En iyi Haber

En İyi Kitap Serileri ve Okumanız Gereken Eserler

En İyi Kitap Serileri ve Okumanız Gereken Eserler

En İyi Kitap Serileri

En iyi kitap serileri farklı türlerde romanlar sevenleri bir araya getiriyor. Ancak özellikle en çok satan kitaplara baktığımızda fantastik türdeki eserleri görmekteyiz. Bugün sizler için en iyi kitap serilerini araştırdık ve liste hazırladık.

Başarısı Kanıtlanmış En İyi Kitap Serileri

En iyi kitaplar farklı türlerine rağmen herkese hitap edebilme özelliğine sahip oluyor. Edebiyat dünyasında fantastik romanlar en iyi kitap serileri için harika örnekler barındırır. Okurlarına farklı dünyaları deneyimlendiren fantastik romanlar dünyada en çok satılan kitap serileri olma özelliğine sahiptir. En İyi Kişisel Gelişim Kitapları yazımıza bakmayı unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi - J. R. R. Toliken

Yüzüklerin Efendisi – J.R.R. Tolkien

En iyi kitap serileri fantastik fantastik seriler arasında Yüzüklerin Efendisi çok önemli bir yere sahiptir. 1937 yılında “Hobbit” adlı eserin devamı olarak başlanan eser zamanla çok büyük bir esere dönüştü. 10 yıl kadar süren yazım sonra basımı yapılan Yüzüklerin Efendisi eseri dünya üzerinde 150 milyonu aşan bir satın alınma rekoruna sahiptir. Yüzüklerin efendisi bu yönüyle tüm zamanların en çok satın alınan ikinci kitabı olma özelliğini taşıyor.

Yüzüklerin Efendisi üçlemesi kurgusal bir dünya olan Orta Dünya’da geçer. Kitaba ismini veren güç yüzükleri savaşlarının anlatıldığı roman serisinde olaylar romandaki önemli hobbit karakterler Frodo Baggins, Samwise Gamgee, Meriadoc Brandybuck ve Peregrin Took tarafından anlatılır. Hobbitlerin yanında müttefik olarak yer alan Aragorn, Efl prensi Legolas, büyücü Galdalf ve Gondor Kumandanı Boromir gözünden Yüzüklerin Efendisi’ndeki yüzük savaşı hikayeleri anlatılır.

Yüzüklerin Efendisi serisinin kitapları şu şekildedir:

 1. Yüzük Kardeşliği
 2. İki Kule
 3. Kralın Dönüşü

Yerdeniz Öyküleri – Ursula K. Le Guin

En iyi kitap serisi önerileri arasında Yerdeniz Öyküleri de okurların incelemesi gereken kitaplardan oluşuyor. Yerdeniz serisi orijinal olarak 3 kitaba sahiptir. Ancak yazar Le Guin seriye sonradan 3 kitap daha eklemiştir.

Yerdeniz Öyküleri serisinin kitapları şu şekildedir:

 1. Yerdeniz Büyücüsü
 2. Atuan Mezerları
 3. En Uzak Sahil
 4. Tehanu
 5. Yerdeniz Öyküleri
 6. Öteki Rüzgâr

Taht Oyunları - George R. R. Martin

Taht Oyunları – George R.R. Martin

En iyi kitap serisi isimleri arasında ismini en çok duyuran seri Taht Oyunları yazarı George R.R. Martin tarafından yazılmaya devam eden güncel bir yapıttır. Epik fantezi türünün başarılı bir örneği olan Taht Oyunları serisinin ilk kitabı 1996 yılında yayımlanmıştır ve yazar tarafından yazılmakta olan 2 kitap seriye eklenecektir.

Taht Oyunları serisinin kitapları şu şekildedir:

 1. Taht Oyunları
 2. Kralların Çarpışması
 3. Kılıçların Fırtınası
 4. Kargaların Ziyafeti
 5. Ejderhaların Dansı
 6. Kış Rüzgarları (2021’de yayımlanması bekleniyor)
 7. Bahar Rüyası (Yayımlanma tarihi henüz bilinmiyor) *

*Bahar Rüyası romanının serinin son kitabı olması bekleniyor.

Kara Kule (The Dark Tower) – Stephen King

En iyi kitap serilerinden örnekler denince akla ilk gelen isimlerden olan Stephen King fantastik/bilimkurgu/korku ve western ögeleri taşıyan Kara Kule kitap serisi ile okurların en sevdiği kitap serlerinden biri olmayı başarıyor. Serinin her kitabı farklı edebiyat türlerinin işlenme yoğunluğuyla dikkat çekiyor.

Kara Kule serisinin kitapları şu şekildedir:

 1. Silahşör
 2. Üç’ün Çekilişi
 3. Çorap Topraklar
 4. Büyücü ve Cam Küre
 5. Calla’nın Kurtları
 6. Susannah’ın Şarkısı
 7. Kule
 8. Anahtar Deliğinden Esen Rüzgâr

Harry Potter - J. K. Rowling

Harry Potter – J.K. Rowling

En iyi kitap serisi hangisidir sorusuna karşılık olarak akla gelen ilk isimlerden biri olan Harry Potter dünyanın en çok satan ve en çok dile çevrilen kitaplarından biri olma özelliğine sahiptir. 1997 yılında serinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabı yayımlanmıştır. Fantastik çocuk edebiyatında gözde olan Harry Potter’ın okuyucu kitlesi sadece çocuklar ile sınırlı değildir. Büyücülük okulu Harry’nin hikayeleri her yaştan okuyucunun ilgisini çekmeyi başarıyor.

Harry Potter serisinin kitapları şu şekildedir:

 • İlk kitap Harry Potter ve Felsefe Taşı
 • İkinci kitap Harry Potter ve Sırlar Odası
 • Üçüncü kitap Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
 • Dördüncü kitap Harry Potter ve Ateş Kadehi
 • Beşinci kitap Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
 • Altıncı kitap Harry Potter ve Melez Prens
 • Yedinci ve son kitap Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Saftirik Greg’in Günlüğü (Diary of a Wimpy Kid) – Jeff Kinney

Tüm dünyada çocukların en sevdiği kitap serilerinden birisi olan Saftirik Greg’in Günlüğü serisinde Ortaokul serüvenine yeni başlayan Greg’in hikayeleri yer alır. Kitabın ilk serisinden itibaren Greg’in kendisi ve çevresiyle olan ilişkisi, okul dönemi zorlukları, tatil planları, okulda başına gelen talihsiz olaylar, kız arkadaş edinme çabası gibi konular işlenir. Greg’in saftirik olan yapısı kitap serisinin baş kahramanın en bilinen özelliğidir.

Saftirik Greg’in ülkemizde yayımlanan kitap serisi şu şekildedir:

 1. Greg’in Günlüğü
 2. Rodrick Kuralları
 3. Türünün Son Örneği
 4. İşte Şimdi Yandık
 5. Ama Bu Haksızlık
 6. Panik Yok
 7. Ah Kalbim
 8. Batsın Bu Dünya
 9. Bende Bu Şans Varken
 10. Hey Gidi Günler
 11. Karışık İşler Bunlar
 12. Tam Bir Felaket

Narnia Günlükleri - C. S. Lewis

Narnia Günlükleri – C. S. Lewis

Fantastik kitap serileri örnekler arasında çocuklar için en zengin fantastik edebiyatı ögeleri barındıran ve dünyanın en çok satan kitaplarından biri olan Narnia Günlükleri evreninde mitolojik yaratıkların ve konuşan hayvanların dünyasına giriş yapıyorsunuz. Fantastik edebiyattan hoşlanan herkes için sevilen bir eser haline gelen Narnia Günlükleri serisinin yayımlanan 7 adet kitabı bulunmaktadır.

Narnia Günlükleri serisinin kitapları şu şekildedir:

 1. Aslan, Cadı ve Dolap
 2. Prens Caspian
 3. Şafak Yıldızının Yolculuğu
 4. Gümüş Sandalye
 5. At ve Çocuk
 6. Büyücünün Yeğeni
 7. Son Savaş

Robert Langdon Serisi Dan Brown

Macera romanı denince akla gelen ilk isimlerden birisi olan Dan Brown dünyanın en çok satın alınan kitap serilerinden birisi olan Robert Langdon kitap serisini kaleme almıştır. Seri dini, felsefi, gizemli konuların macera edebiyat türüyle birleştiği ve okuyucuların bir solukta bitirebileceği kitaplardan oluşuyor. Serinin her kitabı birbiriyle bağlantılı konulardan oluşmuyor fakat yayımlanma sırasına göre okunduğunda eserler arasında göndermeler yapıldığına rastlamak mümkündür.

Robert Langdon serisinin kitapları şu şekildedir:

 1. Melekler ve Şeytanlar
 2. Da Vinci Şifresi
 3. Kayıp Sembol
 4. Cehennem

Otostopçunun Galaksi Rehberi (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy) – Douglas Adams

En iyi kitap serisi konuları arasında en ilgi çekici kitaplardan birisi olan Otostopçunun Galaksi Rehberi absürt komedinin ve bilim-kurgu türünün birleştiği ve bir çırpıda okunabileceği bir eserdir. Kitabın ana kahramanı Arthur ve yakın arkadaşı Ford’un dünyadan kaçış planları ile başlayan hikâyede birçok heyecanlı macera gerçekleşir. Dünya dışı yaşam, gezegen mürettebatları, uzay gemileri ile dolu Otostopçunun Galaksi Rehberi evresinde heyecan bir an olsun durmamaktadır.

Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin kitapları şu şekildedir:

 1. Otostopçunun Galaksi Rehberi
 2. Evrenin Sonundaki Restoran
 3. Hayat, Evren ve Her Şey
 4. Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler
 5. Çoğunlukla Zararsız
 6. Ve Başka Bir Şey Daha
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ