En iyi Haber

Stefan Zweig En İyi Kitapları ve Özetleri

Stefan Zweig En İyi Kitapları ve Özetleri

Stefan Zweig En İyi Kitapları

Dünyaya adını duyurmayı başaran en iyi yazarlardan biri Stefan Zweig olduğunu söyleyebiliriz. Biyografik kitaplarıyla dünyaya nam salmasının yanı sıra tiyatro, deneme ve roman konusunda da eserler ortaya koymuştur. Felsefe, edebiyat, siyasi konulara olan ilgisi küçük yaşlardan beridir başlarken, bu konuda kendisini geliştirerek birbirinden güzel eserlerin çıkmasını sağlamıştır. Stefan Zweig en iyi kitapları şu şekilde sıralanabilir;

  • Satranç
  • Bilinmeyen bir kadının mektubu
  • Bir Çöküşün Öyküsü
  • Ay ışığı sokağı
  • Olağanüstü bir gece
  • Amok koşucusu
  • Bir kadının yaşamında yirmi dört saat
  • Mecburiyet
  • Geçmişe yolculuk

Stefan Zweig Satranç

Stefan Zweig – Satranç

Yazarın mutlaka okunması gereken kitaplarından biri Satranç olduğunu söyleyebiliriz. Kitap her ne kadar incecik olsa da tarihin en kötü acılarını bu incecik kitaba sığdırabilmek büyük bir başarı olsa gerek. Kitabı 1942 yılı itibariyle esere almış olan yazarın, 2. Dünya savaşının tüm yıkıcı etkisini kitapta derinliğiyle anlatıyor. İsminin Santraç olması ise oyunun sembolik ögelerini taşıyor olmasından kaynaklı. Kitabın olay örgüsüne göz atıldığı zaman gemide santraç oyunu başlıyor. İki rakibin varla yok arası mücadelesi kitaptan ayrıntılarıyla dile getirilmiş.

Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Stefan Zweig – Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Yazarın kalem almış olduğu romanın yılı 1920li yıllar. Romanda kadının sevdiği erkek için uzun zamandan beridir içini mektuba döktüğünü ve mektupla bir bağ kurduğunu ifade ediyor. Üstelik mektubu kimin göndermiş olduğu asla bilinmiyor. Bu denli büyük ve gerçek aşk projesine okuyucularını davet ediyor.

Stefan Zweig Bir Çöküşün Öyküsü

Stefan Zweig – Bir Çöküşün Öyküsü

Bir Çöküşün öyküsü kitabı da yazarın kaleme almış olduğu en sevilen eserlerinden biri olmayı başarıyor. Kitapta aristokrat bir kadının yaşamına dair tüm olaylar ele alınmış. İçeriğindeki olayları ile okuyucuyu adeta heyecanlandıran bir eser olmayı başarıyor. Bu yüzden dolayıdır ki kitap severler tarafından favori olarak göstermemize itmiş durumda.

Stefan Zweig – Ay Işığı Sokağı

Fransa’nın liman kentinde gezinen bir gezginin, patronuna bağlılık sonrasında başına gelecek kölece sorunları anlatıyor. Düşman bir ülke içerisinde hayatta kalma mücadele içerisine gİriyor. Yurt özlemiyle yanıp tutuşurken ödediği ağır bedele ortak olacaksınız. Ay ışığı eserini okuyan okuyucularda, eserdeki karakterin çalkantılarını derinlemesine yaşamaya başlamış oluyor.

Olağanüstü Bir Gece

Stefan Zweig kaleminden çıkmış olan Olağanüstü bir gece eseri de okuyuculardan tam not almayı başarıyor. Yazarın en iyi kitaplarından biri olmaya aday türden olan eserde, tasasız duyarsız bir adamın günden güne daha vurdumduymaz bir kişilik halini kazanmasını anlatıyor. Duyarsızlığı git gide artan adamın dönüştürücü deneyimlerine okuyucular da şahit oluyor. Günlerden bir gün içindeki kötülük ve ateşin tetiklemesiyle suç işler, Böylece gerçek bir insan olduğunun farkına varır. İçindeki haz dolu hisleri, aynı günün gece alemi sonrasında hayatındaki en dip lağımlara sürüklenmesine yol açmaya neden olacak.

Amok Koşucusu

Amok koşucusu kitabında, yardıma muhtaç bir ele sahip olan kişiye doğru sürüklenen bir adamın hikayesini ele alıyor. Yazarın etkileyici diyebileceğimiz romanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki Ülkemizde en çok okunan romanlarından biri olarak göze çarpar. Kitabın özetine geçecek olursak; Hint adalarında doktor olarak mesleğini sürdüren bir adama zengin bir kadın yardım etme talebinde bulunmasını ister. Fakat doktor tarafından bu yardım talebi kabul görmez. Kadının bu halini görmesi öfkeye düşmesine bile neden olur. Daha sonrasında neticesinde bir insan hayatı olduğunu ve yardım edilmesi gerektiğinin kararına varır. Pişmanlığın pençesine düşerek kadına yardım etmeyi saplantı haline getirir.

Bir Kadının Yaşamındaki 24 Saat

Bir kadının yaşamındaki 24 saat eseri, adından da anlaşılacağı üzere kadının yaşamına ilişkin çarpıcı olayları öne çıkarıyor. Eserde kadının içki ve arzulu dünyasında saplantılı bir hal takındığı ve işin içinden bir türlü çıkamadığını anlatıyor. Fakat kadını son 24 saat içerisinde baştan aşağıya değiştirecek olayların içerisinde kendisine yer bulacaktır.

Mecburiyet

Birinci dünya savaşının görüşleri ve yıkıma uğratmış olduğu tüm süreçleri Mecburiyet eserinde okuyucularına sunmuştur. Tarihi ve siyasi olaylarla yakından ilgilenen ve küçük yaşlardan itibaren ise bu ilgisi oluşmaya başlayan yazarın Mecburiyet kitabı da okunacak listesi içerisinde yer alıyor.

Geçmişe Yolculuk

Yazarın 1920 senesinde yazmış olduğu Geçmişe Yolculuk kitabı, aşkın sınır tanımazlığını anlatıyor. Eserin, en etkili metinlerle okuyuculara yoğun bir duygu kattığı bir gerçek. Stefan Zweig en iyi kitaplarından biri olmaya aday olurken, içeriğiyle de etkilemeyi başaran türden diyebiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ