En iyi Haber

En İyi Motor Yağı Markaları Tam Listesi

En İyi Motor Yağı Markaları Tam Listesi

En İyi Motor Yağı Markası Hangisi?

Arabası olan herkesin en dikkat gösterdiği ve önem verdiği konu öncelikle aracın motorudur. Çünkü motor arızaları ciddi sorun oluşturmakta ve yüksek masraflara neden olmaktadır. Bunun için araç bakımında en önde gelen ise aracın motor bakımlarıdır. Motor bakımı dendiğinde ise periyodik motor yağı değişimi ve motor yağ filtresi değişimi olmaktadır. Düzenli olarak değiştirdiğimiz motor yağları hakkında ne kadar bilgimiz var.  Aracınızın motoru üzerinde bir tabaka oluşturarak onu koruyan ve aynı zamanda aracınızın performansını ve uzun ömürlülüğünü arttıran bir madde dememiz uygun olacaktır. Bunun için büyük önem taşıyan motor yağını daha iyi tanıyıp, motorunuz için en uygun yağı seçerek otomobilinize en iyi şekilde bakım yapabilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı siz değerli okurlarımız için en iyi motor yağı listesini hazırladık.

Motor Yağı Nedir?

Motor Yağı Nedir?

Bilindiği üzere arabalarımızdaki motorlar içten yanmalı türde motorlar olmaktadır. İçten yanmalı motorlarda, motor yağının işlevi, hareketli parçaların sürtünmesini önlemek ve en aza indirgemektir. Bu sayede motor ömrü uzar ve aşınma minimum seviyeye çekilir. Burada önemli olan, belli aralıklarda motor yağının kontrol edilmesi ve eğer gerekiyorsa değiştirilmesidir.  Fakat istatistiklere göre Türkiye’de her 5 sürücüden 1’i motor yağını maalesef kontrol etmiyor. Dolayısıyla bu da yakıt tüketiminden, motor ömrüne kadar birçok soruna neden oluyor. Bu sorunlar ileri dönemlerde başımıza daha büyük problemler çıkmasını sağlamaktadır. Sürtünmeden meydana gelen ve yağın içerisinde biriken küçük parçacıklar oluşmaktadır. Bu birikim ile, yağ akışkanlığını, kayganlığını yitirir ve işlevini göremez hal alır ki bu da motor bloğu içirişinde bulunana pistonların ve parçaların aşınıp bozulmasını sağlar. Bu yüzden motor yağı, arabanız için en hassas öneme sahip olan maddedir.

Motor Yağı Çeşitleri

Aracınızın motoru için uygun yağ seçimi söz konusu olduğu zaman birçok seçenek vardır. Motor yağı hakkında bu kadar fazla bilgi olması da sizleri korkutabilmektedir. Bu nedenle gelin isterseniz öncelikle motor yağı çeşitlerinden bahsedelim.

Tam Sentetik Yağ: Mercedes-Benz gibi yüksek teknoloji ürünü motorlar için üretilen yağlar sentetiklerle doludur. Bu yağlar sıkı özel testlerden geçiyorsa, viskozite endeksinden tortulara karşı korumaya kadar tüm kritik alanlarda üstün, daha uzun ömürlü performansa sahip oldukları anlamına gelir. Düşük sıcaklıklarda daha iyi akarlar.

Premium Konvansiyonel Yağ: Bu standart yeni arabaların motor yağı olarak bilinmektedir. Tüm önde gelen markaların, çeşitli viskozitelerde bulunan SL servis seviyesi için neredeyse bir tane vardır. Otomobil üreticileri genellikle daha düşük sıcaklıklar için 5W-20 veya 5W-30 motor yağı, daha yüksek ortam sıcaklıkları için isteğe bağlı olarak 10W-30 motor yağı üretmektedirler. Bu üç farklı değerlendirme, yoldaki hemen hemen her hafif hizmet aracını kapsamaktadır. Daha da önemlisi, yağ ve filtreyi düzenli olarak değiştirmek gerekmektedir. Her 6500 km de ve 4 ayda bir değiştirmek yeterli olacaktır.

Motor Yağı Değişimi Faydaları Nelerdir?

Motor yağının değişimini düzenli bir şekilde yapmak çok önemlidir. Motor yağı, aracınızın motorunu temizler ve onu korur. Bu nedenle eğer motor yağını geç değiştirirseniz, motor yağı zaman içerisinde kirlenecek ve aracınızın motoruna zarar verecektir. Motor yağının düzenli değiştirilmesi aracınızın motorunun ömrünü uzatır. Aynı zamanda hem yakıttan tasarruf etmenizi sağlar hem de aracın performansını güçlendirir.

Motor yağının değişim zamanı ise kullanılan aracın modeline, aracınız ile kat ettiğiniz yol kilometresine ve kullandığınız yağın türüne göre değişiklikler göstermektedir. Bu nedenlerden ötürü araçlarınıza periyodik olarak bakım yaptırma çok büyük önem teşkil etmektedir. Aracınızın motor yağının değişim sırasında yağ filtrelerini de değiştirmeyi unutmamalısınız.

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Ehliyet alırken araçlardaki parçalar ve ikaz lambaları üzerinde de hakimiyet kurmak da önemlidir. Motor yağını gösteren gösterge paneli üzerinde herhangi bir uyarı aldığınız zaman, aracınızı uygun bir şekilde durdurup kontrol etmelisiniz. Bu kontrol işlemini motor yağı kontrol çubuğu ile çok rahat gerçekleştirebilirsiniz. Sizlerin anlamakta güçlük çekeceği bir problem varsa mutlaka bir yetkili servisi arayıp durum hakkında karşı tarafı bilgilendirin.

En İyi Motor Yağı Markaları Listesi

Motor yağları hakkında bu kadar detaylı bilgi verdikten sonra aracınız için eni iyi motor yağları tercihini yapmanız noktasında sizler için en iyi motor yağlarını derledik.

Castrol Motor Yağı

Castrol Motor Yağı

Her amaç için özel motor yağı üreten Castrol, birçok farklı motor yağı çeşitleri ile her kullanıcıya hizmet etmektedir. Küresel anlamda ünlü olan Castrol markası hem ünlük araçlar için hem de yarış araçları için de motor yağı üretimi sağlamaktadır. Edge, Magnatec ve Gtx olmak üzere farklı motor yağı markası sunuyor. Her birinin içeriği farklı olsa da siz de aracınız için en uygun olan Castrol motor yağı tercihinizi yapabilirsiniz.

Liqui Moly Motor Yağı

Liqui Moly Motor Yağı

Listemizin ikinci sırasında bir Alman firması olan Liqui Moly bulunmaktadır. Liqui Moly ürettiği motor yağları ile kalitesini ortaya koymaktadır. Tam sentetik düşük viskoziteli motor yağı birçok araç sahibinin bir numaralı tercihi olmaktadır. Tercih edilmesini sağlayan en önemli özelliği ise yağ tüketimini düşürmesidir. Bu nedenden dolayı da Liqui Moly, uzun yağ değişim aralıklarında araç sahiplerine maksimum performansı garanti etmektedir. Hızlı yağlama sayesinde motor, marş ve ısınma aşamasında motorunuzu aşınmadan korunur.

Motul

Motul Motor Yağı

1853 yılında kurulan firma motor yağı konusunda araç sahiplerine birçok farklı seçenek sunmaktadır. Motor yağı söz konusu olduğu zaman adından sıklıkla bahsettiren firma, sadece binek otomobiller için değil yarış arabaları için de motor yağı üretimi yapmaktadır. Teknolojinin gelişmesi sayesinde yeni gelişen motorlara en yeni teknoliye sahip motor yağları ile cevap vermeye devam etmektedir.

Mobil

Mobil Motor Yağı

Mobil motor yağları kaliteli motor temizleme gücü, motoru aşınmaya karşı koruma ve genel performans sağlamaya yardımcı olmak için tasarlanmış bir motor yağları olarak bilinmektedir. Firma üstün performanslı sentetik motor yağı üretimi gerçekleştirmektedir. Mobil motor yağları, dizel ve benzinli otomobillerde egzoz emisyon sistemlerinin ömrünü uzatmaya ve verimliliğini korumaya yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Mobil motor yağları, benzinli ve dizel motorlar başta olmak üzere her türlü modern araç motoru için birçok araç sahibi tarafından tavsiye edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ