En iyi Haber

En Zehirli Örümcek

En Zehirli Örümcek

En Zehirli Örümcek

Hemen hemen dünyanın her yerinde bulunan örümcekler, eklembacaklılar şubesinin örümceğimsiler sınıfındaki örümcekler takımı türlerine verilen genel addır. Örümcekler şimdiye kadar keşfedilmiş 30.000’den fazla türle en geniş zehirli hayvanlar grubundadır. Bu örümceklerin hepsi insanı öldürecek türde zehir salgılamaz. Fakat yapılan araştırmalara göre insanı doğrudan öldürücü etkiye sahip 30’a yakın en zehirli örümcek türleri keşfedilmiştir.

Altı Ayaklılar Dünyasının Belalıları

Örümcekler küçük böcek ve eklembacaklılarla beslenirler. Ağ örme ve zehirleme yöntemlerini çoğu zaman avlanmak için kullanırlar. Örümceklerin yemek boruları dardır, bu nedenle önce avlarını yakalarlar ardından zehir salgılayarak vücut dışı sindirim ile besinleri parçalayıp emerler. Kendilerini tehdit altında hissettikleri zaman düşmandan korunmak için de zehir kullandıkları görülmüştür.

Dünyanın En Zehirli Örümceği

Kırmızı Sırtlı Örümcek: Redback olarak da adlandırılan kırmızı sırtlı örümcek genellikle diğer zehirli örümcekler gibi Avustralya kıtasında yaşamaktadır. Ana rengi siyah olan dişilerin arka kısmında çok net görülebilen turuncu veya kırmızı renkte bir leke bulunur. İsimlerini buradan alan dişi örümcekler çok tehlikelidir ve şimdiye kadar pek çok insanın ölümüne sebep olmuşlardır. Isırdıkları bölgede sert bir acı oluştururlar ve ardından terleme, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi semptomlarla kişide sinir sistemi çökmesine neden olurlar.

en zehirli örümcek huni ağ örümceği

Huni Ağ Örümceği

Avustralya kıtasında yaşayan huni ağ örümceği ismini huni şeklinde ördüğü ağdan almaktadır. Bu örümcek huni şeklinde ağ örer ve gizlenerek huninin küçük ucuna gelecek olan avı tetikte bekler. Aşırı agresif hareketler sergileyen bu örümcek çevreden bir tehdit hissettiğinde altında zehir bezlerinin bulunduğu dişlerini ortaya çıkarır. En zehirli örümcek sıralamasında üst sıralarda olan bu örümcek sinir sistemini hızlı şekilde felç edebilen nörotoksinleri dişleriyle düşmana aktarır. Vücutta kırmızı sırtlı örümceğin oluşturduğu semptomları oluşturur. İnsanlarda daha da etkili olan bu zehrin 15-30 dakika içerisinde kayıplara sebebiyet verdiği görülmüştür.

brezilya gezgin örümceği

Brezilya Gezgin Örümceği

Muz örümceği olarak da bilinen örümcek türü dünyanın en zehirli örümceği unvanıyla bilinmektedir. Çoğunlukla Güney Amerika ormanlarında rastlanan bu örümcek diğer örümceklerde görüldüğü gibi ağ oluşturmaz. Adını sürekli zeminde hareket halinde olmasından dolayı almıştır. Muz ağaçlarında ve muzlar arasında gizlenirler. Muz örümceğinin zehrinin 0.006 miligramı rahatlıkla bir fareyi öldürebilecek kapasitededir. Zehri nörotoksindir ve vücutta serotonin salgılanmasına sebebiyet verdiği için çok can yakıcıdır.

Zehirli Örümcekler

Karadul örümceği: Dünyanın en zehirli örümceği türlerinden biridir. Genellikle Akdeniz bölgesinde rastlanılır. Siyah renkli olan örümceğin dişilerinde kırmızı, erkeklerinde beyaz renkte benek bulunmaktadır. Çayır, kümes, odun yığınlarının arası gibi yerlerde yaşarlar. Isırıkları kas ağrılarına, nefes darlığına ve kramplara neden olur. Zehirleri yaşlılar ve çocuklar için ölümcül risk taşımaktadır.

sarı kese örümceği

Sarı Kese Örümceği

İç Anadolu, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde görülür. Sarımsı veya turuncu renkteki bu örümcek tarla ve bahçelerde karşımıza çıkar. Dişi sarı kese örümceği uysal değildir, yumurtalarını tehditlere karşı savunurken ısırır.

akdeniz münzevi örümceği

Akdeniz Münzevi Örümceği

Muğla, Mardin, Kahramanmaraş ve Hatay’da görülmüştür. Turuncu ve kahverengi tonlarındaki bu örümceğin zehri diğer zehirli örümcekler gibi ölümcül değildir fakat ısırıkları ciltte açık yaralara neden olur.

Kahverengi Örümcek

Kahverengi Keşiş örümceği olarak anılan en zehirli örümcek zehri ülsere yol açmaktadır. Isırığı başlarda hiç acı vermediği için bazı kişiler ısırıldığını anlayamaz. Birkaç saat içerisinde böcek ısırığı gibi kızarık görünen kahverengi örümcek ısırığı 24 saat içerisinde büyür ve su toplamaya başlar. Yağlı dokuya sahip bir bölge ısırıldığında zehir derine işler ve yara yıllarca iyileşmeyebilir. Bu tür ısırıklar gerekli özenle tedavi edilmediğinde uzvun kesilip alınmasına sebep olabilmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ