En iyi Haber

Akıllara Kazınan En İyi Mafya Filmleri

Akıllara Kazınan En İyi Mafya Filmleri

En İyi Mafya Filmleri

Yer altı dünyasını ve onun acımasız, vahşi, ihanetlerle dolu yüzünü insanların önüne bütün çıplaklığıyla seren en iyi mafya filmleri aynı zamanda insanların aksiyona ve gerilime doymasını sağlamaktadır. Bu nedenle hala türün modası geçmemiştir. Ayrıca yönetmenler her sene birkaç tane mafya filmi çekip seyircilerin beğenisine sunmaktadır. Günümüzde en iyi mafya filmleri söz konusu olduğu zaman aşağıdaki seçenekler karşımıza çıkmaktadır;

  • The Godfather
  • Pulp Fiction
  • City of God
  • Good Fellas
  • Reservoir Dogs
  • Scarface
  • Mean Streets
  • Sonatine
  • Eşkıya

The Godfather

The Godfather

Ülkemizde “Baba” ismiyle gösterime girmiş olan bu film İMDB’ de 9,2 puan almıştır. Marlon Brando, Al Pacino, James Caan gibi birçok ünlü oyuncunun rol aldığı filmin yönetmeniFrancis Ford Coppola dır. Seri haline ilerleyen bu filmin konusu kısaca ailesi ile Amerika’ya göçmüş Baba lakabıyla tanınan büyük mafya babası Don Corleone’nin bu konuma gelene kadar başından geçenlerdir.

Pulp Fiction

Pulp Fiction

Ülkemize “Ucuz Roman” adıyla gösterime girmiş olan bu film İMDB’de 8,9 puan almış ve klasikler arasına girmiştir. John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman gibi birçok filmde başrol oynamış oyuncuların genç hallerine tanık olabileceğiniz bu filmin sizi ekrana bağlayacağından emin olabilirsiniz. Konusu biraz karmaşık olan bu film mafya dünyasında farklı konumlarda yer alan kişilerin iç içe geçmiş hikayelerini bizlere göstermektedir.

City of Gods

City of God

“Tanrı Kent” ismiyle ülkemizde bilinen bu film 8,6 İMDB puanıyla mafya filmleri arasında yerini almıştır.Aksiyonun yanında dramında oldukça bol olduğu bu film farklı bir mafya filmi izlemek isteyenlere önerebileceğimiz filmlerden birisidir. Fernando Meirelles, Kátia Lund birlikte yönettiği bu filmde çok bilindik oyuncular değil Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino da Hora, Seu Jorge gibi Fransız ve İtalyan aktörler oynamıştır. Film kısaca suç ile dolu bir şehirde küçük yaşta ki insanların çeteler arasında ki hayatını anlatmaktadır.

Good Fellas

Good Fellas

Türkiye’de “Sıkı Dostlar” ismiyle bilinen oldukça çarpıcı olan bu film güzel bir gece geçirmenizi sağlayacaktır. İMDB puanı 8,7 olan filmin yönetmeni Martin Scorsese dir. Ray Liotta, Robert De Niro, Joe Pesci gibi isimler filmde bir arada oynamıştır. Gerçek bir hikâyeden uyarlanmış olan bu film 6 dalda Oscar adayı olmuştur. Henry Hill isimli bir soyguncunun 2 arkadaşıyla beraber soygun yapmasını anlatmaktadır.

Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

Tek bir mekânda geçmesine rağmen sıkmayan ve merakla izleyeceğiniz Rezervuar Köpekleri isimli bu film İMDB’de 8,3 puan almıştır. Filmin yönetmeni Quentin Tarantino Ucuz Romanı da yönetmiştir. Tarantino şiddet, vahşet oranı yüksek filmler çeken başarılı bir kimsedir. Bu filmi Tarantino hem çekmiş hem de oynamıştır. Filmde kısaca elmas mağazasını soymak için yola çıkmış yakın bir grubun başarısız olması anlatılıyor. Ayrıca daha sonra birbirilerine düşmesi konu ediliyor.

Scarface

Aksiyon dolu zaman geçirerek eğlenmek istiyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz. Yaralı yüz şeklinde dilimize çevrilen bu film 8,3 İMDB puanı almıştır. Yönetmeni Brian De Palma dır. Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Steven Bauer gibi birçok usta oyuncu bu filmde adeta aktörlüklerini konuşturmuşlardır. Film Tony Montana isimli suçlunun Miami de uyuşturucu baronlarının yanında çalışırken hırsı ve öfkesiyle yükselip bu dünyanın lideri olmasını anlatmaktadır.

Mean Streets

Türkiye’de Arka Sokaklar olarak bilinen bu film Robert De Niro hayranlarının mutlaka izlemesi gereken filmlerden birisidir. İMDB puanı 7,2 dir. Filmin yönetmeni ise Martin Scorsese dir. Robert De Niro ’ya bu filmdeHarvey Keitel, David Proval eşlik etmiştir. Konusu ise iki suçlunun alacaklarını tahsil edebilmek için yaşadıkları maceralardan oluşmaktadır.

Sonatine

Mafyalar dünyanın dört bir yanında olan suç örgütleridiri. Dolayısıyla mafya filmleri de oldukça farklı ülkelerden çıkabilmektedir. Bu tür farklı ülkelerin mafya filmlerini merak ediyorsanız Sonatine filmini izlemenizi tavsiye ederiz. İMDB puanı 7,2 dir. Yönetmeni olan Takeshi Kitano aynı zamanda filmde oynamıştır. Aya Kokumai, Tetsu Watanabe ona başrolde eşlik etmiştir. Film Japon mafyası olan yakuzaların aralarında geçen bir savaşı anlatmaktadır. En iyi mafya filmleri arasında Sontine her zaman sıra dışı çizgisiyle dikkatleri üzerine çekmektedir.

Eşkıya

Ülkemizden çıkan bu film müzikleri senaryosu oyunculuklarıyla adeta vizyona girdiği seneye damgasını vurmuş. Aynı zamanda Türk sinemasına adeta taze kan olmuştur. Dram türünde olan bu filmin yönetmeni Yavuz Turgul dur. Başrollerinde ise Şener Şen, Uğur Yücel, Yeşim Salkım oynamaktadır. Filmin İMDB puanı ise 8,3 tür. Film yıllar önce polise yakalanın Baranın sevdiğini arkadaşının İstanbul’a götürdüğünü öğrenince sevdiğini bulmak için atıldığı macerayı anlatmaktadır. İzlerken aksiyonla karışık dramda olduğundan duygudan duyguya geçeceğinize emin olabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ