En iyi Haber

Gelmiş Geçmiş En İyi Kovboy Filmleri

Gelmiş Geçmiş En İyi Kovboy Filmleri

En İyi Kovboy Filmleri

Asıl ismi Western Filmleri olan kovboy filmleri, ABD yapımı sevilen eski filmlerdir. En iyi kovboy filmleri konusu genellikle Amerikan yerlileri, kovboylar, vahşi batı ve dönemin ekonomik durumları ile alakalıdır. Zamanın ötesinde olan bu yapımlar hala daha sevilerek izlenmektedir. Hepimiz pazar kahvaltılarında bu filmlerin birkaçına babamız izlerken şahit olmuşuzdur. O zamanlar pek ilgimizi çekmese de şu an için kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz. Bundan dolayı bugün sizlere gelmiş geçmiş en iyi kovboy filmleri listesini hazırladık. Yazımız spoiler içermemektedir. Bu yüzden gönül rahatlığı ile okuyabilirsiniz.

Zamanın Popüler Filmleri Western Filmler

Klasik Holywood filmleri olarak bilinen Western filmleri zamanında çok popülerdi. Şu an eski popülariteliği olmasa da yeniden bu film dalını canlandırmaya çalışıyorlar. Zamanında popüler olmasının sebebini pek çok kişi merak ediyor. Açıkçası döneminde çekilen kovboy filmleri o dönemlerin olaylarını beyaz perdede birebir aktardığı için bu kadar ilgi çekiciydi. Zamanla yeni film türleri ortaya çıktıkça doğal olarak kovboy filmlerinin de popülerliği azaldı. Ancak yeni çekilen Western filmleri ise biraz gelecek vaat ediyor. Eski toprak dediğimiz kesimlerin beğenisi ile yeni jenerasyonun beğenisi toplama amacında. Şayet bu iki grubu tek çatı altında toplamayı başarabilirse sinema salonlarında bol bol kovboy filmleri görebiliriz.

Gelmiş Geçmiş En İyi 5 Kovboy Filmi

İyi, Kötü ve Çirkin Kovboy Filmleri

İyi, Kötü ve Çirkin – 1966

Keskin nişancı olan Sarışın -iyi-, kanun kaçağı Tuco -çirkin- ve melekgöz Sentenza -kötü- arasındaki bir üçgeni izliyoruz. İkonlaşmış olan bu en iyi kovboy filmi herkes tarafından büyük övgüler almıştır. Çirkin ve iyi bir ortaklık içinde kasaba kasaba dolaşarak insanları dolandırır. Kötü ise eski bir amerikan askerinin sakladığı altınların peşine düşmüştür. Çirkin ile iyinin arasında anlaşmazlık çıkar. dolayısıyla bu ikilinin ortaklıkları bozulur. Ancak daha sonra altın muhabbetini öğrenirler. Her ikisi de birbirinin işine yarayacak bilgiler biliyordur. Bundan ötürü ortaklığa tekrar döner ve altınları bulamaya gider. Altınları bulan ikili orada çirkin ile karşılaşır. Ardından üçü birlikte bir düello yapar. Düelloyu kazanan elbette altınların sahibi olacaktır.

The Wild Bunch

The Wild Bunch – 1969

Başarılı yönetmen Sam Peckinpah tarafından 1969 yılında yapılmış bir kovboy filmi. Film tam anlamıyla bir grup haydutun şekil değiştirip asker kılığına girmesi ile başlıyor. Daha sonra haydutlar asker kılığında bir banka soygununa kalkışıyor. Ancak planları istediği gibi gitmiyor ve pusuya düşüyorlar. Pusu ise haydut topluluğunun lideri olan Pike’ın eski dostu yönetiminde kurulmuştur. Ardından haydutlardan kurtulanları Meksika sınırını geçer ve iç savaşda olan Meksikada bir generalin karargahına düşerler. Tam bir başyapıt olup eleştirmenlerden tam oy alan bu filmi gerçekten izlemelisiniz. Özellikle kullanılan sinematografi zamanının çok ötesinde. Özellikle tren sahnesi mükemmel diyebiliriz.

Korkusuz Şerifler En İyi Kovboy Filmleri

Korkusuz Şerifler – 1959

!959 yapımı klasik bir western filmi ile listemize devam ediyoruz. Gelmiş geçmiş en iyi kovboy filmleri arasında yer alan Korkusuz Şerifler, eleştirmenlerden tam not almayı başarmıştır. Bu film 1952 yılında çekilen Kahraman Şerif adlı filmin bir eleştirisi gibi sayılıyor. O filmde kasabayı kurtarmak isteyen halktan gelen her yardımı reddediyordu. Korkusuz Şerifler de ise olay tam tersi. Cinayetten tutuklanan bir adamı kurtarmaya çalışan bir kadın, bir alkolik, bir sakat ve bir şerif yardımcısı vardır. Filmde kasaba şerifi Gary Cooper kasaba halkından çaresiz bir şekilde yardım istemek zorunda kalıyor. Daha sonrasında sizleri bekleyen güzel filme kendinizi bırakmanız yeterli olacaktır.

Çöl Aslanı

Çöl Aslanı – 1956

Listemize hız kesmeden devam ediyoruz. 1956 yapımı Çöl Aslanı filmi birçok kişi tarafından bilinen bir kovboy filmidir. Filmin ana konusu bir savaş gazisinin, kızılderililer tarafından kaçırılan yeğenini aramak için yollara düşmesidir. Film ilk çıktığı zamanlar görmezden gelinmiştir. Ancak zaman geçtikçe filmin değeri anlaşılmış ve hak ettiği prestij verilmiştir. Ayrıca ABD Ulusal Film Arşivi 1989 yılında ilk kez Çöl Aslanı filmini koruma altına karar vermiştir. Çöl Aslanı filminde Kızılderili hak ettiği sonu bulur. Ardından kız kurtarılarak mutlu sona ulaşılır.

My Darling Clementine

My Darling Clementine – 1946

En iyi kovboy filmleri listemizin sonuna geldiğimizde karşımıza My Darling Clementine çıkıyor. Tükçe’ye Kanun Harici adı ile çevrilen film 1946 yapımı bir kovboy filmidir. John Ford yönetmenliğinde çekilen film western severlerin gözde filmlerinden biridir. Konusu ise özetle anlaşamayan iki kişinin daha sonra dost olmasını anlatıyor. Kardeşleri ile beraber bir sığır sürüsüne bakan Wyat Earp, konaklamak için Tombstone kasabasını seçer. Ancak o gece tüm sığır sürüsü çalınır ve en küçük kardeş de öldürülmüştür. Tabiki kasaba da birçok şüpheli insan var ancak en şüphe çeken kişi Doc Holiday. Gerisi spoiler olduğundan izlemenizi tavsiye ederiz.

Bu yazımızda sizlere tarihin en iyi kovboy filmlerini aktardık. Şayet kovboy filmleri beni kesmez bana korku filmleri lazım diyorsanız, en iyi korku filmleri listemize göz atabilirsiniz.

https://eniyi-haber.com/en-iyi-korku-filmleri/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ