En iyi Haber

Esrarın Faydaları Nelerdir

Esrarın Faydaları Nelerdir

Esrar dünyada en çok kullanımda olan uyuşturucu maddelerin başında gelmektedir. Tıp ve eğlence amaçları için kullanılan zararlı olsa da esrarın faydaları da bulunmaktadır. Esrarın faydalarına geçmeden önce zararı olduğu söylenen bazı hipotezleri çürütmekte fayda var.

Esrar Hakkında Bilinen Yanlışlar

Kilo aldırır (!)
Esrarın aktif maddesi olan ve halüsinasyon etkisi yapan THC maddesi bilinenin aksine vücutta yağ depolarının içerisine girse de esrar vücutta fazla yağ tutmaz. THC maddesinin yağ hücrelerinin içerisine girmesi beyin yada diğer organlar için herhangi bir zararı yoktur. Yani esrarın kullanımında vücut kilo almaz.

Zeka Geriliğine Sebep Olur (!)
Hafıza kaybı ve zeka geriliği noktasında birçok söylenti olsa da bu da esrar hakkında ki söylenen yalanların başında gelmektedir. Araştırmalara göre esrarın kısa süreliğine de olsa hafızayı azalttığı kanıtlansa da etkisinin geçmesi durumunda hafızaya uzun vadede bir etkisi bulunmamaktadır.

Esrarın bilimsel olarak kanıtlanmış net bir zararı bulunmamaktadır. Zararlı olduğuna dair çeşitli çalışmalar olsa da bu tamamen esrarın kullanım süresinde olmakta ve vücut esrarın etkisinden çıktığında tekrardan aynı duruma gelmektedir.

Çok Zararlı Bir Uyuşturucudur(!)
Sigaranın zararları esrar içinde geçerlidir. Bunun dışında esrarın, sigaraya oranla farklı bir zararı veya uyuşturucular gibi büyük çaplı bir zararı bulunmamaktadır.

Agresiflik ve Suç Eğilimi Göstertir (!)
Esrar kullanımı sonrası insanların suça eğilimi olduğu düşünülse de bu da bilimsel bir gerçeğe dayanmamaktadır. Yapılan araştırmaya göre sürekli esrar kullanan insanların diğer insanlara oranla çok daha az suç işlediği ve daha sakin bireyler olduğu belirtilmektedir.

Diğer Uyuşturucu Maddeleri Kullanmaya Sebep Olur (!)
Esrar’ın diğer uyuşturuculara geçiş yaptırdığı ise tamamen kişisel iradeye bağlı bir durumdur. Yıllarca esrar içip başka bir madde kullanmayan insan sayısı oldukça fazla iken tam tersi durumlarda yaşanmaktadır.

Sigaradan Çok Daha Zararlı (!)
Esrar ile sigarayı karşılaştırmak gerekirse, sigara kullanıcıları genellikle 1 paket sigara içmektedir. Esrar kullanıcıları ise günde 1 veya 2 tane tükettikleri için ciğer noktasında sigara kullanan kişilere oranla çok daha temizdir.

Esrarın bağımlılık durumu ise yine kişisel irade ile alakalıdır. Bugün Amerika’da 100 insandan 1 kişi günde 1 esrardan fazla tüketim yapmaktadır. Esrar için diğer uyuşturucular gibi rehabilitasyon merkezlerine gitmeye gerek yoktur.

Esrarın Faydaları

Migren için
Migren Tedavisi için amerika’da doktorlar 300.000’den fazla hastaya vermiştir.

Alzeimer Hastaları için
THC sayesinde alzheimer hastalığının engellenmesi sağlandığı görülmüştür.

Tümör Engellemesi
Amerika kanser araştırma derneği oluşan tümörlerin büyümesini engellediği görmüştür.

Göz Tansiyonu
Araştırmalar göz içi göz basıncının azalttığını görülmüştür.

Kas Gevşetici
Kaslarda oluşan ağrılar azaltan ve kas gevşetmeyi sağlayan “antispazmodik” etkisi olduğu görülmüştür.

Hiperaktivite durumu
Hiperaktivite ya da diğer sinir sorunlarında ilaçların yan etkileri olmadan tedavi eder. Sinir sistemi problemlerinde hatta yurt dışında doktorlar tarafından esrar kullanımı tavsiye edilmektedir. Reçete de yazmaktadırlar.

multipl Skleroz
multipl sklerozun neden olduğu nörolojik semptomları ve kas spazmlarını durdurmaya çalışır.

Tik’leri azaltır
Obsesif kompulsif bozukluk yaşan ve Tikli kişilerin semptomlarını azaltmakta

Regl dönemi
Regl öncesi yaşanan ağrıları azaltabilmektedir.

Vücudu sakinleştirmesi ve Dinlendirmesi
Esrar kullanım sonrası insanı sakinleştirmektedir. Özellikle metropol şehirlerde birçok iş adamı, beyaz yakalı ve çalışan insanlar bu maddeyi sırf rahatlamak için kullanmaktadır. Esrarın içerisindeki THD maddesi insanda halüsülasyon ve benzeri etkileri oluşturan bir kimyasaldır. Sürekli kullanımda hanüs durumu kaybolmakta yerini rahatlamaya bırakmaktadır.

Stresli işlerden sonra veya büyük toplantılardan önce veya sonra birçok kişi belirtmese de bu maddeyi kullanmaktadır çünkü dünya üzerinde zararı az olan ve kolay ulaşılabilen bir yatıştırıcıdır.

Strese İyi Gelmesi

İnsanlar sürekli olarak çalıştıkları için veya şehirde yaşamın zorluklarından dolayı stres yaşarlar. Stresten uzak durmanın en kolay yolu ise sakinleşmek ve dinlenmektedir. Yukarıda da anlattığımız gibi esrar insanların sakinleştirici ve dinlendirici etkisi bulunmaktadır.

Bu yüzden stresli iş yapan insanların bazıları esrar kullanmaktadır. Bilimsel olarak bir çalışma olmasa da esrar strese iyi gelmekte ve insanları rahatlatmaktadır.

Toparlamak gerekirse, esrarın faydaları da zararları da mevcuttur. Zararları için Esrarın zararları konu başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. Her şeyin fazlası zarar mantığı ile hareket ederseniz esrarın düşük kullanımlarda pek zararlı bir etkisi bulunmamaktadır. Dünyamızda; GDO, Küresel Isınma ve Radyasyon gibi sorunlar varken esrarın zararı bunların yanında çok az kalmaktadır.

Eniyi-haber olarak uyuşturucu maddesi olan esrarın doktor tavsiyesi olmadan kullanılmasının çok tehlikeli olduğunu okuyucularımıza

Faydalarından çok zararları olan esrarın zararları olan yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz

Kaynak:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ