En iyi Haber

En İyi Magnezyum İlacı ve Fiyatları

En İyi Magnezyum İlacı ve Fiyatları

En İyi Magnezyum İlacı

Magnezyum insan vücudu için en önemli minerallerden birisidir. Vücut içerisindeki görevleri oldukça hayatidir. DNA ve RNA üretiminde etken rol oynayan bir mineral olması bile başlı başına yetiyor. Peki magnezyumu nasıl temin etmeliyiz? Magnezyumu besinlerden ya da ek gıda takviyesi ilaçlardan kazanmaktayız. En iyi magnezyum ilacı sayesinde de ihtiyacımız olan magnezyumu temin etmemiz oldukça kolay bir hal almaktadır.

Magnezyum İlacı Vücutta Hangi İşe Yaramaktadır?

Magnezyum Vücutta Hangi İşe Yaramaktadır?

Öncelikle belirttiğimiz gibi magnezyum, DNA ve RNA oluşumundaki temel rol oynayıcıdır. Aynı zamanda kas sisteminin vazgeçilmezidir. Magnezyum kas sistemindeki protein sentezlerinin oluşmasında rol oynar. Bu sayede ağır sporlar sonrasında herhangi bir kas ağrısı ya da kas kasılması hissetmezsiniz.

Diğer yandan sinirlerin uyarılması noktasında da magnezyumun etkili olduğunu görüyoruz. Sinir uyarımı sonucu kalbin gerektiği gibi çalışması mümkün oluyor. Dolayısıyla bu da magnezyumun öneminin son derece büyük olduğunu bizlere göstermekte. Ayrıca magnezyum kan basıncı ve kolestrolü dengeleme noktasında da önemli bir etkiye sahiptir.

Maalesef ki vücudumuz magnezyumu kendisi üretmemektedir. Bu da demektir ki tükettiğimiz yiyecek ve içecekler magnezyumu aldığımız ilk kaynaklardır. Bir diğer magnezyum kaynağı ise ek takviye ilaçlardır.

Magnezyum İçeren Besinler Hangiler?

Doğada bulunan bazı besinler magnezyum açısından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Magnezyum açısından zengin olan bu besinleri sıralayacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yağlı Balıklar
 • Tam Tahıllar
 • Kuruyemişler
 • Yeşil Sebzeler
 • Baklagiller
 • Bitter Çikolata

Yağlı Balıklar: Bu kategoride somon, uskumru gibi yağ oranı yüksek olan balıklar vardır. Bu balıkla yalnızca magnezyum açısından zengin değildir. Aynı zamanda potasyum, selenyum ve B12 açısından da çok zengindir. Haftada 1 tüketilen balık sağlığınız açısından çok gereklidir.

Tam Tahıllar: Buğday, yulaf, arpa ve kinoa gibi tam tahıllar magnezyum açısından oldukça zenginlerdir. Ayrıca kepekli tahıllar da sağlam magnezyum kaynağıdır. Akademik araştırmalara göre tam tahıllar aynı zamanda kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

Kuruyemişler: Başta fındık olmak üzere badem ve kaju da yüksek miktarda magnezyumdan zengin kuruyemişlerdir. Kuruyemiş günün her saatinde az miktarda da olsa tüketebileceğiniz bir besindir. Bu kuruyemişlerin yanı sıra çok fazla bilinmeyen Brezilya fıstığı da yüksek miktarda magnezyum ve selenyum içermektedir. Kuruyemişler lif açısından da zengin oldukları için sıklıkla tercih edilmektedir.

Yeşil Sebzeler: Özellikle yeşil yapraklı sebzelere magnezyum açısından zengin besinler olarak geçer. Ispanak, lahana ve kara lahana gibi sebzeleri sıklıkla tüketmenizde fayda vardır.

Baklagiller: Fasulye, bezelye, nohut ve mercimek gibi baklagillerde magnezyum zengini yiyeceklerdir. Ayrıca bu baklagiller sadece magnezyum değil demir ve potasyum gibi mineralleri de içermektedir.

Bitter Çikolata: Antioksidan özelliği ile bilinen bitter çikolata yoğun magnezyum kaynaklarından birisidir. Ancak bitter çikolata seçiminde dikkatli olmanız gerekmektedir. Minimum %70 kakao oranı içeren ve şeker ilavesi olmayan bitter çikolata tükettiğinize emin olun. Aksi halde vücudumuz için zararı olan şekerden daha fazla tüketme durumunda kalmanız çok muhtemeldir.

Magnezyum Eksikliğinde Görülen Belirtiler

Vücudumuzda önemli bir rolü olan magnezyumu yeteri kadar almadığımızda birtakım belirtiler ile karşılaşabiliriz. Bu belirtileri gözlemlediğimiz zaman yeterli miktarda magnezyum almadığımızı anlarız. Bu belirtiler;

 • Uyku problemi,
 • Depresif ruh hali,
 • Kas spazmı veya kramp durumu
 • Kalp çarpıntısı,
 • Saç dökülmesi,
 • Tırnakların kırılması,
 • Halsizlik,
 • Hafızada zayıflık,

şeklinde gözlemlenmektedir. Magnezyum eksikliğinden ötürü bu belirtilerin birden fazlası ile karşılaştığımız vakit önlem alma zamanı gelmiş demektir.

En İyi Magnezyum İlacı Listesi ve Satış Fiyatları

Magnezyum eksikliğini gidermek için de dengeli beslenme programı hazırlamak gerekmekte. Ancak günlük hayatın yoğunluğundan dolayı bazen her şey planladığı gibi gitmiyor. Bu durumda ek ilaç takviyesi ile magnezyum eksikliği tamamlanabilir. Magnezyum eksikliği için en iyi magnezyum ilacı listemize geçiş yapalım.

Ocean ExtraMag Magnezyum İlacı

Ocean Extramag Magnezyum İlacı

En iyi magnezyum ilacı listemizin ilk sırasında Ocean Extramag yer alıyor. İlacın 30 ve 60 tabletlik iki çeşidi vardır. Sizler de ihtiyacınız olan tablet sayısından temin edebilirsiniz. İçerisindeki 200 mglık magnezyum, magnezyum eksikliğinden ötürü gördüğünüz semptomları giderecek şekildedir. Ek bir gıda takviyesi olarak kullanmanızda bir sakınca yoktur. Ancak yine de herhangi bir takviye ilaç kullanmadan önce mutlaka test yaptırıp aile hekiminize danışın. Çünkü semptomlarınızın altında başka bir rahatsızlık da yatıyor olabilir. Ocean 30 tablet magnezyum ilacı satış fiyatı 53 TL civarında değişmektedir.

Solgar Magnesium with Vitamin B6

Solgar Magnesium with Vitamin B6

Marka olarak Solgar’ı duymayan yoktur. Magnesium with Vitamin B6 içerisinde 8,3 mg B6 içermektedir. Şeker, tuz ve nişasta içermemektedir. Aynı zamanda vegan ve vejetaryenler içinde tamamiyle uygundur. Günde 1 tablet kullanılması tavsiye edilir. Dilerseniz yemek zamanı kullanabilirsiniz. Solgar magnezyum ilacı satış fiyatı ise 81,90 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Sunlife Magnesium Citrate

Sunlife Magnesium Citrate

Bir diğer magnezyum ilacı olan Sunlife ise bir efervesan tablettir. Efervesan tabletler suda çözülerek tepkimeye girer ve bu şekilde tüketilir. Sunlife magnezyum portakallı aroması ile dikkat çeken bir magnezyum ilacıdır. 250 ml suya 1 tablet şeklinde tüketmeniz gerekmektedir. Gluten ve süt ürünleri gibi alerji oluşumuna sebep olabilecek madde içermez. İlacın 20 tabletlik satış fiyatı ise 42,90 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.

NaturalNest Magnezyum

NaturalNest Magnezyum

Günümüzde en büyük ihtiyaçlarımızdan biri olan magnezyumu içeren bir diğer takviye ilaç ise NaturalNest markadır. Listemizdeki diğer ilaçlara kıyasla NaturalNest 60 tablet içermektedir. Ancak her bir tablette 100 mg magnezyum vardır. Dolayısıyla diğerleri günde 1 tüketilirken NaturalNest günde 2 tüketime olanak sağlar. NaturalNest magnezyum satış fiyatı ise 40 TL civarında değişmektedir.

Nature's Supreme Magnesium Citrate

Nature’s Supreme Magnesium Citrate

Listemizin sonlarına geldiğimizde karşımıza Nature’s Supreme markasının magnezyum ilacı çıkıyor. İçerisindeki 120 tabletin her birinde 250 mg magnezyum vardır. İnsan vücudunda bulunan ortalama 20-28 gram magnezyumun 300’e yakın enzimde rol almasını göz önünde bulundurduğumuzda magnezyum açısından zengin bir ilaç olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

En iyi magnezyum ilacı listemizdeki bu markanın satış fiyatı ise 199 TL civarındadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ