En iyi Haber

En İyi Kedi Kumu Nasıl Olmalıdır? Kedi Kumu Markaları

En İyi Kedi Kumu Nasıl Olmalıdır? Kedi Kumu Markaları

En İyi Kedi Kumu

Evimizin sevimli dostlarından olan kediler için kedi kumu olmazsa olmazlardandır diyebiliriz. Kedi kumu hem sizlerin evdeki hijyenik ortamınızı sürdürebilmek hem de kedinizin alışkanlıklarını devam ettirebilmek için çok önemlidir. Bu nedenden ötürü kedi kumu satın alırken biraz ince eleyip sık dokumanız gerekebilmektedir. Bilindiği üzere kediler sokaklarda tuvalet ihtiyaçlarını toprağı eşeleyerek giderirler. Doğal olarak evinizdeki sevimli dostunuz da kedi kumu sayesinde kendisini evde daha rahat bir ortamda hissetmektedir. Piyasada birden fazla kedi kumu markası olduğu için sizlere en iyi kedi kumu markaları için bir tavsiye listesi hazırlamaya karar verdik. Dilerseniz listemize geçmeden önce kısaca kedi kumundan ve kedi kumu alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedelim.

Kedi Kumu Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Kedi Kumu Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Tarih boyunca baktığımızda kediler ile hep iç içe yaşadığımız görmekteyiz. 1940ların ortasında kediler daha çok evlerde yaşamaya başlamış ve bunun sonucunda da ihtiyaçlarını gidermek için birtakım çözümler üretilmek istenmiş. İlk başlarda kediler için olan kutuların içerisinde genellikle kül koyulurmuş ancak kedilerin üzerine yapışan bu kumlar ev sahiplerine büyük bir dağınıklık getirmiş. Kedi kumunun mucidi diyebileceğimiz Edward Lowe, normalde buz, kömür, kum ve kil satışı işlerindeymiş. Bir gün kazara kilin kediler için en uygun materyal olduğunu komşusunun ondan kum istemesi üzerine ona verdiği kilin ne kadar işe yaraması ile anlamış ve bu işe atılmış. Sonuç olarak en iyi kedi kumu diyebileceğimiz kedi kumları hayatımıza biraz da olsa şans eseri girmiş diyebiliriz.

Kedi Kumu Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kedi Kumu Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kedi kumunun kediniz ve sizler için önemine değinmiştik. Kedi kumu satın alırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bu maddelere dikkat ettiğiniz takdirde oluşabilecek birçok problemin önüne geçebilirsiniz.

 1. Kedinizin Kilosu ve Kum Kutusu
 2. Kedinizin Yaşı
 3. Tercihleriniz

Bu üç madde etrafında kedi kumu tercihinizi yapmanız en iyi sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Örneğin kedinizin boyutuna uygun bir kedi kumu almadığınız takdirde kediniz ihtiyacını kumun dışarısına yapabilir ve bu da sizler için istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda daha küçük kedi kumlarının temizlenmesi bir o kadar zahmetli olabilmektedir.

Kedi Kumu Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Kedi Kumu Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Yeni bir kedi sahiplendiniz ve kedi kumu tercihini nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız sizler için birkaç ufak tavsiye verebiliriz. Doğru kedi kumu tercihini yaparken şu noktalara dikkat etmeniz oldukça faydalı olacaktır.

 • Tercih edeceğiniz kedi kumunun öncelikle antibakteriyel olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede daha uzun hijyen süreleri elde etmiş olursunuz ve kedinizi hastalıktan uzak tutabilirsiniz.
 • Su emici özelliği iyi olan bir kedi kumu tercih etmeye çalışın. Almış olduğunuz kedi kumunun suyu emme özelliği iyi olduğu zaman hem kediniz için daha rahat bir ortam oluşturacak hem de evde istenmeyen kötü kokulara yol açmayacaktır.
 • Kedi kumunun doğal olmasına özen gösterin. Kimyasal madde içeren kedi kumları kedilerinizin sağlığı için ciddi zararlar oluşturabilir.
 • Kedi kumu satın alırken kumun yapısına da dikkat etmeniz gerekir. Çok ince, çok kalın ya da sivri olan kedi kumları, kedinize istemeden zarar verebilir. Bu nedenle kedi kumu alırken orta boyutta, kedinize uygun bir kedi kumu tercih etmeye özen gösterin.

En İyi Kedi Kumu Markaları Listesi

Evde kedi besleyen bizler için en önemli konulardan birisi de kedi kumlarıdır. En iyi kedi kumlarını ve markalarını bu başlığın altında bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

 • Sanicat Aloe Vera
 • Reflex Clinic
 • EverClean
 • Proline
 • Patico Kedi Kumu

Sanicat Aloe Vera

Sanicat Aloe Vera

Listemizin ilk sırasında sizler için Sanicat markasının kedi kumunu tavsiye ediyoruz. Sanicat markasının en öne çıkan özelliği hiç şüphesiz yüksek emicilik özelliği olmaktadır. Bu sayede kedi kumunu daha uzun sürelerde rahat bir şekilde kullanabilmenize olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda yaydığı hoş kokusu da tercih etmeniz için bir diğer sebep olarak gösterilebilir. Bu kedi kumu biraz ince yapıda ve ince dokudadır. Dolayısıyla daha yumuşak olması kedilerinize zarar vermeyecektir.

Reflex Clinic Special Granules Kedi Kumu

Reflex Clinic Special Granules Kedi Kumu

Reflex markasının bu kedi kumu çeşidinde de diğerleri gibi iki farklı ambalaj çeşidi bulunmaktadır. Bu sayede ihtiyacınıza göre 6 litrelik ya da 10 litrelik çeşitlerinden birini alabilirsiniz. Special Granules’e gelecek olursak, içerisine eklenen özel formüllü granüller sayesinde kedileriniz idrar ve dışkılarından kaynaklı oluşabilecek hastalıkları engelleyebildiğini söyleyebiliriz. Bu biyoloji organizmalara dikkat etmediğiniz takdirde kedilerinizde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aynı zamanda kolayca temizlenebilmesi de sizlere oldukça avantaj sağlayacaktır.

EverClean Extra Strong Clumping Kedi Kumu

EverClean Extra Strong Clumping Kedi Kumu

En iyi kedi kumu listemizin bir diğer markası olan EverClean’e ait bu çeşit koku avantajı ile öne çıkmaktadır. Bu kedi kumu özellikle yeni formüle edilmiştir. Bu yeni formülü sayesinde de ferahlık sağlar ve emilimi güçlü olmasından ötürü idrarın kutunun dibine ulaşmasına asla izin vermez. Bentonit kumundan oluşan bu çeşitte aktifleştirilmiş karbon kullanımı tercih edilmiş. Bu çeşidin bir diğer özelliği ise kokunun yayılması sadece kumun nem ile temas ettiği vakitte ortaya çıkmasıdır. Bu sayede ihtiyacınız olduğu durumda ferah kokusu sizlerin yardımına koşacaktır.

Proline Marsilya Sabunu Kokulu Bentonit Kedi Kumu

Proline Marsilya Sabun Kokulu Bentonit Kedi Kumu

Proline kedi kumu doğal olması ile ön plana çıkarak sizin ve kedinizin sağlığına önem verdiğini göstermektedir. İçerisinde herhangi bir kimyasal bulunmadığından gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda harika topaklaşma etkisi ile sıvıyı çok hızlı emer. Bu sayede oldukça hijyenik bir kullanım sağlar. Proline kedi kumu da nem ile buluştuğu vakit ortama güzel bir koku vererek koku problemlerinizin önüne geçmenizi sağlamaktadır. Aynı zamanda içerisindeki toz miktarı minimuma getirildiğinden tozlanmaya sebep olmaz.

Patico Kedi Kumu

Patico Kedi Kumu

Eğer kediniz için doğal bir kedi kumu arayışı içerisindeyseniz, Patico marka kedi kumu tam sizlerin tercihi için diyebiliriz. Patico kedi kumu %100 doğal olmasından ötürü dostlarınız için hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Aynı zamanda bu markanın herhangi bir toz yapmamasından ötürü temizliği de oldukça kolaydır. Ancak belirtmek gerekir bu kedi kumu topaklanma yapabilmektedir.

Sizler de kediniz için tavsiye ettiğimiz markalardan birini tercih edebilirsiniz. En iyi kedi kumu arayışındayken sizler için verdiğimiz tavsiyeleri dikkate alabilir ve bu sayede daha sağlıklı tercihlerde bulunabilirsiniz. Dilerseniz En İyi Kedi Maması hakkındaki yazımızı da okuyabilir ve minik dostlarınız için kedi mamaları hakkında fikir elde edebilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ