En iyi Haber

En İyi Türk Yazarlar ve Eserleri Listesi

En İyi Türk Yazarlar ve Eserleri Listesi

En İyi Türk Yazarlar

En iyi Türk yazarlar kimler? Bunu ortaya koyabilmek için Türk Edebiyatının tarihsel gelişimini incelemek ve bu süreç sonrasında daha objektif bir değerlendirme ortaya koyabilmemiz mümkün olacaktır. Türk Edebiyatında roman hayatımıza 1862 yılında girmiştir. Bu da Fransızcadan yapılan çeviriler neticesinde olmuştur. Zaten 1850’li yıllar sonrası Osmanlıda batılılaşma serüveni başlamış olup bu noktada her alanda etkilileri görülmüştür. 1872 yılında ise ilk Türk Romanı olan Talat ile Fitnat’ın Aşkı bir diğer adıyla Şemsettin Sami tarafından yayınlanmış bulunmaktadır.

Edebiyat insanın gelişiminde etkili bir faktör olup onu farklı dünyalarla tanıştıran beden ve ruh dünyasını kalıplaştıran bir güçtür. Türk edebiyatı da çeşitli akımlardan etkilenip ve yazıldığı döneme ışık tutan eserler üretildi. Bizler bu eserler ile geçmişle olan bağımızı kurup geleceğimize yön verebilmekteyiz. Bunun için bu çalışmamızda en iyi Türk yazarlar ve edebiyatımız hakkında araştırma yapmayı uygun bulduk.

Türk Edebiyatında Dönemler

Türk Edebiyatında Dönemler

Türk edebiyatını incelediğimiz zaman altı ana dönem ortaya çıkmaktadır. Türk edebiyatının 19 yy.’dan itibaren Tanzimat’la başlamıştır. Bunun ana nedenlerinden biri de Türk Toplumun tarihi seyir içerisinde konar göçer bir millet olması itibariyle edebi metinlerinin sözlü metinlerden oluşmasıdır. Ancak Osmanlı Devletinin son dönemleriyle birlikte Türk edebiyatı da şekillenmeye başlamıştır. Türk Edebiyatının dönemleri ise;

  • Tanzimat Dönemi
  • Serveti Fünun Edebiyatı
  • Meşrutiyetten Mütarekeye olan dönem
  • Mütareke Edebiyatı Dönemi
  • Cumhuriyet dönemi edebiyatı
  • Çok Partili dönem sonrası Edebiyatı

En İyi Türk Yazarlar Listemiz

 Türk Yazarlar Halide Edib Adıvar

Halide Edib Adıvar

Listemizin ilk sırasında Milli Mücadele dönemimizin önemli yazarlarından olan Halide Edib Adıvar bulunmaktadır. Halide Edib Adıvar bir yazar olmanın yanı sıra siyasetçi, akademisyen, öğretmen ve kurtuluş savaşımızın askerlerinden biridir. Bu dönemde hatipliyle ön plana çıkmasıyla tanınmaktadır. Onun en bilinen eseri Sinekli Bakkal’dır. Diğer ilgi çeken eserleri ise Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye, Handan, Türk’ün Ateşle İmtihanı olarak sıralanabilir.

 Türk Yazarlar Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri Güntekin

Müfettişlik görevinden kaynaklı Anadolu’nun birçok noktasını gezdiği için gördüğü birçok soruna eserlerinde yer vermiştir. Aynı zamanda bunları insan-çevre ilişkisi içerisinde yansıtmıştır. Eserlerinin birçok kez televizyon ve sinemaya uyarlanması ile okurlar tarafından daha çok bilinen Reşat Nuri Güntekin roman, öykü ve oyun yazarıdır. En bilinen eserleri Çalıkuşu, Acımak, Yaprak Dökümü, Miskinler Tekkesi ve Dudaktan Kalbe olup çok ilgi çekmiştir.

 Türk Yazarlar Ziya Gökalp

Ziya Gökalp

Türk edebiyatı içerisinde Türkçülük akımını başlatan kişilerin başında Ziya Gökalp gelir. Eserlerini sade ve günlük konuşma dili ile yazmıştır. Aynı zamanda Ziya Gökalp’in savunduğu düşünceler Yeni Türk Devleti’nin kurulmasında kanun niteliği taşımıştır. Yıkılan Osmanlı Devleti’ne yeni bir arayış olarak Türkçülük akımını geliştirmiştir. Eserleri Kızıl Elma, Yeni Hayat, Altın Işık, Türkleşmek İslamlaşmak Muasırlaşmak, Türkçülüğün Esasları, Türk Töresi, Doğruyol, Türk Medeniyet Tarihi olarak sıralanabilir.

 Türk Yazarlar Nazım Hikmet Ran

Nazım Hikmet Ran

Nâzım Hikmet Ran ekseriyetle Romantik devrimci olarak tanımlanır. Siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmış ve yetişkin yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirmiştir. Şiirleri elliden fazla dile çevrilmiş ve eserleri birçok ödül almıştır. Şiirleri yasaklanan ve yaşamı boyunca yazdıkları yüzünden 11 ayrı davadan yargılanan Nazım Hikmet 1951 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılmıştır. Ölümünden 46 yıl sonra, 5 Ocak 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile bu işlem iptal edildi. Mezarı Moskova’da bulunmaktadır. Şairliğinin yanında öykü, oyun ve mektup gibi türlerde de eserler vermiştir. Memleketimden İnsan Manzaraları, 835 Satır en bilinen eserleridir.

Yaşar Kemal

Yaşar Kemal

Yaşar Kemal sadece Türk edebiyatının değil, dünya edebiyatının da devlerinden biri olarak bilinmektedir. Kendisine “son klasik romancı” gözüyle yaklaşan bile vardır. İlk romanı İnce Memed ile dünya çapında şöhret olmuş, defalarca Nobel’e aday gösterilmiş ve bizce başyapıtı olan Dağın Öte Yüzü Üçlemesiyle birlikte Türk romanında çıtayı oldukça yükseğe koymuştur.

Necip Fazıl Kısakürek

Necip Fazıl Kısakürek

Türk edebiyatında Sultanu’ş Şuara unvanını alan birkaç şairden birisidir. Aynı zamanda Türk edebiyatındaki bütün şiir dönemlerine hâkim olan Necip Fazıl Kısakürek, şiiri iç ve dış yapısıyla bir bütün olarak oluşturmuştur. Bütün şiirlerini Çile adlı eserinde toplamıştır. Örümcek Ağı, Çile, Bir Adam Yaratmak, Künye bilinen eserleri arasındadır.

Sait Faik Abasıyanık

Sait Faik Abasıyanık

Sait Faik Abasıyanık, çağdaş hikâyeciliğimize yaptığı katkılarla edebiyatımızda bir dönüm noktası olarak bilinmektedir. Klasik öykü tekniğini yıkarak daha şiirsel bir dille doğayı ve insanları basit, samimi, iyi ve kötü taraflarını ele alarak ustaca anlatmıştır. Toplum problemlerine değil de daha çok bireyin toplum içerisindeki sorunlarına yönelmiştir. Alemdağ’da Var Bir Yılan, Semaver, Son Kuşlar, Lüzumsuz Adam, Kayıp Aranıyor gibi kitapları okurların ilgisini çekerken Sait Faik adına her sene bir öykü ödülü düzenlenmektedir.

Orhan Pamuk

Orhan Pamuk

1970’li yıllarda Yeditepe dergisinde yazdığı yazılar ile edebiyat dünyasına girmiştir. Türk edebiyatının en çok tartışılan yazarlarından biridir. Post modern romancılık anlayışının içinde yer alan bir sanatçıdır. Eserlerinde düşünce özgürlüğü, demokrasi ve insan hakları gibi konuları işlemiştir. Kar isimli kitabı ile 2006 yılında Nobel Edebiyat ödülünü almıştır. Eserleri, Cevdet Bey ve Oğulları, Sessiz Ev, Beyaz Kale, Kara Kitap, Yeni Hayat, Benim Adım Kırmızı, Kar, Masumiyet Müzesi’dir.

Ayşe Kulin

Ayşe Kulin

Türk Edebiyatındaki önemli kadın romancılardan biri de Ayşe Kulin’dir. Üslubundaki akıcılık ve yalınlıkla birlikte işlediği konular açısından Türk edebiyatında genç okuyucular arasında büyük bir yer tutmuştur. “Adı Aylin” romanıyla tanınmıştır. Birçok edebiyat ödülü kazanmıştır. 2001 yılında Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu’nun hayatını anlattığı “Köprü” ve “Nefes Nefese” isimli romanı büyük ilgi görmüştür. Sevdalinka ve Füreya diğer ilgi çeken eserlerindendir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ