanız mümkün. Mehmet Efendi Colombian Filtre Kahve’yi denemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Starbuck Indian West Java Filtre Kahve

Starbucks Indonesia West Java Filtre Kahve

Söz konusu kahve ise Starbucks’ı listemize almazsak ayıp etmiş oluruz. Starbucks’dan alabileceğiniz pek çok çeşit filtre kahve olsa da bizim önerimiz Indonesia West Java’dır. Java adasının eşsiz tropikal esintisi kahveyi daha demlerken bile sizleri kuşatacak. Asiditesi orta derecede olan bu kahve tadım notaları ise bitkisel ve tatlı bir şekilde kendini hissettiriyor. Kahve içerken bu tat notalarını fark etmiyorum diyorsanız bile bu kahveden sonra ne demek istediğimizi anlayacaksanız.

Kahve Dünyası Antigua

Kahve Dünyası Antigua

En iyi filtre kahve listemizde hız kesmeden ilerlerken karşımıza Kahve Dünyası çıkıyor. Yöresel filtre kahveleri arasında Antigua bizim kesinlikle denemenizi önerdiğimiz bir filtre kahve. Ancak yumuşak içim kahve severlere pek önermiyoruz. Çünkü tütsülü ve ağır kıvamlı bir kahve olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde bitter çikolata ve karamel notalarını barındırmaktadır. Ayrıca ben bir kahve gurusuyum diyorsanız narenciye notalarını da hissedeceksiniz.

Lavazza Expert Gusto Forte

Lavazza Expert Gusto Forte

En sevilen filtre kahvelere arasında elbette Lavazza da yer almakta. Sert içimli bir yapısı olan Gusto Forte aromatik tatlara da sahip olması bakımından çok sevilmekte. Sert kahve seviyorsanız kesinlikle bir şans vermelisiniz. Ayrıca kahve çekirdekleri az kavrulmuş olduğu için kahve tadını daha iyi almanıza olanak sağlıyor. Lavazza’dan daha önce filtre kahve denemediyseniz Export Gusto Forte’ye bir şans verin deriz.

Gloria Jean's Kenya AA

Gloria Jean’s Kenya AA

Filtre kahve deneyiminize yepyeni bir soluk getireceksiniz. Gloria Jean’s markasının yöresel kahveleri arasında olan Kenya AA en çok tercih edilenlerin başında geliyor. Öncelikle kahve meyvemsi ve şarabımsı tatlar var. Aynı zamanda yumuşak içime sahip. Çekirdek kahve olarak satışı bulunan kahveyi demleyeceğiniz alete göre öğütmenizi tavsiye ederiz. Yumuşak içim kahveler arasında vazgeçilmeziniz olacak.

Piyasada Bulunan Diğer Filtre Kahveler

Elbette sizler için sadece 5 filtre kahve hazırlamadık. Ancak yukarıdaki kistemizde ki kahveler bizzat deneyimlediğimiz ve sizlere önerdiğimiz kahveler. Piyasada bu markalar harici birçok kişinin deneyimleyip önerdiği filtre kahveler vardır. Bundan dolayı sizlere yapmış olduğumuz araştırmalara dayanarak bu kahvelerden de örnek vereceğiz.

  • Tchibo Gold Selection: Tchibo’nun orta sertlikte sunmuş olduğu bir filtre kahvedir. İnternette yorumlara baktığımızda pek çok kişinin bu kahveyi önerdiğini görmekteyiz.
  • Julius Meinl Präsident Blend: Yumuşak içime sahip bu kahve arabica ve robusta çekirdekleri harmanlarından oluşmaktadır. Kahvede yoğun aroma severlerin önerdiği bir filtre kahvedir.
  • Jacobs Selection Gold: Orta sertlikte olan bu filtre kahvenin severleri olduğu kadar sevmeyenleri de var. Ancak yine de deneyip karar vermek sizlere kalmış diyoruz.
  • Anisah Coffee Colombia: Tamamen Arabica çekirdeklerden yapılmış olan bu filtre kahve de çikolata, karamel ve narenciye notaları bulunmakta. Herkesin fiyat performans ürünü olarak gösterdiği bu kahveyi de hiç denemediyseniz deneyebilirsiniz.
  • Starbucks House Blend: Starbucks House Blend filtre kahve dengeli bir kahve olarak ön plana çıkıyor. Çok fazla yumuşak olmayan ama çok da sert olmayan bu kahve tam orta damak lezzetine uygun olanlar için birebir.

En iyi filtre kahve listemizin sonuna geldik. Sizler de güne başlarken mis gibi bir kahve kokusu ile uyanmayı tercih ediyorsanız, listemizdeki kahveleri deneyebilirsiniz. Kahve bağımlılığınıza daha da fazlasını ekleyeceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ