En iyi Haber

En İyi Termal Macun Markaları Listesi

En İyi Termal Macun Markaları Listesi

En İyi Termal Macun

İşlemcilerin bilgisayarlarımız için ne kadar önemli olduğunun farkındayız! Bilgisayarın belki de en önemli donanımı olan işlemcileri soğutmak adına işlemci soğutucularına ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak, işlemci soğutucularının verimli çalışması için de termal macuna gerek vardır. Bir bilgisayar kullanıcısı olarak bugüne kadar termal macunu mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yazıda, termal macunun ne işe yaradığı başta olmak üzere en iyi termal macun tavsiyeleri hakkında da bilgi alabilirsiniz. Hadi başlayalım!

Termal Macun Ne İşe Yarar

Termal Macun Ne İşe Yarar?

Bilgisayarını daha uzun süre kullanmak ve ondan daha çok verim almak adına işlemcinin ısınmasını önlemek isteyenlerin sayısı bir hayli fazladır. Bu amaç doğrultusunda işlemci soğutucu yerleştirilmektedir. İşlemci soğutucusundan ısı iletimini sağlamak adına da termal macun kullanılmaktadır. Termal macun; işlemci ile işlemci soğutucusu arasına sürülmektedir. Isı iletimini büyük ölçüde arttırmasından dolayı son derece önemli bir işlevi bulunmaktadır. İşlemcinin fazla ısınmasının ve yanmasının önüne geçer. Bir başka deyişle, işlemcinin çöpe gitmesini engelleyen bir işlevi bulunmaktadır.

İşlemcilerdeki ısı sorunu; birçok bilgisayar kullanıcısının şikayet ettiği bir husustur. Bu sorunu çözmek adına işlemci soğutucuları kullanılmaktadır. Fakat, soğutucular işe yarasa dahi işlemci yüzeyi ile aralarında olmaması gereken bir boşluk kalır. Bu yüzden, işlemci soğutucu bir işe yaramaz. Bir başka deyişle, yukarıda bahsettiğimiz işlemcinin fazla ısınması ve yanması söz konusu olur. Bu durumu engellemek adına kullanılan termal macun ile hava boşluğu kapatılır. Termal macun; soğutucudaki ısıyı hiçbir engelleme olmadan işlemciye aktarmaktadır. Ancak, termal macunun doğru bir şekilde sürülmesi gerekir. Bu sayede, işlemci sıcaklığına olması gerektiği gibi etki etmesi sağlanacaktır. İşlemcinin performansını üst seviyeye taşıyan termal macun ile kullanılan bilgisayarlardan daha çok verim alınacaktır.

Termal Macun Nasıl Sürülür

Termal Macunu Parmak ile Sürme Örneği

Termal Macun Nasıl Sürülür?

Termal macunun ne olduğu hakkında size bilgi verdik! Bu macunun sürülmesi de son derece önemlidir. Yanlış sürdüğünüz takdirde hiçbir işe yaramayacağını ifade edebiliriz. Termal macunun dört farklı sürülme yöntemi bulunmaktadır.

 • Fırça ile Sürme: Birçok kişinin kullandığı bir yöntemdir. Termal macun sürerken bir fırçadan yardım almak doğru bir karardır. Fakat, bilhassa sıvı haldeki macunlar için geçerli bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Katı halde bulunan termal macunların ise fırçayla sürülmesi son derece risklidir. Çünkü, bunun için daha çok güç uygulamak ve uğraşmak gerekir.
 • Kart veya Parmakla Sürme: Yüksek viskoziteye sahip bir macunu kartla sürmek demode bir yöntemdir. Ancak, yine de kartla sürmeyi istiyorsanız düşük viskoziteye sahip termal macun kullanmalısınız. Bunun yanı sıra, elinize plastik bir eldiven takıp işaret parmağınızı kullanarak termal macun sürmeniz de farklı bir seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Fakat, bu yöntemi tercih ettiğiniz takdirde termal macundan verim alma ihtimaliniz son derece düşüktür.
 • Şerit Yöntemi: İşlemcinin üzerine şerit şeklinde termal macun sıkmanın çok fazla tercih edildiğini biliyoruz. Bu yöntem basit gibi gözükse de aslında çok fazla işe yaramaktadır. Fakat, bu işlemi yaparken tecrübeli olmanız gerekir. Aksi takdirde, şeridi çok uzun çekerseniz veya macunu gereğinden fazla sıkarsanız işlemci soğutucusundan termal macunun fışkırdığını göreceksiniz. Bu noktada, termal macun sıkayım derken donanım sorunlarına sebep olabilirsiniz.
 • Damla Yöntemi: Bu yöntemin de son derece basit ama etkili olduğunu söyleyebiliriz. İşlemci üzerine döktüğünüz macunun miktarını ayarlamanız şarttır. İşlemcinin tam ortasına bırakacağınız macunun işlemci soğutucusunun üzerine koyulduğu gibi yayılmasına sebebiyet verdiğini göreceksiniz. Sonuç olarak, yukarıda da bahsettiğimiz üzere hava boşluklarının istenildiği gibi kapanması bu şekilde mümkün olacaktır. Ancak, miktar ayarlayamadığınız takdirde bu yöntemin de işe yaramadığını göreceksiniz.

En İyi Termal Macun Tavsiyeleri

İşlemcinin verimli ve uzun süreli çalışması adına termal macun büyük önem taşımaktadır. Çünkü, bilgisayarın güçlü bir soğutma performansına sahip olması şarttır. Bu noktada, siz de bilgisayar başında çok fazla vakit geçiriyorsanız aşağıdaki en iyi termal macun tavsiyelerini ciddiye almalısınız.

 • Zalman
 • Noctua
 • Corsair
 • Gelid
 • Xigmatek
 • TX Silent Wind

Listemizde adı geçen en iyi termal macun markalarını dilerseniz yakından inceleyelim.

Zalman ZM STG2

Zalman ZM STG2

Zalman ZM – STG2

Üstün ısı iletkenliğine sahip olan bu ürün son derece kullanışlıdır. Aynı zamanda, ultra düşük termal direncine sahiptir. Bu özelliği ile soğutucu ve işlemci arasındaki ısı iletimini en iyi şekilde gerçekleştirmektedir. Buna ek olarak, depolama konusunda da kolaylık sağlamaktadır. RoHS sertifikası bulunmaktadır. Elektrik akımını iletmeyen yapısından dolayı son derece güvenli bir şekilde kullanılmaktadır.

Noctua NT H1

Noctua NT H1

Noctua NT – H1

Termal macun arıyorsanız bu ürünü kesinlikle denemelisiniz. Isı transferi açısından son derece yüksek bir performans ile çalıştığını söylemeliyiz. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere işlemci ile soğutucu arasındaki hava boşluklarının doldurulması noktasında faydalı olmaktadır. Damla yöntemi ile bu ürünü kullanabilirsiniz. Kısa sürede iletilmesinden dolayı performansı gözle görülür hale gelmektedir. 3,5 gram ağırlığında oluşuyla uygulanma noktasında da avantaj sağlamaktadır. Tek uygulama ile beş yıl boyunca sorunsuz olarak çalışması; ürünün farklı bir özelliği olarak dikkat çekmektedir.

Corsair XTM50

Corsair XTM50

Corsair XTM50

Birinci sınıf çinko oksit bazlı termal bileşik olarak bilinen bu ürün; ısı transferini arttırmak ve sıcaklıkları düşürmek için kullanılmaktadır. Buna ek olarak, yüksek stabiliteye sahip sıvı bileşiği kuruma, çatlama ve kıvam değişikliği olmadan uzun süre dayanmaktadır. Bu ürünü satın aldığınız takdirde bilgisayarınızı soğutma konusunda ciddi bir avantaj elde edebilirsiniz. Son derece kolay bir kurulumu ve uygulaması bulunmaktadır. Hava boşluklarını kısa sürede dolduran ve mikroskobik aşınmaları ortadan kaldıran bu ürünün fiyat performans kriteri bakımından son derece başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Gelid GC 2

Gelid GC 2

Gelid GC- 2

Uzun süreli ve kaliteli bir kullanım özelliği sunmaktadır. Yüksek ısı iletiminin yanı sıra düşük ısı direnci bulunmaktadır. Elektrik akımını iletmemesi de ürünün ne kadar güvenilir olduğunu gösteren bir husus olmaktadır. Kokusuz olduğu için sürme ve doldurma zamanlarında sizi asla rahatsız etmeyecektir. Sızma yapmamasından mütevellit uzun süreli olarak kullanabilirsiniz. Aşınmalara karşı son derece dayanıklı oluşuyla da bilgisayar başında uzun süre geçiren ve ısınma sorunundan dolayı sıkıntı yaşayan kişilerin tercihi olmaktadır.

Xigmatek PTI G3606

Xigmatek PTI G3606

XIGMATEK PTI – G3606

En iyi termal macun nedir sorusuna verilecek cevaplardan birisi de bu ürün olmaktadır. Mükemmel silikon yapısına sahip olmasının yanı sıra üstün ısı iletimi ile de yüksek ve etkili bir performans sunmaktadır. 240 dereceye kadar dayanıklı olması ile uzun süreli kullanım imkanı sunmaktadır. Bir başka deyişle, yüksek sıcaklıklara maruz kalsa dahi hiçbir şekilde etkilenmez. Kolay uygulanabilmesi adına yayıcı bir aparata sahiptir. Bilgisayarınızda ani ısınmalar olduğundan şikayet ediyorsanız bu ürün tam size göre!

TX Silent Wind

TX Silent Wind

TX Silent Wind

Termal macun; işlemci ile soğutucu arasında yüksek bir ısı transferi sağlamaktadır. Yüksek yoğunluklu bir ürün olduğunu söylemeliyiz. Düşük ısı direnci sayesinde ısıyı hızlıca iletmektedir. Kısa sürede etkili bir soğutma yapmaktadır. 225 dereceye kadar dayanması ile bilgisayarının ani ısınma sorunu önlemek isteyenlere hitap etmektedir. En yüksek sıcaklıklarda veya buz gibi soğuklarda dahi ısı iletimi görevini sorunsuz olarak yapmaktadır. Bilgisayarınızda ısı iletimine ihtiyaç duyulan her alanda bu macunu kullanabilirsiniz. Daha düşük ısıda çalışma imkanıyla birçok donanımın ömrünü uzatmaktadır.

Sonuç olarak, yukarıda bahsettiğimiz termal macunlardan birisini satın alarak ısınma ve diğer sorunlarınızı çözebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ben dover dedi ki:

  Arctic mx 2 daha iyi

BİR YORUM YAZ