En iyi Haber

En İyi Maden Suyu

En İyi Maden Suyu

En İyi Maden Suyu

En iyi maden suyu, yaşam tarzımızın değişmesine paralel olarak bilhassa son yıllarda çok fazla tükettiğimiz bir içecektir. Hem yemeklerin yanında hem de kahve ile beraber tükettiğimiz maden suyunu istediğimiz zaman tek başına dahi tüketebiliriz. Ancak, maden suyu; birçok kişi tarafından soda ile karıştırılmaktadır.

Maden Suyu Nedir ve Nasıl Oluşur?

Maden Suyu Nedir ve Nasıl Oluşur?

Yeraltı sularının fiziksel ve jeolojik olarak koruma altında tutulması sayesinde maden suyunun oluşma süreci başlamaktadır. Yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynaktan doldurularak elde edilen ve aynı zamanda çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ppm’den daha az olmayan sulara maden suyu adı verildiğini söyleyebiliriz. Çözünmüş mineral tuzlarının içerisinde gaz ve elementler bulunmaktadır. Ancak, mineralli suların diğer sulara kıyasla farklı özellikleri bulunmaktadır. Kaynağından elde edildiği anda özel miktar ve oranlarda mineral ve yine iz elementler içermeleri onları farklı kılan detaylar arasındadır. 500 ppm’den daha az mineral barındıranlara ise düşük mineralli su adı verilmektedir. Bunun yanı sıra, 1500 ppm’den daha fazla mineral içerenlere yüksek mineralli su denilmektedir.

Maden suyu ise bu noktada farklı özellikler taşımaktadır. Her şeyden önce, yerin en derin katmanlarından çıkıyor olmasından dolayı son derece değerlidir. Çünkü, çıktığı yerin jeolojik özelliklerini taşımaktadır. Aynı zamanda, magmadan almış olduğu karbondioksit gazının basıncı sayesinde yeryüzüne ulaşmaktadır. Yeryüzüne ulaşması sırasında geçmiş olduğu katmanlardan mineralleri de alarak içeriğini zenginleştirmektedir. Sonuç olarak, maden suyu; mineral bakımından son derece zengindir.

Maden suyu; bünyesinde bulunan mineraller ile vücudun birtakım elektrolitlerinin konsantrasyonunu düzenlemektedir. Bilhassa sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfat yoğunluğunu düzenlemesi son derece önemlidir. Çünkü, bu mineraller, vücut adına hayati öneme sahiptir. Organizmanın biyokimyasal reaksiyonlarına aktif olarak katılması ve düzenlemesi noktasında minerallerin etkisini yadsımamak gerekir.

Maden Suyu ve Soda Farkı

Daha önce belirttiğimiz gibi maden suyu ve soda çok fazla karıştırılmaktadır. Ancak, her ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir. Fakat, maden suyu, sodaya kıyasla saf ve mineral deposu oluşuyla dikkat çekmektedir. Maden suyunun içerisinde çözülmüş mineral sıvılarının olması büyük bir avantajdır. Soda ise saf bir suyun içerisine karbonhidrat eklenmesiyle elde edilmektedir. Maden suyunun mineral bakımından son derece zengin olmasının tam aksine sodanın içerisinde mineral bulunmamaktadır.

En İyi Maden Suyu Markası Hangisidir?

Sarıkız, Kızılay, Beypazarı, Uludağ, Avşar, Freşa, Damla, Kula, Sırma, Özkaynak gibi maden suyu markalarının olduğunu söyleyebiliriz. Bu kadar çok markanın arasından seçim yapmak zor gibi gözükse de aslında maden suyu ürünleri arasında çok fazla fark olmadığını ifade etmeliyiz. Tadını sevdiğiniz veya bütçenize daha uygun olduğunu düşündüğünüz ürünü satın alabilirsiniz.

Maden suyu; tüketiciler için en uygun ürünlerden birisidir. Çünkü, düşük fiyatlara sahiptir. Bunun yanı sıra, ferahlatması ve mideyle dost olması gibi avantajları bulunmaktadır. Yeşil minik şişesi sayesinde her durumda içilebilmesi ve her yere götürülebilmesi diğer avantajları arasında yer almaktadır.

En İyi Maden Suyu Markaları

En İyi Maden Suyu Markaları

 • Uludağ: Bursa merkezli bir ürün olmakla beraber içeriğinde bikarbonat, sülfat, florür, klorür, potasyum, magnezyum, demir bulunmaktadır. Toplam mineral değerinin 1843 mg/L oluşuyla dikkat çekmektedir. Doğal zengin mineralli su olarak birçok yerde rastlayabileceğiniz bir üründür.
 • Kızılcahamam: Ankara merkezli bir ürün olmakla beraber içeriğinde alüminyum, amonyum, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir ve karbonat bulunmaktadır. Sodyum oranı; 356,76 mg/L’dir. Bunun yanı sıra, doğal maden suyu olarak pazarlandığını söyleyebiliriz.
 • Sarıkız: Manisa merkezli bir ürün olmakla beraber içeriğinde florür, bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, magnezyum, potasyum bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, sodyum oranı; 56,26 mg/L olarak dikkat çekmektedir. Magnezyumlu ve bikarbonatlı doğal mineralli su olarak birçok yerde rastlayabileceğiniz bir üründür.
 • Kula: Manisa bölgesine ait bir diğer maden suyu olmakla beraber içerisinde florür, bikarbonat, sülfat, kalsiyum, potasyum, magnezyum bulunmaktadır. Ayrıca, sodyum oranı; 476,9 mg/L olarak dikkat çekmektedir. Zengin mineralli doğal maden suyu olarak bakkal ve marketlerde satışa sunulmaktadır.
 • Kızılay: Afyonkarahisar merkezli bir ürün olmakla beraber hiç şüphesiz en çok tercih edilen maden suyu ürünlerinden bir diğeridir. Son derece doğal bir maden suyu olmasının yanı sıra sodyumlu bikarbonatlı doğal zengin mineralli su olarak birçok yerde reklamı yapılmaktadır.
 • Akmina: Son yılların en çok tercih edilen maden suyu olarak dikkat çekmektedir. Sodyum oranı; 22,2 mg/L olmakla beraber 3920,2 mg/L toplam mineral değerine sahiptir. Sodyum oranı bakımından diğer maden suyu ürünlerine göre daha düşük bir orana sahip olduğunu söyleyebiliriz.
 • Beypazarı: Ankara merkezli bir ürün olmakla beraber amonyum, kalsiyum, alüminyum, potasyum, demir, magnezyum içeriğine sahiptir. Sodyum oranı; 265,2 mg/L olarak bilinmektedir. Ancak, toplam mineral değerinin 2767,50 mg/L oluşuyla zengin içeriğe sahip olduğunu ispat etmektedir. Doğal maden suyu ifadesiyle market raflarında yerini almaktadır.
 • Damla- Minera: Bursa merkezli bir içecek olmakla beraber içeriğinde florür, bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum bulunmaktadır. Doğal zengin mineralli su olarak en çok tercih edilen ürünlerden birisi olmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Maden Suları

Sonuç olarak, maden suyu konusunda insanların önünde birden çok seçenek bulunmaktadır. Lezzetlerine ve fiyatlarına bakılarak aralarından seçim yapılabilir. Akmina markasının ürünü tat olarak çok fazla beğenilmese de cilt bakımına dahi iyi gelmesinden dolayı tercih edilmektedir. Sarıkız markasının maden suyunun eski kalitesinden çok uzakta olduğuna dair yorumlar yapılmaktadır. Kızılay maden suyu; kekremsi ve asitli tadıyla bazı kişilerin favorisi konumundadır. Beypazarı ise yıllardan bu yana birçok kişinin tek tercihi olan ve hem tadı hem de fiyatıyla beğeni toplayan bir ürün olmaktadır.

En iyi maden suyu hangisi diye düşünenler için;

 1. Beypazarı
 2. Kızılay
 3. Kızılcahamam
 4. Kula
 5. Uludağ
 6. Damla Minera
 7. Sarıkız
 8. Akmina

şeklinde kişiden kişiye göre değişebilecek ürün sıralaması yapabiliriz. Bu sıralamanın hem markaların ürünlerinin bilinirlik oranına, satış rakamlarına ve kullanıcı yorumlarına göre yapıldığını söyleyebiliriz. Ancak, herkesin damak zevkine göre bu sıralama değişebilir. Bazı kişiler içerisinde kanserojen madde bulunmasından dolayı maden suyu kullanımına dahi karşı olabilir ama bugüne kadar bu ürünlerin ispat edilen bir zararı bulunamamıştır.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Yukarıda bahsedilen maden suyu markalarının ürünlerinden hangisini tercih ederseniz edin zengin mineral içeriğinden dolayı maden suyu kullanımının birçok faydasını göreceksiniz. Maden suyunun faydalarından bahsetmek gerekirse;

 • Bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlık oluşumunun önüne geçer.
 • Karbonhidrat metabolizmasının iyileşmesine katkıda bulunur.
 • Birçok kişinin sorunu olan böbrek ve idrar yollarında taş oluşma riskini zayıflatır.
 • Vücudun kemik yapısının sağlamlaşmasına katkıda bulunur.
 • Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar.
 • Diş sağlığının korunmasında etkili olur.
 • Enfeksiyonların vücuttan atılmasına katkı yapar.
 • Pankreas ve safra kesesi işlevlerinin düzenlenmesini sağlar.
 • Ani kalp krizi ve diğer kalp sorunlarının ortaya çıkmasını önler.
 • Kan basıncını ve mide asidini düzenler.
 • Cildin derinlemesine temizlenmesine katkıda bulunur.
 • Daha rahat ve ferah bir cilt yapısını meydana getirir.
 • Cildin pürüzsüz hale gelmesine sebep olur.
 • Zengin mineral içermesinden dolayı saçın ihtiyacı olan mineralleri almasını sağlar.

Sonuç olarak, her insanın damak tadına uygun bir maden suyu satın alarak bu içeceğin sunduklarından faydalanması gerekir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ