En iyi Haber

En İyi Şiir Kitapları ve En İyi Aşk Şiirleri

En İyi Şiir Kitapları ve En İyi Aşk Şiirleri

En İyi Şiir Kitapları

Usta isimlerin kalemlerinden çıkan birbirinden değerli eserler olan şiir kitapları, ilgisi olan veya olmayan herkesin hayranlık duymadan geçemeyeceği edebi ürünlerdir. Her insanın kendi yaşamından, kendi düşüncelerinden ve hatta kendi ilişkilerinden ve yaşam görüşünden bir şeyler bulabileceği, kendisini tanımlayabileceği şiir kitapları bulunur. Edebiyat dünyasında şiir yazmak, ayrı bir beceri ve ayrı bir ustalık gerektiren sanat olarak değerlendirilir. Şiir kitabı yazmak herkesin vakıf olabileceği ve başarıya ulaşabileceği bir sanat türü değildir. Hatta edebiyat dünyasının önde gelen birbirinden değerli isimlerinden şiir yazmanın ne kadar maharet gerektirdiğine ilişkin söylemleri bulunur. Dolayısı ile en iyi şiir kitapları bir insanın duygularına tercüman olmaktan, yaşamında yeni ufuklara yelken açmasına kadar oldukça önemli tesirlere sahiptir.

Dünya edebiyatında şiir kitaplarının mevcut olan özel yeri apayrıdır. Her insan özellikle şiirlerde kullanılan kelimelerden, arka planında aktarmak istediklerinden ve hatta her bir satırın birbiriyle olan uyumluluğundan bile kendisine çıkarımlarda bulunur. Anlatılamaz aşkları, duyguları ve düşünceleri ister gerçekçi ister de metaforik olarak şiir satırlarında okuyucuya aktarabilmek mümkündür. İlişkilerden, siyasi ideolojilere ve hatta insanın varlığına ve doğaya yönelik olarak her konuda şiirler yazılabiliyor. Nitekim en iyi şiir kitapları derlemesinde de yer alan çok sayıdaki şiir kitabında da konu bakımından oldukça geniş bir yelpaze kapsamı bulunuyor.

En İyi Aşk Şiirleri Kitapları

En İyi Aşk Şiiri Kitapları

Aşk, bir insanın yaşamı boyunca tadabileceği, deneyimleyebileceği en özel ve en eşsiz duygulardan birisidir. Bir insanın bir insana olan aşkını anlatabilmek kimi zaman çok kolay, kimi zamanda çok zorlu olabilir. Ancak bir aşk ne kadar imkansız bir aşk olursa olsun bir şiir başarılı bir şekilde tanımlaması için yeterli olabilir. Dünya edebiyatında en iyi şiir kitapları arasında aşk şiirleri kitapları daha yoğun olarak öne çıkar. Her birbiri birbirinden değerli ve birbirinden anlamlı aşk şiirlerini içeren aşk şiiri kitapları her dönemde olduğu gibi günümüzde de yüksek okuyucu kitlelerine ulaşmayı başarıyor.

Cemal Süreya Sevda Sözleri Şiir Kitapları

Cemal Süreya Sevda Sözleri Şiir Kitabı

Şiir ile ilişkisi olan veya olmayan herkes, Cemal Süreya’nın ne kadar iyi ve usta bir şair olduğunu bilir. Kullandığı kelimeleri ve şiirinin bütününde aktarmak istedikleri ile Cemal Süreya, üzerine tanınmayacak en değerli Türk edebiyatı şairlerinden birisidir. Bu usta şairin kaleme aldığı şiirlerinden 1984 yılında “Uçurumda Açan” ile birlikte 1990 yılında ise toplu şiirler ile Can Yayınları tarafından basılmış olan şiir kitabıdır. Usta şairin neredeyse bilinen tüm şiirlerinin yer almasından dolayı en iyi şiir kitapları arasında bulunan Sevda Sözleri şiir kitabı, her dönemin aşkına anlam katmaya devam ediyor. Her ne kadar şiirlerinin büyük bir kısmı bu kitapta bulunsa da, kitapta bulunmayan büyük değere sahip daha çok sayıda şiiri de bulunmaktadır.

Ataol Behramoğlu Aşk İki Kişiliktir Şiir Kitabı

Ataol Behramoğlu Aşk İki Kişiliktir Şiir Kitabı

Türk edebiyatının en önemli şairlerinden birisi olan Ataol Behramoğlu en iyi şairler arasında anılmaktadır. Ancak en az onun kadar başarılı ve okuyucusunu etkilemeye başara çok fazla önemli Türk ve dünya edebiyatından şairin bulunması listeye bu kitabının alınmasıyla sınırlı kalmasına neden olmuştur. Ataol Behramoğlu, pek çok kişi tarafından Türk edebiyatının en kült şiiri olan “Otuz Beş Yaş” şiiri ile tanınmaktadır. Hiçbir şekilde tek bir akıma bağlı kalma gibi bir yaklaşım içerisinde olmadan aşka dair, insan sevgisine dair birbirinden değerli şiirleri kaleme alınır.

Ataol Behramoğlu tarafından kaleme alınan şiirler 2003 yılında Bilgi Yayınevi tarafından basılan Aşk İki Kişiliktir şiirinde okuyucuya sunulmuştur. Kitap modern dönem Türk edebiyatının en fazla satan ve en çok okunan şiir kitaplarından birisi konumunda bulunuyor. İçerisinde yer alan şiirlerden alınan satırlar, kıtalar pek çok sokak duvar yazısının da çıkış noktası olmuştur. Bu denli güçlü tesiri dolayısı ile de en iyi şiir kitapları arasında yer alıyor.

Attila İlhan Ben Sana Mecburum

Attila İlhan Ben Sana Mecburum

Türk edebiyatıyla ilgili olan veya olmayan herkese önemli yazar ve şairlerden bazılarının sayılması istendiğinde ilk söylenecek isimlerden birisi de Attila İlhan olur. Kitapları hiç okunmamış olsa bile mutlaka sağdan soldan şiirlerinden ve yazılarından alıntılar mutlaka duyulmuştur. Bu nedenle aslında çoğu insan Attila İlhan’ı tanımadan, tanımaktadır. Böyle usta bir isminde yazdığı bir şiir kitabı olunca doğal olarak en iyi şiir kitapları listesinde kendisine yer buluyor.

Attila İlhan tarafından kaleme alınmış olan Ben Sana Mecburum isimli şiir kitabı, en iyi şiir kitapları listesinde üst sıralarda kendisine yer buluyor. Bu şiir kitabı aslında insanın taşıyabileceği tüm duyguları aynı anda yakalamanıza yardımcı oluyor. Her açıdan duyguların etkisi altında kalmayı çok başarılı bir şekilde sağlayan şiirlerle donatılmış bu muazzam kitap, duygusal hisler yaşatıyor. Okuyucu şiirleri okurken, kendi hayatından birbirinden önemli kesitleri de şiirlerin arasında mutlaka bulacaktır.

Hikmet Anıl Öztekin Elif Gibi Sevmek

Hikmet Anıl Öztekin Elif Gibi Sevmek

Modern dönem Türk edebiyatı şairlerinden Hikmet Anıl Öztekin imzası taşıyan bu kitap, günümüzün en çok okunan şiir kitapları arasında yer alıyor. Şiir kitabında yer alan şiirler pek çok yerde kullanıldığından kitabı henüz okumamış kişiler bile okurken, şiirlere aşina olduklarının farkına varacaklardır. Hikmet Anıl Öztekin imzası taşıyan Elif Gibi Sevmek isimli şiir kitabı, en iyi şiir kitapları arasında kendisine yer buluyor.

Hikmet Anıl Öztekin tarafından kaleme alınan kitap en iyi şiir kitapları listesinde kendisine yer buluyor. Elif Gibi Sevmek isimli kitap, özellikle aşk temasıyla herkesi kendisine çekmeyi başarıyor. Şiir kitabında yer alan şiirler aslında aşkın her yönünü ve her etkisini okuyucuya hissettirmeyi başarıyor. Zira kitapta bulunan şiirler, tasavvuf, din, İslam ve mezhepler gibi insan aşkının dışına taşarak, ilahı aşka da erişiyor. Bu şekilde geniş kapsamı dolayısı ile de Elif Gibi Sevmek isimli şiir kitabı mutlaka herkes tarafından okunmalıdır.

Cemal Süreya Üvercinka

Cemal Süreya Üvercinka

Şiir kitaplarıyla yeni haşır neşir olmaya başlayan veya altından girmiş, üstünden çıkmış olan şiir tutkunlarına kadar herkesin karşısına her yerde mutlaka Cemal Süreya çıkacaktır. Kaleminden çıkan her bir kelimenin bir araya gelerek, oluşturduğu şiirleri, herkesi etkileyebilecek tesir gücüne sahiptir. Yazım biçimi, kullanılan kelimeleri ve bu kelimelerin bir araya gelerek oluşturduğu arka plandaki anlamı hiç kimseyi rahatsız etmeyeceği gibi doğrudan kendisine çekmeyi başarıyor. Böyle bir şiir kitabının da en iyi şiir kitapları arasında bulunmaması olanaksız bir durum haline dönüşüyor.

Cemal Süreya tarafından kaleme alınan şiir kitabı aynı zamanda da usta şairin kaleme aldığı ilk şiir kitabı olma özelliğine sahiptir. Şiir kitabı aşkı daha önce hiç bakmadığınız veya fark etmediğiniz bir şekilde size anlatıyor. Kitabın ismi ise Cemal Süreya’nın iş yerinde tanıştığı ve “Üvercinka” adını verdiği kadına duyduğu aşktan geliyor. 1996 yılında yeniden yayınlanan şiir kitabının içinde 29 farklı aşk şiiri bulunuyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ