En iyi Haber

En İyi Kedi Maması Markaları Listesi

En İyi Kedi Maması Markaları Listesi

En İyi Kedi Maması Markaları Listesi

Bugün siz değerli okurlarımıza minik dostlarımızdan biri olan kediler hakkında bilgiler vereceğiz. Bu değerli bilgilerin en başında ise onların yiyecekleri gelmektedir. Evcil kediniz var ise ya da sokaktaki kedileri besliyor iseniz bu yazı tam da ihtiyacınız olan şey. En iyi kedi maması listesini hazırlarken bu değerli dostlarımıza uygun en iyi mamalardan bahsettik. Sizlerde bu mamalar ile dostlarımıza güzel bir yiyecek vermiş olacaksınız. Fakat dilerseniz en iyi kedi maması listemize geçmeden önce, minik dostlarımız hakkında önemli gördüğümüz bilgileri sizlere aktaralım.

Kedilerin Eve Alışma Süresi

Kedilerin Eve Alışma Süresi

Minik dostlarımız kediler, yavru ya da yetişkin olması fark etmeksizin yeni insanlarla tanışıp yeni bir eve alışmak için elbette zamana ihtiyaç duyarlar. İnsanlar olarak onların bu süreçlerini dikkatle beklemeliyiz. Sonuçta kediler bize “beni evine götürebilirsin, seni çok sevdim” diyemezler. Alışmak, güvende ve mutlu hissetmek onlar için ancak belli bir süreç sonucunda mümkün olacaktır. Hiç kuşkusuz kedi ancak çok sevildiği için sahiplenilir. Fakat önemli noktalardan biri de gerçekten sahiplenebileceğimizi düşünüyorsak bunu yapmalıyız. Eğer bir kedi sahiplendi iseniz eve ne zaman alışacağını merak ediyor olabilirsiniz. Peki, kedilerin bu yeni ev ve ailelerine alışma sürecini hızlandırmak için neler yapmak fayda sağlayacaktır?

Kediler sıkılgan, mesafeli ve oldukça resmi bir karakter yapısına sahiptir, hayatta kalabilmek için her duruma şüphe ile yaklaşmaları şarttır. Bırakın size gelsin ve artık seninle tanışıp kaynaşmak istiyorum desin. Bu süreçte ona karşı yüksek sesle, heyecan dolu ve ani hareketler yapmamanız, evin keşif için sakin ve müsait olması gerekir. Ara ara ödül maması ve yaş mama teklif ederken göz teması kurabilir, onu ürkütmeyecek şekilde yaklaşabilirsiniz. Bunun haricinde yapılacak en doğru şey günlük rutininize sakin bir şekilde devam ederek onun keşif sürecinin bitişini sabırla ile beklemektir.

Kediler İçin Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Kediler İçin Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Egzersiz yapmak, kedilerin sağlıklı kalmasını ve mutlu olmasını sağlar. Bunun yanı sıra, egzersizler kedilerin kaslarını geliştirir, üstelik eklemlerini korur. Ayrıca hayvanların stres ve enerjilerini atmalarını sağlar. Masa tenisi ve golf topları ya da yün ya da iplik toplar, kediler için çok eğlenceli oyuncaklardır. Köpeklerin tam aksine, kediler topları gidip alıp geri getirmekten daha ziyade, onları patilerinin arasında bir ileri bir geri yuvarlamaktan hoşlanırlar. Kedilerin ipliği yeme ve boğulma riskleri olduğu için, ip yumakları ile oynadıkları zaman onları dikkatli bir şekilde takip etmenizde fayda vardır.

Karton kutular pek çok kedinin favori oyuncaklarından biridir. Sebebi ise kediler bu oyuncak ile oynarken, kutuların içine atlama, saklanma ya da kutuları sallama gibi seçeneklerinin de olmasıdır. Böylece kedi kutunun içinden de dışarıyı görebilir ya da ayaklarını bu deliklerden dışarı çıkarabilir. Hatta bu deliklere farklı oyuncaklar koyabilir ve bu oyuncakları tekrar tekrar ileri geri çekip kedinizle oynayabilirsiniz.

Kediler avcılar gibi davranma eğilimi gösterirler ve ipin ucundaki ufak nesne de bir av işlevi görür. Kediler, koşarak ve oyun oynayarak sahiplerini kovalamayı çok severler. Hatta zaman zaman oyunları kendileri başlatmak bile isteyebilirler. Eğer kediniz saklanıp ardından ısrarla sizi arıyorsa, bunun anlamı, muhtemelen sizinle saklambaç oynamak istiyor olmasıdır.

Kediler İçin Gerekli Vitaminler

Bizler gibi kedilerinde vitaminlere ihtiyaçları vardır. Aramızdaki tek fark ise bu ihtiyaç olunan vitaminlerin miktarlarıdır. Proteinler, karbonhidratlar ve yağlar birkaç miligram olması halinde dahi kediler için yeterli olacaktır. Küçük miktarlarda vitaminler bile kediler için çok sağlıklıdır ve bu yüzden göz ardı edilmemelidir. Bu vitaminler büyümeyi, gelişmeyi ve çeşitli hastalıklara karşı direnci arttırır. Eğer kedilerinizin vitamin gereksinimlerini yeterince takip etmezsiniz onlar için birçok rahatsızlığa davetiye çıkartmış olursunuz. Vitamin eksikliğine bağlı rahatsızlıklar gayet kedilerde de görülebilmektedir. Onlar için aldığınız yaş ya da kuru mayalarda yeterli derecede vitamin olmaması bunlara yol açabilir.

A vitamini kedilerde görme, büyüme, cilt durumunu ve derisini korumakta oldukça önemli bir vitamindir. B vitaminleri ise kediler için çok önem arz eden diğer vitamin gruplarıdır. B vitaminlerinin yetersiz olduğu durumlarda, kedilerin sinir ve kas sistemlerinde, endokrin bezlerinde ve sindirim sistemlerinde bozukluklar gelişebilmektedir. B vitaminleri grubunda olan B12 vitamini kediler için çok büyük önem arz etmektedir. B12 vitamini bitkisel gıdalarda bulunmaz. Sığır karaciğeri B12 en zengin bulunduğu besindir. B12 eksik olduğu zaman kandaki hemoglobin içeriğinin azaldığı gözlemlenmiştir.

Dilerseniz kedilerimizin sağlıklarını koruyabileceği, besin değerleri ve vitaminler açısından zengin olan en iyi kedi maması listemize geçiş yapalım.

En İyi Kedi Maması Listesi

Evlerimizin minik vazgeçilmezi kediler ile alakalı bu kadar önemli bilginin ardından kedileriniz için hangi mamaları tercih etmemiz gerektiği ile ilgili araştırmamıza sıra geldi. İşte en iyi kedi maması markaları listesi;

Hill’s Kedi Maması

Hill’s Kedi Maması

1929 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahip. Hill’s kedi maması geçmiş yıllarda veterinerler tarafından birçok çeşitli rahatsızlığı gidermek üzere geliştirilmiş. O günden bugüne veterinerlerin sıkça tavsiye ettiği bir kedi mamasıdır. Hill’sin bu kadar tercih edilme sebeplerinden birisi de bilinen 50’den fazla mama çeşidine sahip olmasıdır.

Royal Canin

Royal Canin

Fransa menşelii mama firması Royal Canin, sektörde uzun süredir hizmet veren firmalardandır. Kedilerin ihtiyaç duyduğu vitamini, proteini ve minerali, mamalarla sağlamaktadır. Hem kuru mama hem de konserve mamalar ile kedilerin damak tatlarını uygundur.

Pro Plan - Purina

Pro Plan – Purina

Türkiye’de çok satılan, birçok kedi sever tarafından da sağlıklı olduğu düşünülen Pro Plan, en çok tercih edilen kedi mamalarından birisidir. Pro Plan, Purina markasının ürettiği bir kedi mamasıdır. En önemli özelliği olarak kedilerde tüy topaklanmasını engelleyen formülü diyebiliriz.

Schesir Kedi Maması

Schesir Kedi Maması

Schesir, Türkiye’de çok yaygın olmasa da en en sağlıklı yaş kedi mamasını arayanlar arasında tercih edilen bir marka olmuştur genelde. Yüksek oranda gerçek et içeriyor ve protein oranı AAFCO ve FEDIAF değerlerini karşılıyor.

Brit Care

Brit Care

Brit Care de sadece gerçek et ve biraz pirinç içeriyor. %45 gerçek tavukgöğsü içeren Brit Care, ayrıca protein oranı standartları uygun ancak yağ oranı oldukça düşük kalmaktadır. Ancak orta kalite mamalar içerisinde en iyi kedi maması diyebiliriz.

Değerli okurlarımız sizlere bu yazımızda kedi dostlarımız için en iyi mama markalarından bahsettik. Daha önce değerli köpek dostlarımız için hazırlamış olduğumuz En İyi Köpek Mamaları yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ