En iyi Haber

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

Eğitim ve eğitim alınacak kurum öğrencilerin başlıca sorunlarını teşkil etmektedir. Özellikle üniversite eğitimi, bu eğitimin hangi bölümle, hangi kurumda alınacağı temel sorunları teşkil etmektedir. Geleceğin şekillenmesinde etkili olan üniversite hayatı, haliyle iyi düşünmeyi ve doğru tercihlerde bulunmayı gerektirmektedir. Peki, Türkiye’de eğitim yaşamını sürdürmek isteyen bir öğrenci için en doğru seçim ne olmalı? Hangi üniversitelerde eğitim alınması doğru olur? Hangi bölümlerin geleceği vardır? Bu soruların cevaplarını bularak üniversite eğitimine dair soru işaretlerini hep birlikte Türkiye’nin en iyi üniversiteleri yazımızda ortadan kaldıracağız.

Türkiye’de Üniversite Yaşamına Giriş

Türkiye’de Üniversite Yaşamına Giriş

Lise son sınıf öğrencilerinin her birinin ortak sorunu Türkiye’de üniversite yaşamına giriş olmaktadır. Nitekim fazla nüfus oranına sahip olmamız, üniversitelerin sayısı, öğrenci sayıları, bölümlerin puanları gibi etkenler nedeniyle üniversiteye giriş süreci oldukça sancılı dönemlerden geçilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle de özellikle son sınıf öğrencileri sistemli bir çalışma içerisine girmekte ve en iyi üniversitenin en iyi bölümüne yerleşebilmek adına mücadelede bulunmaktadır. Bu uğraşlarda başarıya erişen birçok öğrenci istediği bölüme yerleşebilmektedir. Bunun dışında bir sonraki seneye erteleme kararı alanlar, özel üniversite tercihlerinde bulunanlar da olabilmektedir. Sonuç itibariyle ne olursa olsun kaygı ortaktır.

Türkiye’de Üniversiteler

Üniversite eğitimini sağlayabilecek çok sayıda üniversite bulunmaktadır. Türkiye’de üniversiteler özel ve devlet üniversiteleri olmak üzere iki farklı bünyede eğitim veren kurumlar olmaktadır. Her iki alternatif kurumdan da eğitim almak, geçerli bir diploma sahibi olmak mümkün olabilmektedir. Aralarındaki fark eğitim şekli ve puan durumu olmaktadır. Nitekim özel üniversitelere girmek devlet üniversitelerine girmekten daha kolay olabilmektedir. Tabi bu tercih edilen özel üniversiteye göre de değişim gösterebilir. Puanlar ve kontenjanlar her sene için güncellenebilmektedir. Öğrencilere ikinci bir tercih hakkı da verilmektedir. Bu nedenle pek çok öğrenci özel üniversite seçeneğine yönelerek yerleşme işlemlerini yerine getirebilmektedir.

Türkiye’deki Devlet Üniversiteleri

Ülkemiz eğitim alanında köklü kurumları ile yükseköğretimini sağlayabilmektedir. Devlet bünyesinde bulunan kurumlar çok eski zamanda kurulmuş ve eğitimlerini uzun yıllardır veren üniversiteler olmaktadır. Farklı illerde yer alan çok sayıda köklü üniversitelerden söz edebiliriz. Peki, Türkiye’deki devlet üniversiteleri nelerdir? En köklü ve tercih edilen devlet üniversitelerini şu şekilde listelendirebiliriz.

 • Hacettepe Üniversitesi
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • İstanbul Teknik Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi
 • Ege Üniversitesi
 • Boğaziçi Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Karadeniz Teknik Üniversitesi
 • Eskişehir Anadolu Üniversitesi
 • Uludağ Üniversitesi
 • Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi

Tabi Türkiye’de var olan devlet üniversiteleri bunlarla sınırlı değildir fakat Türkiye’nin en iyi üniversiteleri dediğimizde akla ilk gelen isimler bunlardır. Farklı illerde pek çok devlet üniversitelerinin de iyi bir eğitimi verebildiğini ayrıca belirtmek isteriz.

Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

Listemizin ilk sırasında Hacettepe Üniversitesini görüyoruz. Türkiye’nin saygın ve köklü üniversitelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesi tam 15 fakülte, 15 enstitü, 2 yüksekokul, 1 konservatuvar ve 4 meslek yüksekokulu ile birlikte faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olarak bilim, sanat ve teknoloji alanlarında katkılarını sürdürmeye devam etmektedir. Üniversite tercihinizde sizlerinde ilk sıraya koyabileceği bir üniversite olmaktadır.

Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

ODTÜ olarak bilinen Türkiye’nin köklü üniversitelerinden bir diğeri Orta Doğu Teknik Üniversitesidir. Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak ve özellikle fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında öğrenciler yetiştirmek üzere, 15 Kasım 1956 tarihinde “Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü” adıyla eğitime başlamıştır. Bu üniversitemizi tercih edecek olan öğrencilerin bilmeleri gereken şey ise ODTÜ’de öğretim dilinin İngilizce olduğudur. Hazırlık sınıfı öğrencilerine İngilizce eğitimi, Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından verilmektedir.

Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri listesinde elbette İstanbul Teknik Üniversitesinden de bahsetmemiz gerekmektedir. İTÜ, dünyanın en eski teknik üniversitelerinden biridir. Ülkemizin ilk teknik üniversitesi olan İTÜ’nün adı ise, mühendislik ve mimarlık öğretimi ile özdeşleşip bir bütün haline gelmiştir.

Türkiye’deki Özel Üniversiteler

Türkiye’nin farklı illerinde devlet üniversiteleri aracılığı ile eğitim alınabildiği gibi özel üniversiteler aracılığı ile de eğitim alınabilmektedir. Özellikle üniversite eğitimini özel bir kurumdan almak isteyen ya da puan durumu sebebi ile bu kurumlara yönelen çok sayıda öğrencinin varlığından söz edebiliriz. Peki, Türkiye’deki özel üniversiteler hangileridir? En çok hangi özel üniversiteler talep görmektedir?

 • Koç Üniversitesi
 • Sabancı Üniversitesi
 • Bilkent Üniversitesi
 • Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi
 • Çankaya Üniversitesi
 • Başkent Üniversitesi
 • Atılım Üniversitesi
 • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
 • İstanbul Medipol Üniversitesi
 • Bahçeşehir Üniversitesi
 • Doğuş Üniversitesi
 • Kadir Has Üniversitesi
 • İstanbul Arel Üniversitesi
 • Işık Üniversitesi
 • İstanbul Bilgi Üniversitesi

Adı geçen vakıf üniversitelerinin dışında farklı şehirlerde çok sayıda üniversitenin de var olduğunu ayrıca belirtmek isteriz. Bu üniversiteler ücretli eğitim sağlamakta olan eğitim kurumları olmaktadır. Üniversitenin, eğitim için belirlediği ücretlendirme üniversiteye, seçilen bölüme ve üniversite eğitiminin yılına göre farklılık gösterebilmektedir.

Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri içerisinde bulunan bir diğer üniversitemiz Koç Üniversitesi olmaktadır. Koç Üniversitesi, açılışından bu yana geçen yirmi yıl içerisinde Türkiye’nin en gözde üniversitelerinden biri konumuna hiç zorlanmadan gelmiştir. KÜ, 22 lisans, 29 yüksek lisans ve 30 doktora programı ile eğitime ve gelişmeye katkı sağlamaya devam etmektedir.

Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi

Bir diğer saygın üniversitemiz ise Sabancı Üniversitesidir. Sabancı Üniversitesi, 1999 yılının Ekim ayında ilk öğrencilerini karşılayarak öğretime başlamış. Sabancı Üniversitesi bugün Türkiye’de ve yurt dışında pek çok üniversite tarafından halen daha örnek alınmaktadır. Sizler de tercihleriniz arasına Sabancı Üniversitesini koyabilirsiniz.

Üniversite Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Üniversite sürecinde olan tüm öğrencilerin ortak problemi seçeceği bölüm, okuyacağı üniversite olmaktadır. Nitekim birçok öğrenci hedefini belirlemişken, birçoğu hangi alanda ilerleyeceğini bilemeden sınava girebilmektedir. Alınan önlem, yapılan çalışma ne olursa olsun kaygı ortak olabilmektedir. Peki, üniversite tercihi nasıl olmalıdır? Bu süreçte tercih yapanların öncelikli olarak en yüksek noktaya odaklanmaları gerekir. Bir hedef elbette ki olmalıdır. En yüksek noktaya odaklanarak çalışma sağlamak, çalışma temposunu da olumlu yönde etkileyebilecektir. Elbette ki sonuç değişebilir. Her hâlükârda en iyisini düşünmek süreci olumlu etkileyecektir. Tercih işlemlerinde öğrencilerin, ileride kendilerini görmek istediği mesleği ya da meslekleri dikkate alması önerilmektedir. Nitekim istekler ileriki yaşam için önem arz etmektedir. İstenilmeyen ve geleceği düşünülmeyen bir bölüm okumak ileri düzeyde kayıplara yol açabilir. Tercihlerin sağlıklı bir şekilde, öğrencilerin istekleri doğrultusunda yapılması öğrencinin geleceğini doğru belirlemesi ve şekillendirmesi açısından oldukça önemli olmaktadır.

Üniversitelerde Bölüm Seçimleri

İyi bir puan alarak en iyi üniversiteye yerleşmek hayal değildir elbette. Ancak iş sadece üniversite seçiminden ibaret değildir. Sorun hangi bölümde okunacağıdır. Burada yapılacak olan seçimler öğrencilerin isteklerine uygun olmalıdır. Nitekim seçtiği bölüm ileride o öğrencinin bir mesleği, yaşamının bir parçası olacaktır. Tabi bu ileride meslek değişimi yapılamayacağı anlamı taşımaz. İkinci bir üniversite okunabilir ya da eğitim sürecinde değişiklik yapılabilir. Ancak tek noktada en doğru tercihi yapmak isteyen öğrencilerin bu konuda kendilerini dinlemeleri ve istedikleri meslekleri esas alan tercih belirlemelerinde bulunmaları gerekir. Bunun için öğrencinin şu soruyu kendine sorması önemlidir: “Ben ileride kendimi nerede görmek istiyorum.” Bu sorunun cevabı üniversitelerde bölüm seçimi sürecini kolaylaştıracak, sağlıklı seçimlerin yapılmasını sağlayacaktır. Kendinizi ileride nerede ve nasıl görmek istiyorsunuz? Bir aşçı olmak mı istiyorsunuz, yoksa turizmci mi? Mühendis mi, yoksa doktor mu olmak istiyorsunuz? Bunların bir netliğe kavuşturulması ile öğrenci en sağlıklı seçimine ulaşabilecektir.

Hangi Üniversitede Hangi Bölüm Okunabilir?

Hangi Üniversitede Hangi Bölüm Okunabilir?

Üniversiteler vakıf ve devlet üniversiteleri olarak sayıca fazla olmaktadır. Türkiye’nin pek çok ilinde, ilçesinde sayıca fazla üniversitelerin eğitimlerini verebileceklerini söyleyebiliriz. Üniversitelerin pek çoğu üzerinden istenilen bölümü okumak mümkün olabilmektedir. Hangi üniversitede hangi bölüm okunabilir? Hemen hemen her üniversitede okutulmakta, eğitimi verilmekte olan bölümler yer alabilmektedir. Bunlara ilişkin listeler ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzlar içerisinde en güncel haliyle yer almaktadır. Ayrıca bu formlar üzerinde üniversitelerin ve bölümlerin puan durumlarına ilişkin bilgileri görmek ve seçimleri bu doğrultuda belirlemek mümkün olabilmektedir. Bir bölümü devlet üniversitesinde görebildiğiniz gibi vakıf üniversitesinde de görebilirsiniz. Ancak puanlamaları bölümlere göre farklılık gösterebilecektir. Örneğin Tıp okumak isteyen bir öğrenci bu alan için belirlenen puanı özel ve devlet üniversitelerinde yakın puanlarda görecektir. Ayrıca vakıf üniversitelerin burslu, yarı burslu ve burssuz öğrencilerinin puanları arasındaki farklar da yine bölümlerine göre farklılık gösterebilecektir. Bölüm ve üniversite seçiminde şu nokta önemlidir. Teknik bir bölüm okumak isteyen bir öğrenci, teknik üniversiteler tercih ettiği takdirde daha iyi bir eğitim alacaktır. Örnek verecek olursak, Makine Mühendisliği okumak isteyen bir öğrenci İstanbul Teknik Üniversitesi gibi bir teknik üniversite tercih etmelidir.

Özetleyecek olursak çok sayıda üniversitemizin gerek özel gerekse de devlet üniversitesi olarak eğitim vermekte olduğunu belirtebiliriz. Bunların puan durumları üniversiteye ve seçilen bölüme göre farklılık arz edecektir. Güncel listelemeler ÖSYM tarafından her sene yayınlanan formlarda belirtilmektedir. İmkânsız diye bir şey yoktur, sistemli çalışma ile istenilen üniversitede istenilen bölümü okumak elbette ki mümkün olmaktadır. Öğrenciye bu süreçte düşen görev, hedef belirlemek ve sistemli çalışmak olmalıdır.

Bu yazımızda değerli okurlarımız için hem en iyi üniversitelerden bahsettik hem de öğrenciler için üniversite ve bölüm seçiminde nelerin önemli teşkil ettiğini anlattık. Bir önceki yazımızı henüz okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ