En İyi Öksürük Şurubu

en iyi öksürük şurubu

En İyi Öksürük Şurubu

Öksürük, vücudun geliştirdiği doğal bir reflekstir. Tabii ki öksürükle mücadele eden kişilerin büyük bir bölümü bu rahatsızlığı bastıracak öksürük şuruplarına yönelmektedirler. Dolayısıyla en iyi öksürük şurubu aranmakta ve sorgulanmaktadır. Aslında öksürüğün temel nedeninin iyi bir şekilde araştırılması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere öksürük şurupları öksürüğü tedavi etmez, yalnızca kısa süre baskılayarak hastanın rahatlamasını sağlar.

Eczanelerde hem Türkiye’de üretilen hem de ithal edilen öksürük şurupları satılmaktadır. Ancak hastalar en iyi öksürük şurubu seçerek rahat rahat işlerini yapmak ve bu problemden bir süre kurtulmak istemektedirler. Aslında basit bir şekilde öksürük şurubu isimlerini sıralamak doğru olacaktır:

  • Prospan
  • Pereks
  • Oksabron
  • Levopront Fort
  • Benical Öksürük Şurubu
  • Bikaramin
  • Oxobest

Tabii ki bu ilaç markalarının dışında farklı markaların ürettikleri öksürük şurupları da bulunmaktadır. Kısacası markaya takılmaktan ziyade en kısa sürede doktorda muayene olmak ve doktorun önerdiği ilacı kullanmak gerekmektedir. Bu şekilde öksürük rahatsızlığından kısa sürede kurtulmak ve sosyal hayatta rahat etmek mümkündür.

öksürük şurubu nedir

Öksürük Şurubu Nedir

Vücudun alerji, toz, hastalık vb. gibi durumlarda ciğerleri temizlemek ve problemi gidermek için gerçekleştirdiği en doğal tepki öksürüktür. Tabii ki öksürük uzun süreli olduğunda yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilemekte ve bazı problemler ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla insanlar da en iyi öksürük şurubu arayışına girmekte ve bu dertten kurtulmaya çalışmaktadırlar.

Öksürük şurupları mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalı ve muayenenin ardından tatbik edilmelidir. Kafaya göre düzensiz öksürük şurubu kullanımı öksürüğü bir süre geçirse bile ardından daha fazla problem yaratmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı hastaların en başta doktora görünmeleri, ardından tavsiyeye göre öksürük şurubu kullanmaları en isabetlisi olacaktır.

Öksürük şuruplarının temel çalışma prensipleri akciğer kaslarını gevşetmek ve öksürüğün önüne geçmektir. Ancak öksürüğün asıl nedeni ortaya çıkarılmadığı müddetçe hastaların ilaç kullanmadıkları zaman bu sorunla karşı karşıya kalacaklarını söylemek mümkündür. Haliyle en başta öksürüğün neden kaynaklandığı çözülmeli, ona göre tedavi uygulanmalıdır.

Kısa süreli öksürük problemi yaşayan kişilere öksürük şurubu kullanmaları önerilmemektedir. Ancak yoğun tempolu çalışan ve sürekli öksüren kişilerin sosyal yaşamlarında sorun yaşamamaları için öksürük şurubu kullanabileceklerini belirtilmektedir.

Öksürük Şurubu Neden Kullanılır?

Öksürük şuruplarını doğru bir şekilde kullanmak ve tatbik etmek gerekmektedir. Tabii ki muayenenin ardından doktorun kararına göre öksürük şurubu kullanılması şarttır. Ancak en iyi öksürük şurubu satın almak ve hekim tarafından önerilmeden şuruptan faydalanmak isteyenlerin ilk yapacakları şey eczacıya danışmaktır. Ayrıca prospektüste de ilacın nasıl kullanılacağı ile alakalı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerden yararlanarak öksürük şurubu kullanılması, problemin ortadan kaldırılması için son derece önemlidir.

Bilindiği üzere öksürük şurubu belirli bir süre kullanılmalı ve mutlaka öksürüğün neden kaynaklandığı araştırılmalıdır. Eğer öksürük grip vb. hastalıktan kaynaklanmıyorsa bir doktora görünmek ve muayene olmak kesinlikle şarttır. Çünkü öksürük genel anlamda basit bir problem olsa bile uzun vadede sorun ortaya çıkarabilmekte ve daha farklı hastalıkların gelişmesine sebep olabilmektedir.

Öksürük Şurubu Kullanmak Zararlı Mı?

Öksürük şuruplarının kullanımının zararlı olduğunu düşünen pek çok insan bulunmaktadır. Ayrıca bu ilaçların gelişigüzel kullanımının yarardan çok zarar getireceği de söylenmektedir. Tabii ki bu bilgilerin bazıları doğru bazıları ise yanlıştır. Özellikle öksürük şurubunu kafaya göre kullanmanın pek de doğru olmayacağını söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra hastaların muhakkak doktor tarafından önerilen şurupları tercih etmeleri çok daha iyidir. Ancak öksürük şuruplarına tamamen zararlı demek de imkansızdır. Çünkü bu ilaçlar belirli test aşamalarından geçmekte ve ardından Sağlık Bakanlığı onaylı şekilde piyasaya sürülmektedir.

Tabii ki önerilen, gereksiz yere öksürük şurubu kullanmaktan ziyade doğal yollarla öksürüğe çare bulmaktır. Ancak öksürük şiddetli ve uzun süredir devam ediyorsa en başta doktora gidilmeli, ardından hekim önerisi bulunuyorsa öksürük şurubu kullanılmalıdır.

Öksürük şurupları piyasada çok farklı markalar tarafından üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Dolayısıyla ilaçların etken maddesi değişmekte ve nitelikleri de farklılık arz etmektedir. Bu nedenle hastaların muhakkak eczacılarına danışmaları ve problemlerine göre öksürük şuruplarını tercih etmeleri daha isabetli olacaktır.

Piyasada satılan öksürük şuruplarının bazıları öksürüğü baskılayıp geçici rahatlama sağlarken bazıları da bir süre öksürüğün yoğun bir şekilde oluşmasını ve ardından rahatlamasını sağlar. Dolayısıyla hastaların iş hayatları ya da diğer durumlarına göre tercihte bulunmaları tavsiye edilmektedir.

Öksürük Şurubu Fiyatları

Öksürük şurubu fiyatları markaya ve ilacın etken maddesine göre farklılık göstermektedir. Yani piyasada 4 ya da 5 TL’ye satılan öksürük şurupları olduğu gibi 20 ve 25 TL’ye kadar çıkabilen öksürük şurupları da bulunmaktadır. Ancak fiyatına önem vermekten ziyade hastanın doktor tarafından önerilen ilacı kullanması ve faydalanması çok daha doğru olacaktır. Ancak kısa süre içerisinde doktora muayene olmak mümkün değilse eczacıların önerdiği öksürük şuruplarına yönelmek de yine tavsiyeler arasındadır.

Genel olarak bakıldığında öksürük şuruplarının fiyatı ortalama 10-15 TL civarında değişmektedir. Bu nedenle uygun fiyatlarla geçici süre ile öksürüğün önüne geçilebilmektedir. Yine de önemli olan öksürüğün asıl sebebini bulmak ve tedaviye geç kalmadan başlamaktır.

Öksürük Şurubu Öksürüğü Keser Mi?

Bazı insanlar öksürük şuruplarının öksürüğü kesmediğini ve daha da artırdığını iddia etmektedirler. Ancak bu iddialar hiçbir şekilde bilimsellik taşımamaktadır. Çünkü piyasada bulunan ve eczanelerde satılan öksürük şurupları Bakanlık tarafından onaylanmakta, bu amaçla satışa sunulmaktadır. Ayrıca uzun yıllar yapılan araştırmalar da belirli ilaçların öksürüğü geçici süre ile kestiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle öksürük şurubunun öksürüğü kestiğini ifade etmek mümkündür.

Öksürük şuruplarının kullanımı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte her doz herkese etki edememektedir. Dolayısıyla öksürük çok şiddetli şekilde devam ediyor ise öksürük şurubunun prospektüsüne uygun olarak dozu artırılabilmektedir. Yine de kullanma talimatındaki doz aşılmamalı ve maksimum dozun üstüne hiçbir zaman çıkılmamalıdır.

Doktorlar hastanın yaşına, kilosuna ve diğer özelliklerine göre öksürük şurubu dozu belirlemektedirler. Bu sebeple hekimin önerisiyle öksürük şurubu kullanmak hem daha sağlıklı hem de daha etkilidir.

öksürük şurubu ne sıklıkla kullanılır

Öksürük Şurubu Ne Sıklıkla Kullanılır?

Öksürük şuruplarının ne sıklıkla kullanılacağı sürekli sorulmaktadır. Bilindiği üzere öksürük şuruplarının etken maddeleri ortalama 3-4 saat etkilidir. Yani şurup içildikten yaklaşık 30 dakika sonra etki göstermekte ve ilacın etkisi dört saat boyunca devam etmektedir. Ancak bu sürenin ardından öksürük tekrarlamakta ve tekrar ilaç kullanmak zorunlu hale gelmektedir.

Öksürük şuruplarının nasıl kullanılacağı ile alakalı bilgiler kullanma talimatında yer almaktadır. Yetişkinlerin ve özellikle çocukların da bu talimata tamamen uygun biçimde hareket etmeleri gerekmektedir. Özellikle çift doz almak ve doz artırımı yapmak doğru bir hamle değildir. Bu durum bazı yan etkilerin ortaya çıkmasına ve kişinin daha da kötü olmasına sebebiyet verebilmektedir.

Sonuç olarak öksürük şuruplarını prospektüste yer alan bilgilere göre kullanmak en doğrusu olacaktır. Yine de hekim gözetiminde öksürük şurubunun daha iyi etki edeceğini ve problemi geçici süre ile keseceğini paylaşmak mümkündür. Siz de buna göre piyasada yer alan öksürük şuruplarından birisini satın alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
lütfen isminizi yazınız