En iyi Haber

En İyi Tarihi Kore Dizileri

En İyi Tarihi Kore Dizileri

En İyi Tarihi Kore Dizileri

Özellikle Z kuşağı gençlerinin hayran olduğu Kore dizileri sayesinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Koronavirüs sebebiyle zamanımızın çoğunu evde geçirmek zorunda kaldığımız şu günlerde Kore dizileri doğru bir tercih olabilir. Netflix başta olmak üzere birçok platformda yer alan Kore dizilerinin bilhassa tarihi konuları işleyen versiyonları çok fazla beğeni topluyor. Savaş, entrika ve aşk konulu tarihi Kore dizilerini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Yazımız sayesinde en iyi tarihi Kore dizileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Tarihi Kore Dizileri

Rebel: Thief Who Stole The People

Rebel: Thief Who Stole The People

İlginç ismiyle dikkat çeken bu dizi; yüksek IMDB puanına sahip en iyi tarihi kore dizileri listesinde bir numarada. 2017 yapımı olmakla beraber otuz bölümden oluşur. Zorbalığı ile bilinen Kral Yeonsangun’un hükümdar olduğu dönemi anlatıyor. Zenginlerden alarak fakirlere veren hizmetkarın oğlu Hong Gil-dong’un ilgi çekici hikayesi anlatılıyor. Belki de tarihteki ilk devrimci aktivist olan bu karakterin başına gelenler heyecanlı bir şekilde izleyiciye aktarılıyor. Joseon toplumunda hiçbir hakka sahip olan hizmetçi babasının yaşadıklarından etkilenen Gil-dong; zeki bir adam olmasına rağmen hiçbir işle uğraşmıyor. Günün birinde düzene karşı isyan eden genç adam; zenginlerden çalıp fakirlere vermek amacıyla kaçakçı grubu oluşturuyor.

Queen Seon Donk

Queen Seon Donk

Muhteşem Kraliçe ile Türkçe’ye çevrilen bu dizinin konusuna hayran kalacaksınız. 2009 yapımı olmakla beraber tam 62 bölüm devam etmiş. Kral Jinheung’un saltanatının sona erdiği dönemde başlamakla beraber Kraliçe Seon Donk’un saltanatının sonuna kadar olan dönemi anlatır. Kral ve Kraliçe’nin ikiz kızlarından birisi olarak dünyaya gelen Deokman; kehanet sonucu küçük yaşta ailesinden ayrılır. İlerleyen yıllarda gerçek kimliğini öğrenen Deokman; bu sefer de kendisini taht kavgalarının içerisinde bulur.

Dong Yi Tarihi Kore Dİzileri

Dong Yi Tarihi Kore Dizileri

2010 yapımı bu dizi tam 60 bölüm devam etmiş. Hem Japonya’da hem de Kore’de popüler bir dizi! Choi Suk-bin olarak bilinen Dong Yi’nin hayatının anlatıldığı bir dizi olarak dikkat çekiyor. Sarayda hizmetçi olarak çalışan Choi; günün birinde cariye olarak seçilir. Ardından, kendisini geleceğin kralını doğuran bir anne olarak bulur.

Tarihi Kore Dizileri Jumong

Tarihi Kore Dizileri Jumong

2006 yapımı bu dizi; Efsane Prens olarak da bilinir. 81 bölüm devam eden dizi; günümüz Kore dizilerinin atası olarak da kabul edilir. Kendisinden çok daha güçlü ordularla savaşan efsane isim Jumong’un neler yaptığını anlatan harika bir dizi olduğunu söylemeliyiz. Jumong’un yaşamış olduğu aşka da bu dizide yer veriliyor.

Dae Jang Geum

Dae Jang Geum

Jewel in the Palace olarak bilinen bu dizi; 2004 yapımı olmakla beraber 54 bölüm sürmüştür. Kore’nin 500 yılı aşkın bir süre öncesindeki hali bu dizide kendisine yer buluyor. Erkek egemen toplumun ve katı kuralların hakim olduğu Kore’de Jang Geum isimli kraliyet doktoru olan bir kızın gerçek hikayesi anlatılıyor. Sosyal açıdan eşitsizliğin hakim olduğu Kore’de kendisini ilk olarak kraliyet aşçısı olarak tanıtan Jang Geum’un başarıları kendisine yer buluyor. Bir süre sonra Kral’ın özel doktoru olan bu genç kadının ibretlik hikayesi en iyi tarihi dizilerden birisi!

Six Flying Dragons

Six Flying Dragons

2015 yapımı bu dizi; yakın zamanın en iyi tarihi Kore dizilerinden birisi! Elli bölüm devam eden dizide Joseon Hanedanlığı’nın Kore’de nasıl kurulduğu etkileyici bir dille anlatılıyor. Dönemin dikkat çeken ismi genç prens Yi Bang-won üzerinden anlatılan bu hikaye harika özellikler taşıyor.

Warrior Baek Dong Soo

Warrior Baek Dong Soo

2019 yapımı bu dizi; 21 bölüm devam etmiştir. Yine Joseon döneminden bahsedilir. Gücü elinde tutmak isteyen çeşitli gruplar arasındaki iktidar savaşlarının en iyi şekilde anlatıldığı dizi olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, dostluk, onur ve sadakat gibi kavramlara da yer veriliyor.

Tarihi Kore Dizileri Mr. Sunshine

Tarihi Kore Dizileri Mr. Sunshine

En popüler Kore dizilerinden birisi! 2018 yapımı bu dizi; 28 bölümden ibaret! Mr. Sunshine; Joseon döneminde doğan ve hiçbir hakka sahip olmayan kişilerden birisi! Ancak, günün birinde ABD’ye kaçmasıyla hayatını değiştirme fırsatını elde ediyor. Deniz piyadeleri subayı olarak günün birinde görev için Joseon’a dönen Sunshine; burada bir kıza aşık olur. Bir yandan aşkının peşinden koşarken bir yandan da Japonya’nın Kore üzerindeki kötü emellerini fark eder. Bu yüzden, bir zamanlar kaçtığı Joseon’un bağımsızlığı uğruna savaşmaya başlar.

Hwarang

Hwarang

2015 yapımı bu dizi; 24 bölümden oluşur. Kraliçe Ji So’nun hem Silla Krallığı’nı yönetmesi hem de oğlunu suikastçılardan koruması; dizinin konusunu oluşturuyor. Buna ek olarak, daha çok hak elde etmeye çalışan soylulara karşı mücadele veriyor. Bu noktada, kendisine yardımcı olması için Hwarang isimli bir grubu yaratıyor. Seçkin erkeklerden oluşan bu grup; Ji So’nun oğlunu korumayı da amaç ediniyor. Ayrıca, zaman geçtikçe birbirlerine bağlanıyorlar. Günün birinde ise bir sürprizle karşılaşıyorlar.

Bridal Mask

2013 yapımı bu dizi; yayınlandığı dönemde büyük ilgi görmüştü. 28 bölüm olmasının yanı sıra 1930’lu yıllardan bahsetmesiyle de dikkat çekiyor. Japon hakimiyeti altında ezilen Kore’de yaşayan Lee Kang-to; Gelin Maskesi isimli isyancıyı yakalamaya çalışıyor. Bu uğurda Japon polisi ile işbirliği yapıyor. Ancak, Gelin Maskesi’ni yakalasa da kendisi bu maskeyi takarak adaletsiz Japon rejimiyle savaşmaya başlıyor.

Iljimae

2008 yapımı bu dizi; 20 bölüm sürmüştür. 1633 yılında Joseon döneminde geçen bir hikayedir. Lee Gyeom isimli kahraman; kralın kardeşinin oğludur. Aynı zamanda, beş farklı soyludan oluşan gizli bir örgütün de lideridir. Günün birinde, bir kehanet üzerine Gyeom’un babası öldürülür. Gyeom saklanarak kurtulmayı başarır. Ancak, bağlılığını ispat etmek adına annesine taş atmakla görevlendirilir. Bu yüzden, hafızasını kaybeder. Farklı birisi tarafından evlat edinilir. Günün birinde hafızası yerine gelir. Bu sefer de ablasını aramaya başlar. Ancak, ablasının asıldığını öğrenir. Tüm bu yaşananlardan dolayı intikam almak için planlar yapmaya başlar.

Empress Ki

2013 yapımı bu dizi; tam 51 bölüm sürmüştür. Dizide yine Kore coğrafyasının adaletsizliklerinden ve sınıf farklarından bahsediliyor. Goryeo doğumlu olmasına rağmen iktidara gelmeyi başaran Gi Seungyang’ın yaşadıkları anlatılıyor.

Gu Family Book

24 bölüm sürmüş 2013 yapımı bir dizidir. Choi Kang – Chi isimli yarı insan yarı hayvan olan bir karakterin yaşadıkları anlatılır. Seung Gi; hayatını normal bir insan olarak geçirmek adına birçok mücadele vermek zorunda kalır. Bu mücadeleler sırasında hayatının aşkı ile de karşılaşır.

Moon Lovers

2016 yapımı bu dizi; 22 bölüm boyunca ekranlara gelmiştir. Tarihi özellik taşımasının yanı sıra güzel bir aşk hikayesini de konu edinir. 25 yaşındaki Go Ha-Jin’in Goryeo hanedanlığına taşınmasıyla hikaye başlar. Bir süre sonra önce 8.Prens Wang Wook’a sonrasında da 4.Prens Wang So’ya aşık olur. Ancak, bilhassa 4.Prens Wang So’nun görünenden farklı bir yüzü vardır. Oldukça tehlikeli olan bu prense aşık olarak hayatının yanlışlarından birisini yapar. Olayların gelişmesiyle beraber Go Ha-Jin; kendisini saray içi çekişmelerin tam ortasında bulur. Ayrıca, prensler arasındaki rekabetten de etkilenir.

Siz de Kore dizisi hayranıysanız yukarıdaki dizileri mutlaka izlemelisiniz. En yüksek IMDB puanına sahip olan bu diziler sayesinde harika zaman geçireceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ