En iyi Haber

En İyi Navigasyon Uygulaması

En İyi Navigasyon Uygulaması

En İyi Navigasyon Uygulaması

Navigasyon, günlük hayatımızda çok hızlı giriş yaptı. Hem sürücüler hem de yayalar için önemli olan navigasyon aslında önemli bir yere sahip. Yol kılavuzu olarak Türkçe bir tanım yapabileceğimiz navigasyon sayesinde gideceğiniz adrese hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bir başka deyişle, daha önce gitmediğiniz ve nerede olduğunu bilmediğiniz bir adrese gitmeniz noktasında size yardımcı olacaktır. Navigasyon; tahmin edebileceğiniz üzere teknolojik bir uygulama. Akıllı telefonların her geçen gün daha da ön plana çıktığı günümüz dünyasında navigasyonlar, mobil cihazlar ile daha da kullanışlı hale getirildi. Yazımız sayesinde önce navigasyon sisteminin nasıl işlediğine dair bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra, en iyi navigasyon uygulaması hakkında da bilgi vereceğiz.

Navigasyon Uygulaması Nasıl İşe Yarar?

Navigasyon Uygulaması Nasıl İşler?

Navigasyon; son derece basit bir çalışma sistemine sahip! İlk olarak, gitmek istediğiniz adresi belirtmeniz gerekiyor. Bu işlemin ardından fazla bir şey yapmanıza gerek yok! Çünkü, navigasyon size adrese nasıl gideceğinizi hem ekranda harita üzerinde hem de sesli olarak tarif ediyor. Bilhassa verilen sesli komutlar sayesinde adres hakkında hiçbir fikriniz olmasa dahi en kısa sürede oraya ulaşma fırsatı ediniyorsunuz. Navigasyon sistemi; bazı noktalarda ufak problemler yaratabilir. Örneğin, gitmek istediğiniz adresi kaçırabilirsiniz. Bu noktada, tekrar hesaplama yapmanız mümkün! Buna ek olarak, anlık konumunuza uygun olacak şekilde en doğru ve güncel rotayı belirliyor.

Navigasyon sistemini anlamak çok zor değil! Üç önemli katmandan oluşan navigasyon; harika bir uygulama olarak ilerleyen yıllara da damgasını vuracağa benziyor. Donanım, yazılım ve harita katmanlarından oluşan navigasyon sayesinde siz de hiç bilmediğiniz adreslere kolay bir şekilde gidebileceksiniz.

  • Donanım; navigasyonun katmanlarından birisidir. Bu sistem; GPS sinyallerini kullanır. Bir başka deyişle, nerede olduğunuzu tespit eder. Bu sayede, gitmek istediğiniz noktaya en kısa sürede ulaşmanızı sağlar. Dokunmatik ekran üzerinden çalışmasıyla dikkat çeker.
  • Yazılım; donanım ile bağlantılı olarak çalışır. Koordinat bilgisini harita üzerinde gösterir. Harita bilgisi sayesinde kişinin gitmek istediği noktaya ulaşmasını sağlar. Bunu yaparken de kullanıcıyı hem sesli hem de yazılı komutlarla yönlendirir.
  • Harita; tahmin edebileceğiniz üzere navigasyonun en önemli katmanıdır. Ancak, klasik haritaya kıyasla farklı özellikleri bulunur. Her şeyden önce, yön ve hız bilgilerini içerir. Harita üzerinde gitmek istenilen adres dışında farklı bölgeler de yer alır. Bu durumun farklı bir avantajı da söz konusu! Gitmek istediğiniz yer ile ilgili olarak hiçbir bilgiye sahip değilseniz haritadaki başka bölgeler size ipucu verecektir. Bir başka deyişle, hedef tespiti yapabilirsiniz. Örneğin, market yanı, postane karşısı, devlet dairesi önü gibi ipuçlarıyla gitmek istediğiniz yere daha kısa sürede ulaşırsınız.

Navigasyon hakkında bilgi verdikten sonra en iyi navigasyon uygulaması konusunda size çok işinize yarayacak tavsiyeler verelim!

Hangi Navigasyon Uygulaması En İyidir?

Google Maps Navigasyon Uygulaması

Google Maps Navigasyon Uygulaması

Google; dünyanın tartışmasız en çok tercih edilen arama motoru! Google Maps ise birçok kişinin aşina olduğu üzere Google’ın navigasyon uygulaması! Geçmiş yıllarda kendisinden çok fazla şikayet edilen Google Maps; güncellemeler sayesinde birçok sorunu çözdü. Buna ek olarak, sadece rota konusunda hizmet vermemesi önemli bir avantajı! Bir başka deyişle, haritanın kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlandığını ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, İOS kullanıcılarının tercih ettiği en önemli navigasyon uygulaması olduğundan da bahsetmek gerekir. Google Maps; 2020 yılı itibariyle beş milyardan fazla indirme ile bu alandaki liderliğini devam ettiriyor. Ancak, yol tarifi almak isteyenlerin dışında başka kişilerin de işine yarayacak özelliklere sahip! Bilhassa işletme sahipleri için hayati öneme sahip olduğunu söylemeliyiz.

Google Business ile Google Maps’in entegre edilmesi sayesinde her işletme yepyeni müşteriler kazanıyor. Google haritalar sayesinde işletmelerin potansiyel müşteri kanallarından birisi de Google Maps olmuştur. Dijital görünürlüğünü arttırmak ve marka değerini korumak; işletmeler adına en önemli hususlardan birisidir. Bu açıdan, Google Maps içerisinde yer almak gerekli bir husustur. Bu noktada, işletmenizin Google Maps içerisinde görünür olmasını istiyorsanız siz de Google haritalara kaydolmalısınız. Google Maps ile işletmenizin çalışma saatleri ve kurumsal kimliği gibi önemli bilgiler; potansiyel müşteriler için görünür hale gelir.

Yandex Navigasyon Uygulaması

Yandex Navigasyon Uygulaması

Google’a rakip olarak kurulan Yandex; herkesin bildiği üzere Rusya merkezli bir arama motoru! Ancak, arama motoru olmasının dışında farklı özellikleri de bulunuyor. Posta servisi, depolama, bilet servisi gibi harika hizmetleri var. Google ile her alanda rekabet içerisinde olan Yandex; Yandex Navigasyon uygulaması ile Google Maps’e rakip olmayı başardı. Bu uygulamanın 50 milyondan fazla indirme sayısı ile dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Hatta, Google Maps ile kıyaslandığında Yandex Navigasyon’un daha iyi ve verimli olduğunu söyleyen kullanıcılar da mevcut! Fakat, ücretli yolların navigasyon içerisinde yer almaması önemli bir eksiklik olarak dikkat çekiyor.

CoPilot Navigasyon Uygulaması

CoPilot Navigasyon Uygulaması

ALK Technologies tarafından geliştirilen bu uygulama; yukarıdaki iki navigasyon uygulaması kadar popüler olmasa da fena özellikler taşımıyor. Çok sayıda ülkeye harita seçeneği sunuyor olması ciddi bir avantaj! Bunun yanı sıra, yedi günlük deneme süresinin olduğunu söylemeliyiz. Bir başka deyişle, deneme süresinin ardından uygulamayı beğendiğiniz takdirde ücretini ödeyerek satın alabilirsiniz.

TomTom

TomTom

En kullanışlı navigasyon uygulamalarından birisidir. Henüz araca dahi binmeden aradığınız adresi bulma konusunda size yardımcı olur. Buna ek olarak, günlük rotanızda yer alan herhangi bir yolda trafik tespit ettiği takdirde sizi bu durum hakkında bilgilendirir. Bir başka deyişle, size yol hakkında çok işinize yarayacak türden rapor sunar.

Yelp

Yelp

Android destekli bir navigasyon uygulaması arıyorsanız sizin için en iyi tercih Yelp diyebiliriz. Birçok araç markasının araç içi navigasyon olarak bu uygulamayı kullandığını ifade etmeliyiz. Yol bilgisinin yanı sıra açık restoranlar, alışveriş merkezleri, işletme bilgileri, kullanıcı yorumları gibi birçok detaya bu uygulamada yer verilir.

Maps.me

Maps.me

Çevrimdışı navigasyon uygulaması olarak bilinir. Bölge veya ülke haritasını önceden indirdiğiniz takdirde internetinizin olmadığı zamanlarda da yardım alma şansına erişirsiniz. Uygulamanın en üst kısmında yer alan arama çubuğuna gitmek istediğiniz adresi yazdığınız takdirde rahat bir şekilde kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Yol tarifinin yanı sıra farklı hizmetler de sunar. Restoranlar, benzin istasyonu ve turistik mekanlar gibi detayların da bilgisi bu uygulama ile öğrenilebilir.

Waze

Waze

Özellikle iPhone için uygun bir navigasyon uygulaması arıyorsanız en iyi tercih Waze! Harita ve yol bilgisi dışında farklı hizmetler de verir. Ancak, diğer uygulamalardan farklı olarak bireysel katkı ile çalışır. Bir başka deyişle, topluluk tabanlı olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılar yolda görmüş oldukları kazayı veya herhangi bir tehlikeyi anında bildirirler. Bu sayede, zamandan ve yakıttan tasarruf edilir. Bir diğer avantajı ise uygulamaya Facebook ile bağlanma fırsatı sunması!

Sygic

Sygic

Çevrimdışı kullanılıyor olması büyük bir avantaj! Android telefon sahiplerinin kullanımına uygundur. İnternetin olmadığı ortamlarda indirmiş olduğunuz haritanın SD kartta saklanmasını sağlar. Telefon hafızasında yer kaplaması da bir diğer avantajıdır. Son olarak, Türkçe dil desteği sunduğunu da söylemeliyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ