En iyi Haber

Türk islam Bilim Adamları

Türk islam Bilim Adamları

Birçok insan tarihe damga vuran kişilerin batılı olduğunu düşünmektedir. Türk – İslam coğrafyası da bilimde çok önemli türk islam bilim adamları yetiştirmiş ve bu insanlar bugün ki bilimin temellerini atmıştır. Bir bakıma, aşağıda hikayelerini anlattığımız bilim insanları bugün ki batılı bilim adamlarının ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Hem İslam hem de Türk coğrafyasının bilim adamlarını sizler için kısa bir şekilde anlatmaya çalıştık.

büyük alim ali kuşçu

12- Ali Kuşçu

Timur İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğunda yaşayan Ali Kuşçu, astronomi ve matematik alanlarında çok değerli çalışmalara imza atmıştır. Muhammediye adlı matematik kitabı ile Fethiye adlı astronomi kitabı en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Türk islam bilim adamlarından olan Ali Kuşçu fethiye eserini, Fatih Sultan Mehmet’e İstanbul’un fethinden sonra hediye etmiştir.

büyük islam bilim adamı el farisi

11- Kemaleddin Farisi

1300’lü yıllarda yaşamış olan Farisi, yaşadığı dönemde matematik, fizik ve astronomik çalışmaları ile öne çıkmıştır. Her ne kadar hakkında çok bilgi olmasa da İran’da yetişmiş aslen Türk bir bilim adamıdır. Optik alanında çok değerli çalışmaları bulunmaktadır.

bilim adamı biruni

10- Biruni

Bugün ki Özbekistan topraklarında doğan Biruni, dönemin en iyi alimlerinden eğitim almıştır. En meşhur eseri olan Kitab’üt-Tahkik Ma li’l-Hind’i Hindistan’da yaşadığı dönemlerde kaleme almıştır. Aristo ve Arşimet’den çok etkilenmiştir.

Güneş hakkında birçok çalışmaya imza atan Biruni, Jeodezi biliminin kurucusu olarak kabul edilmektedir. Geliştirmiş ve kullanmış olduğu birçok alet günümüzde kaybolmuştur. Newton’dan 700 sene önce yer çekimi hakkında ki ilk hesaplamaları yapmıştır.

büyük bilim adamı cezeri

9- El Cezeri

Sibernetik iliminin kurucusu olarak kabul edilen El Cezeri, döneminde su, elektrik veya herhangi bir mekanik malzeme olmamasına rağmen birçok makine icat etmiş ve yaşadığı dönemin çok ilerisinde olmuş önemli bir bilim insanıdır. Robot’un babası olarak kabul edilen El Cezeri,1206 yılında Türkiye topraklarında vefat etmiştir. Eserlerinden en önemlisi olarak kabul edilen Güneş Saati, bugün Diyarbakır Ulu Camii’nde yer almaktadır.

8- Piri Reis (1465-1554)

Osmanlı denizcilerinden olan Piri Reis, tarihte ki ilk Dünya haritasını çizen haritacı, denizci ve coğrafyacı olarak anılmaktadır. Çizdiği harita hala daha esrarını korurken daha keşfedilmemiş olmasına rağmen Atlas Okyanusu, İber Yarımadası, Afrika’nın batısı ve Amerika’nın doğusu haritasında başarılı bir şekilde göstermiştir.

Okyanuslar ve kıtalar haritaya aktarılırken belirli bir hata oranı ile aktarılmaktadır. Piri Reis’den elimizde kalan harita da ki hata oranı bugün bile hala daha oldukça düşük kabul edilmektedir.

7- Kaşgarlı Mahmud (1008 – 1105)

En ünlü eseri Divan-i Lugati’t Türk olan Kaşgarlı Mahmud, bu çalışmasını Türk Sözlüğünün Divanı adı ile isimlendirmiştir. İslam öncesi ve sonrası Türk tarihinin en iyi anlatıldığı kitabın yazarı olan Kaşgarlı, Türkler ile Araplar arasında bir köprü kurması neticesi ile çok önemli bir bilim insanıdır. Birçok ansiklopedik çalışmaları bulunmaktadır.

6- Ömer Hayyam (1048-1131)

Matematik alanında ki yaptıkları ile adeta bir devrim yapan Ömer Hayyam, Binom ve Pascal üçgenini bulan kişidir. Matematik alanında deha olmasının yanında edebi alanda da çok eserleri bulunmaktadır. Hem Matematik hem de edebi alanı aynı anda bu kadar kuvvetli olan başka bir bilim insanı bulunmamaktadır.

5- İbni Sina (980 – 1037)

Bugün hala daha yazdığı kitaplar Tıp alanında mihenk taşı niteliğinde olan İbn-i Sina, Modern Tıbbın Babası olarak görülmektedir. Tıp, psikoloji, jeoloji, fizik ve astronomi konularında bir deha olarak görülmekte ve çağının ötesinde bir insan olarak kabul edilmektedir. Avicenna adı ile yazdığı El-Kanun kitabı en ünlü kitabıdır.

4- El-Harezmi (780 – 850)

Bugün ki Bilgisayarların sistemlerinin 0 ve 1’den oluştuğunu varsayarsak, El-Harezmi 0 ve X bilinmeyeninin icat eden kişidir. Matematik, astronomi ve coğrafya alanlarında kendini çok iyi geliştirmiştir. İran asıllı olarak bilinse de aslen Türk asıllı bir bilim adamıdır. Matematiğin babası olarak tanınmaktadır.

3- Evliya Çelebi (1611 – 1682)

Bir başka Osmanlı döneminde yaşayan bilim insanı ise Evliya Çelebidir. Yazdığı seyahatname de birçok ülkeyi gezerek topladığı bilgiler yer almaktadır. 10 ciltlik olan bu eser, Çelebi’nin gezdiği yerlerin tarihi, halkın özelliği, dili, dini ve kıyafetlerine kadar birçok bilgi içermektedir. Yaşadığı dönem hakkında çok detaylı bilgiler içeren bu kitap, birçok tarih araştırmacısı tarafından kaynak kitap olarak kullanılmaktadır.

2- Hezarfen Ahmed Çelebi (1609 – 1640)

Yine Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’da yaşayan Ahmed Çelebi, geliştirdiği kanatlar ile ilk uçan bilim adamı olma unvanına sahiptir. Kendinden önce büyük bir hüsranla sonuçlanan İsmail Cevheri’nin kanat projesini detaylı bir şekilde incelemiş ve Cevheri’nin yanlışlarını tespit etmiştir. Lodoslu bir havada Galata Kulesinden Üsküdar’a kadar olan yaklaşık 3 kmlik bir mesafeyi uçarak geçmiş ve başarılı bir şekilde iniş yapmıştır. Bugün havacılık tarihinin en önemli isimleri arasında yer almaktadır.

katib çelebi

1- Katip Çelebi (1609 – 1657)

Türk islam bilim adamları listesinin 1 numarası olan osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamış Katip Çelebi, tarih ve coğrafya alanında ilim sahibi bir insan olmakla birlikte biyografi ve bibliyografi alanlarında da birçok eser vermiştir. Bilinen 10,000 den fazla kitabı olan Çelebinin çalışmaları adete bir ansiklopedik eser tadındadır. Eserleri zamanında; Mısır, Almanya ve İstanbul da basılmış ve Cihannüma adlı eseri, en eski coğrafya kitabımız olarak sayılmaktadır. Matbaayı getiren kişi olan İbrahim Müteferrika’nın basım evlerinde çoğaltılan eserleri tüm Avrupa’ya örnek olmuş ve birçok Avrupalı tarafından okunmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ