En iyi Haber

Porsuk Hayvanı

Porsuk Hayvanı

Porsuk Hayvanı

Çizgi filmlerde ve belgesellerde sık sık rastladığımız sevimli porsuk hayvanı su samuru, gelincik, kokarca gibi hayvanlarla aynı familyadan; sansargiller familyasına ait memeli bir hayvan türüdür. Kuzey yarım kürede çoğunlukla Asya’da yaşarlar fakat Avrupa’da yaşayan türleri de bulunmaktadır. Boyları 90 cm, ağırlıkları 20 kg’a kadar çıkabilen porsuklar etçil olarak beslenirler. Uzun ve parlak kürkleri siyah ya da gri renktedir. Sırt kısımları sarımtırak kül renginde, karın boşlukları kestane tonları renginde, bacakları ve karınlarının alt kısmı ise siyah renktedir. Başlarının her iki yanında da beyaz şeritler bulunur. Tüyleri sert ve kalındır. Bu nedenle porsuk hayvanı tüyleri eskiden çoğunlukla giysi ve resim fırçası yapımında kullanılmıştır. En güçlü hayvan kim eğer bunu da merak ediyorsanız şu yazımıza göz atmanızı öneririz.

Porsuk Hayvanı Yaşam Alanı

Porsuk Hayvanı Yaşam Alanı

Porsukların dişleri ve tırnakları çok kuvvetli olduğu için kazma yetileri de oldukça yüksektir. Usta kazıcı olan porsuklar yeraltında karmaşık labirentler, odalar kazarlar ve burada yaşarlar. Yaklaşık 30 metre çapında olan yuvaları birkaç katlı olabilmektedir. Bu yuvaların birden fazla çıkışı vardır. Saman ve kuru ot gibi materyalleri yuvalarına taşıyarak kendilerine yatak yaparlar. Porsuk hayvanı genellikle kumlu toprağa sahip ağaçlı arazileri, çayırları, ormanları, tarım alanları gibi yerleri tercih eder. Tarım alanlarına verdikleri zararlardan dolayı çiftçiler tarafından sevilmezler fakat besin piramidindeki bazı kemiricilerle beslendikleri için çoğu zaman fayda da sağlayabilmektedirler. Daha ılıman bölgelerde yaşayan porsuklar yıl boyu faalken sadece Kuzey’de yaşayan porsuklar bu yuvalarda kış uykusuna yatarlar.

Porsuk Hayvanı Ne ile Beslenir?

Porsuk Hayvanı Ne ile Beslenir?

Etçil olan porsuklar genelde geceleri yuvalarından çıkarak avlanırlar. Solucanlar, sürüngenler, ağaç kurtları, kuşlar, yumuşakçalar, kurbağalar, böcekler gibi çeşitli canlılarla beslenirler. Bunların yanında mantarlar, bitki kökleri, küçük meyveler, tahıllar ve en sevdikleri besin olan balla da beslenebilirler.

Porsuk Hayvanlarının Özellikleri Nelerdir?

Porsuk Hayvanlarının Özellikleri Nelerdir?

  • Porsuklar bilim insanları tarafından cesaretli hayvanlar kategorisine koyulmuşlardır. Cesaretli ve korkusuz olarak anılan porsuklar saatte 30 km hızla koşabilirler. Porsuklar pes etmezler, avları bayılana dek kovalarlar. Tehdit ve tehlike hissettiklerinde tetikte dururlar. Böyle zamanlarda tüyleri kabarır ve porsuk hayvanı normalin iki katı büyüklükte görünür. Hiddetli bir hırlamayla düşmanı korkutup kaçırmayı başarır ve köşeye sıkıştırıldığında kaçmayıp güçlü tırnaklarıyla atağa geçer.
  • Kendilerinden daha büyük ve güçlü olan ayı, timsah, aslan gibi hayvanlara korkusuzca saldırarak boyutlarından beklenmeyecek şekilde yırtıcı ve güçlü olduklarını gösterirler.
  • Porsukların görüş alanları oldukça sınırlıdır bu nedenle sessiz ve yavaş adımlarla ilerleyerek etrafı keşfederler.
  • Porsuklar kokarcalar gibi kötü koksalar da oldukça titiz hayvanlardır. Burunlarını temiz suyla sık sık temizlerler, kuru ot ve samanlardan yaptıkları inlerini sürekli havalandırırlar. Dışkılarını çoğu hayvan gibi çukura yaparlar. Kötü kokuyu anüs etrafındaki bezlerden salgılarlar. Bu kokuyla avlanma alanlarını işaretleyen ve yol bulan porsuk hayvanı aynı zamanda üreme dönemlerinde de bu kokuyu salgılarlar.
  • Porsuklar çiftleşmek için sıcak havayı yani ilkbahar ve yaz aylarını tercih ederler. 150-180 gün arası değişen gebelik süresi sonucu 3 ila 5 yavru doğar. Her anne hayvan gibi anne porsuk hayvanları da korumacı ve anaç tavırlarıyla yavruları dışarıdaki tehlikelerden korur ve 2 ay olmadan toprak yüzeyine çıkarmaz. Yavru porsuklar 2 yıl sonra ergen olurlar.
  • Vahşi ve saldırgan olmasına rağmen doğada ürkek davranışlar sergileyen porsuk hayvanı diğer porsuklarla toplu halde yaşam sürer ve sosyal bir canlıdır. Aile bireylerinden biri ölünce onu toprağa gömerler.

Günümüzde nesli tükenmekle karşı karşıya gelen türlerinin olduğu porsuk hayvanları için koruma ve yaşatma çalışmaları sürmektedir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ