En iyi Haber

Esrarın Zararları

Esrarın Zararları

Esrar, halk dilinde ot veya yabancı ülkelerde ki adı ile Marihuana Cannabis Sativa isimli bitkinin yaprakları ile elde edilen bir uyuşturucu türüdür.

Tüketilmesi durumunda beyni, algı organlarını ve kalbi direkt olarak etkilemektedir. Uzun vadede vücutta kalıcı hasarlar bırakan esrarın ham maddesi kenevir bitkisidir. Kenevir normalde şifalı ve birçok alanda bir bitki olsa da yaprakları ve sapları kurutulup öğütüldükten sonra esrar elde edilmektedir. Esrarın içerisinde insanın halüsinasyon görmesine sebep olan kimyasallar bulunmaktadır.

Bu makalede bu maddenin ne kadar zararlı olduğunu ve esrarın zararları detaylı bir şekilde anlatacağız.

Esrarın Zararları Nelerdir?

Bu konuda birçok araştırma yapılmış ve kesin bir sonuca varılmıştır. Esrar kısa vadede de uzun vadede insan vücudu için zararlı bir uyuşturucudur. İnsanlar genellikle esrarı, içerisinde ki halüsinasyon görmeye sebep olan kimyasal yüzünden içse de bu madde zamanla bağımlılık yapmaktadır.

Tüm dünya genelinde tüketilen bu uyuşturucu kimyasallar katılması durumunda ise zararı çok daha üst seviyelere çıkmaktadır. Esrara genç yaşta başlanması durumunda ise etkileri çok daha yıkıcı olmaktadır.

Beyin gelişimini olumsuz etkileyen bu madde bazı durumlarda ise beyinde kalıcı hasara sebep olmaktadır. Esrar özellikle şizofreniye açık bireylerde bunu tetiklemekte ve bu madde yüzünden birçok insan akıl sağlığını kaybetmektedir.

Esrarın Fiziksel Zararları

Gözlerde kanlanmaya sebep olur ve kalp atışını normal seviyelerin üzerine çıkmasına sebep olur.

Kalp krizi riskini arttırmakta ve kişiyi sersemletmektedir. Uzun kullanım sonrasında ise kalp ve akciğerler üzerinde kalıcı hasar bırakmaktadır.

Akciğer ve Nefes Alıp Verme Sorunları

Normal sigaradan kat ve kat daha zararlı olan bu madde, özellikle akciğerler de birçok soruna sebep olmaktadır. Sürekli olarak şiddetli öksürmenin en önemli sebebi olan esrar kansere de davetiye çıkarmaktadır. Yine sigaranın da sebep olduğu balgam üretiminde artışa da sebep olmaktadır.

Kalp Sorunları

Esrar kullanımında normalde dakikada 70 defa atan kalbin atış sayısı iki katına çıkmaktadır ve insanda büyük oranda stres arttırmaktadır. Uzun süre esrar kullanımında kalp krizi riski artmaktadır.

otun zararları nelerdir

Esrarın Beyne Zararları

Esrarın zararları olan bir tanesi de kişide kısa zamanlı hafıza kaybına, odaklanma sorunlarına ve öğrenme sorunlarına sebep olmakla birlikte uykusuzluk ve baş dönmesi gibi sıkıntılara da yol açmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda tepki verme süresinde ki düşüş, muhakeme ve düşünme yeteneklerinde kayıplar olmaktadır.

Vücut sürekli olarak kendini yorgun hisseder ve hafif paranoya durumuna geçmektedir. Panik atakları ve özellikle anksiyeti tetiklemektedir.

Esrarın uzun süreli zihinsel etkilerinde ise sürekli olarak halüsinasyon hali görülmekte ve beyin artık doğru kararlar alamamaya başlamaktadır. Hafıza kayıpları sürekli olarak artmakta ve gün içerisinde birçok anı veya olay hatırlanmamaya başlamaktadır. Düşünme ve karar verme mekanizmalarına ağır zarar veren bu madde, IQ seviyesinde de düşüşe sebep olmaktadır.

Tabi ki bu etkiler hemen görülmemekle birlikte kişinin idaresine, tüketim miktarına ve kaç yıl boyunca kullandığına göre değişecektir. Aile geçmişinde şizofreni gibi bir hastalık varsa ve birey esrar kullanıyorsa muhtemelen uzun kullanımda kalan hayatını ruh sağlığı hastanesinde geçirecektir.

Bağışıklık Sistemine Zararları

Esrarın içerisinde bulunan ve yukarıda da anlattığımız gibi halüsinasyon gördüren madde olan THC denilen madde bağışıklık sistemini de kötü etkilemektedir. Esrarın zararlı yüzünden beyinde ve bağışıklık sisteminde kalıcı zararlar oluşturduğu için vücut kendini hastalıklara karşı koruyamaz duruma gelir.

Bağımlılık Durumu

Sürekli esrar kullanan kişiler artık bağımlılık seviyesine geldikleri için bu durum onların okul ve iş hayatını etkilemekle birlikte finansal açıdan da kişileri çökertmektedir.

Vücut sürekli olarak halüsinasyon görmeye alıştığı için kişiler esrarı bırakamaz ve sürekli olarak bu halde dolaşma eğiliminde bulunurlar. Özellikle erken yaşta başlanması durumunda bu bağımlılık durumu çok daha fazla olacaktır. Esrar kullanan her 9 kişiden ikisi esrara bağımlı durumdadır.

Kısacası esrar insanın en değerli organı olan Beyni kullanılamaz hale getirmekte ve insanı hayvandan ayıran birçok özelliği insandan almaktadır. Diğer yandan vücuda çok zararları bulunan bu madde, uzun vadede insanları tanınamaz hale getirmekte ve neredeyse zombiye çevirmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ