En iyi Haber

En İyi İnternet Hız Testi

En İyi İnternet Hız Testi

En İyi İnternet Hız Testi

En iyi internet hız testi özellikle son zamanlarda artan altyapı sorunları nedeniyle önem kazanmaktadır. Genel olarak internet hizmetlerine ve altyapılarına göre düzenli olarak güncellenen hız testi siteleri güncel teknolojiye de ayak uydurarak sürekli olarak en doğru sonuçları vermek için uğraşıyor. İnternet hız testi siteleri ile hangi internet altyapı sağlayıcısı ile çalışıyor olursak olalım, sorunsuz olarak hızımı test edebiliyoruz. Üstelik bunlar için herhangi bir ücret ödemesi yapmıyoruz. Fakat internet hız testi siteleri farklı sistemleri içerisinde barındırdığı için, farklı sonuçları bizlere verebiliyor.

Ayrıca kablolu ve kablosuz bağlantılar ile de farklı sonuçları alabilme söz konusu olabiliyor. Bu gibi kriterlere göre internet hız testleri farklı sonuçları aktarabiliyor. Tüm bunları öğrendikten sonra artık internet hız testi 2020 araması yaptığımız zaman daha bilinçli olacağız. Test sonuçlarını bunlara göre daha iyi ölçeceğiz. İnternet hız testi yapmadan önce ilk yapmanız gereken işlem, interneti farklı bağlantılar meşgul ediyor mu yani yavaşlama söz konusu mu gibi kriterlere bakmamız gerekmektedir.

İnternet Hız Testi Siteleri Güvenilir Mi?

İnternet Hız Testi Siteleri Güvenilir Mi?

İnternet hız testi yapmadan önce mutlaka güvenilir olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü pek çok zararlı yazılım barındıran siteler olduğunu sizlere söylemek isteriz. Bu sitelerden yapacağınız hız testi bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir. Sizlere piyasada en çok tercih edilen siteleri önereceğiz. Bu siteler tamamen güvenlidir.

En doğru sonuçları almak için mutlaka aktif olan bağlantıları kapatmanızı önermekteyiz. Aktif bir indirme çalışıyor iken hız testi yaparsak doğru sonuçları alamayabilirsiniz. Ayrıca yukarıda da bahsettiğim gibi internet hız testi yaparken kablolu ya da kablosuz ağ kullanmakta önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Kablolu bağlantılarda internet hız testi daha olumlu sonuçları sizlere verebilir.  Bu sebepten dolayı mutlaka hız testi yaparken bu gibi durumları değerlendirmenizi öneriyoruz. İşte en güvenilir ve en iyi internet hız testi siteleri;

Speedtest.Net

Speedtest.Net

Tıpkı Google’ın arama motorlarında görüldüğü gibi by Ookla, geniş bant bağlantınızın hızını sorunsuz olarak görebileceğiniz bir platformdur. Android ve iOS için olan uygulamaları ücretsiz Speedtest VPN hizmeti ile beraber gelmektedir. SpeedTest’i bu alandaki en başarılı uygulama yapan şey, dünyaya yayılmış binlerce Speedtest sunucusu olmasından dolayıdır. Pek çok lokasyona yayılmış fiziksel sunucuların VPN hizmetini kullanan kullanıcıların erişim hızlarına katkı verdiklerini ve olumlu etkilediğini hepimiz biliyoruz. Speedtest by Ookla, tüm büyük platformlar için yerel uygulamalar sunar ve bu uygulama ile sorunsuz olarak hız testi yapabilirsiniz. Speedtest by Ookla’nın en iyi özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İndirme / Yükleme hızı, IP adresi, ping gibi detayları sizlere sunmaktadır.
  • İnternet hızı testlerini dışa aktar seçeneği ile kaydetmenizi sağlıyor.
  • Ookla hız testinin dünya çapında yaklaşık 7000+ üzeri sunucusu var.
  • Global hız testleri arasında ilk sırada yer almaktadır.
  • Kullanıcının tekli ve çoklu bağlantı hız testleri arasında geçişine imkan tanımaktadır.
  • Kullanıcı hız testi sonuçlarını kaydetmesi için hesap olanağı sunmaktadır.
  • Kullanıcının manuel olarak tercih yapabilmesine olanak verir.

Fast.com internet Hız Testi

Fast.com İnternet Hız Testi

Fast.com, Netflix’in geliştirdiği bir internet hız testi platformudur. Minimalist kullanıcı arayüzü ile son derece pratik kullanım sunan Fast.com, aynı zamanda sizlere farklı olanaklar da sunmaktadır. Geçen yıla kadar bu hız testi uygulaması sadece, hız sonuçlarınızı sizlere sunuyordu. Sonra daha fazla kişi kullanmaya başladığında, buna farklı eklemeler yapıldı. Ookla Speedtest’e artı bir nokta olarak Fast, LAN’ınızdaki kullanıcıların interneti ne kadar meşgul ettiklerini de hesaplamasını sizlere sunmaktadır. Oyuncular ve izleyiciler için son derece yararlı verileri sizlere sunabilmektedir. Fast.com ilerleyen zamanlarda pek çok eklemeler ile bizlere gelecektir.

Verizon Hız Testi

Verizon Hız Testi

ABD merkezli olarak tanıdığımız telekom devi Verizon, Fios fiber servisinin kullanıcıları için bir sistem geliştirdi. Ancak, diğer insanlar da internet bağlantılarının hızını kontrol etmek için kullanabilirler ve ücretsiz olarak sunulmaktadır. Verizon hız test aracına telekom devinin web sitesini ziyaret ederek erişmeniz söz konusu olabilmektedir. Kullanıcıların karşılaşacağı sorunlardan biri, şirketin koyduğu sınırlar ve kısıtlamalardır. Verizon hız testi avantajlarını şu şekilde sıralamak doğru olacaktır;

  • Tek bir tıklamayla internet test olanağı vermektedir,
  • Yükleme, indirme hızı, ping, IP adresi, test sunucusu konumu gibi detayları sizlere sunmaktadır.

Google Stadia Hız Testi

Google Stadia Hız Testi

İstediğiniz tek şey güvenilir bir hız testi aracıysa, Google Stadia hız test aracını sizlere önerebiliriz. Bilindiği gibi, Google’ın iddialı oyun servisi 4K’da oyun akışı için hızlı bir bağlantı gerekmektedir. Stadia oyunlarını 720p’de çalıştırmak için en az 10 Mbps internet hızının olduğunu sizlere söyleyebiliriz ve 5.1 kanal surround sesli 4K için 35 Mbps’yi aşması gerekiyor. Bu nedenle Google, kullanıcıların internet bağlantılarının Stadia için yeterince yetenekli olup olmadığını bilmesi için bu hız testi aracını kullanıcılara sunmuştur. Google, bu aracı sağlamak için Measurement Lab (M-Lab) ile ortaklık gerçekleştirmiştir.

Google İnternet Hız Testi

M-Lab ile ortak bir anlaşma yapan Google, bağlantı hızınızı kontrol etmenin başka bir yolunu sunar ve yukarıda belirtilenlerden daha fazla imkan verir. Hiçbir şey yüklemenize gerek yoktur, Google hız testi aracına Google Arama’nın kendisinden erişebilirsiniz. Arama çubuğuna “hız testi” yazın ve enter tuşuna basın. Şu anda, yalnızca 700 Mbps’ye kadar ağ hızlarını sorunsuz olarak ölçebilmektedir. Yani, bir gigabit bağlantınız varsa, bu araç sizin için çalışmaz. Ama Türkiye sınırları içerisinde bu hız olmamasından dolayı, bu detaya pek fazla takılmayın. Ayrıca, sınırlı sayıda bölgede çalışır. Eğer Türkiye lokasyonunda test yapmak istiyor iseniz ileri bir tarihte bu hizmeti tercih etmeniz söz konusu olabilir. Yurt dışı VDS kullanıcıları ise 700 mbps’e kadar olan hızlarını bu imkan ile test edebilmektedir.

Xfinity Hız Testi

Xfinity Hız Testi

Xfinity kullanıcıları için Comcast, PC’de ve mobil cihazlarda internet hızını kontrol etmek için sizlere pratik çözümler sunuyor. Aynı zamanda diğer kullanıcılar tarafından da sorunsuz olarak kullanılmaktadır. Fast.com gibi , Xfinity hız test aracı da görsel olarak son derece kaliteli bir arayüzü bizlere sunmaktadır. İnternet hızının nasıl ölçüldüğü hakkında ayrıntılı bilgi ve çevrimiçi hizmet sunulması da bu uygulamayı kaliteli yapan bir diğer özelliktir.

Bandwidth Place Speed Test

Bandwidth Place Speed Test

Bandwidth Place, dünya çapında yaklaşık 20 sunucuyla harika bir test uygulamasıdır. Bandwidth Place, yalnızca yükleme ve indirme hızıyla ilgileniyorsanız eğer, sizlere önerimizdir. Bazı internet hızı test siteleri, sonuçlarınızı ülkenizdeki diğer kişilerle veya internet sağlayıcınızın diğer kullanıcılarıyla karşılaştırma yapmanıza olanak verirken Bandwidth Place’de bu tip özellikler yoktur. Yani aslında tek amacınız indirme ve yükleme ise bunu sizlere önermekteyiz. Uygulama çok güvenilirdir.

Speed.io

Speed.io

Son olarak internet hız testi için tercih edebileceğiniz bir diğer site Speed.io. Basit bir tasarım ve basit bir hız testi sizlere sunmaktadır. Hız testine başlamak için sayfanın ortasında yer alan büyük şekilde “Go” düğmesine basmanız gerekir. Çok fazla özellik sunmamakla beraber, test yapmak istediğiniz sunucuyu da sizler seçebilirsiniz.

Siz değerli okurlarımız için hazırladığımız bu rehber niteliğindeki liste, en güncel verilerden alınmıştır. Siz de bu internet siteleri sayesinde, internet hızınızı ölçebilir ve detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer henüz hala okumadıysanız, en iyi torrent siteleri yazımıza da buradan ulaşıp torrent siteler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ