En iyi Haber

En İyi Olta Takımı Makinesi Markaları

En İyi Olta Takımı Makinesi Markaları

En İyi Olta Takımı

Balık avlamak birçok insanın hobisidir. Buna ek olarak, bu işten para kazanan çok sayıda insan bulunur. Balık avlamak için kullandığımız iğne, misina ve kamış makineden oluşan düzeneğe olta takımı adı verilir. Olta takımında hangi malzemenin kullanılacağı ise avlamak istediğimiz balığın yakalanması için kullanılan balık avı tekniğine göre belirlenir. Bu konuyu bir örnekle açıklayabiliriz. Sazan avlamak için gerekli olan olta takımında farklı balık malzemelerinin varlığına ihtiyaç duyulur. Buna ek olarak, levrek tutmak için gerekli olan olta takımında ise farklı olta malzemeleri gerekli olur. Siz de balık avlamak istiyorsanız ihtiyaçlarınıza uygun bir olta takımı edinmelisiniz. Yazımızda en iyi olta takımı hakkında gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Olta Takımı Türleri Nelerdir?

Olta Takımı Türleri Nelerdir?

Farklı olta takımı türleri mevcuttur. Bu noktada, hangi balığı avlamak istediğinize göre bu olta takımları arasından tercih yapmalısınız. Olta takımı çeşitleri şu şekilde 4 ayrılmaktadır:

 • Sazan Olta Takımı
 • Surf Olta Takımı
 • Spin Olta Takımı
 • Tekne Olta Takımı

Olta takımı seçiminde en önemli nokta hangi amaçla kullanacağınızdır. Dolayısıyla olta takımı çeşitlerini daha iyi anlamak adına sizlere açıkladık.

Sazan Olta Takımı

Sazan Olta Takımı

Tahmin edebileceğiniz üzere sazan avlamak için kullanılır. Fakat, sazan avı arasında hangi teknikle bu işlemi gerçekleştireceğiniz önem taşır. Kullanmayı düşündüğünüz sazan avı tekniğine göre satın almanız gereken olta takımı malzemeleri de farklılık gösterir. Herkes tarafından bilinen iki farklı sazan avlama tekniği olduğunu söylemeliyiz. Bu teknikler arasında en popüler olanların başında şamandıralı sazan avı tekniği bulunur. Bu olta takımında kullanılan malzemeler arasında 30g ila 80g arasında kurşun atarına sahip kamış yer alır. Bunun yanı sıra, 300cm veya 330cm uzunluklarında teleskopik veya parçalı olta kamışı gerekli olur.

Sazan olta takımı için söylemek gerekirse, 30’luk bir olta makinesine ihtiyaç duyacaksınızdır. Misina ihtiyacını karşılamak adına ise 0.30mm kalınlık doğru bir tercih olur. Dip takımı ile sazan avcılığı yaparken gerekli olan sazan olta takımı ise farklı özellikler taşır. Bu noktada, klasik sazan kamışlarının yanı sıra debriyaj sistemli baitfeeder sazan makineleri gereklidir. Bunun yanı sıra, iki veya üç parçalı 360 ila 490cm uzunluğunda üç veya 3,5 libre sazan kamışları gerekir. Ayrıca, çift kalamalı sazan makinelerinin varlığı da önemli bir husustur. Son olarak, misinanın 0.35 ila 0.45mm kalınlıkta olması şarttır.

Surf Olta Takımı

Surf Olta Takımı

Kıyıdan balık avcılığı yapmak istiyorsanız tercihiniz surf olta takımı olmalı! Herkesin açık denizde balık avlamasına imkan verecek bot veya tekne gibi bir ekipmanı olmayabilir. Ancak, surf olta takımı sayesinde bu duruma çözüm bulabilirsiniz. Bu olta takımlarında surf kamış adı verilen olta takımları kullanılır. Parçalı yapıda, 390 ila 450cm aralığında değişen uzunluklara ve 200 g kurşun atarına sahip olduklarını ifade etmeliyiz. Olta makinelerinin en önemli özelliği ise yüksek misina alma kapasitesine sahip olmalarıdır. Özel kafa yapılı, 40 ve üzeri boyuta sahip surf makinelerdir. Son olarak, misina tercihi mono veya örgü misina olabilir.

Spin Olta Makinesi

Spin Olta Makinesi

Balık avlamak isteyenlerin kullandığı olta takımlarından birisi de spin olta takımıdır. Bir diğer adı at çek olta takımıdır. Spin kamış adı verilen 210 ila 270 cm arası uzunluklara ve 10 ila 40 g arası atarlara sahip kamış türleri kullanılır. Buna ek olarak, kullanılan olta makinelerinin 25-40 arası boyutlar taşıyan spin makineleri olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür olta takımlarında ip veya mono misina kullanılmasına rastlanır.

Tekne Olta Makinesi

Tekne Olta Makinesi

Doğu Karadeniz coğrafyasında balık avlamak adına kullanılan olta takımı olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka deyişle, tekneden balık avlanmasını sağlar. Ancak, bu takımlarda sağlam ve güçlü malzemelerin varlığına ihtiyaç vardır. Tekneden yapılan farklı özelliklere sahip balıkçılık türleri vardır. Seğirtme, yemli dip avcılığı ve farklı balıkçılık tekniklerinin hayata geçirilmesinde tekne olta takımından yararlanılır.

Tüm bunlara ek olarak bir de çıkrık olta takımları bulunur. Çıkrık makineler ve kamışların yanı sıra kalın misinaların da bu tür olta takımlarında kullanıldığını ifade etmeliyiz. Son olarak, jig olta takımlarından bahsetmeliyiz. Jig kamışları jig makinelerinin bu tür olta takımlarında yer aldığını söylemeliyiz. Ancak, balıkçılığın sorunsuz olarak yapılabilmesi noktasında tüm bu malzemelerin sağlam ve güçlü olması şarttır.

En İyi Olta Takımı Makinesi Markaları

En iyi olta takımı almak istiyorsanız önünüzde çok sayıda seçenek var. Bu noktada, ilk olarak, olta malzemesi satan yerlere giderek şansınızı denemelisiniz. Bunun yanı sıra, Amazon veya Aliexpress gibi e-ticaret sitelerinde de satın alabileceğiniz türden çok sayıda olta makinesi markası bulunur. Bir başka deyişle, çok sayıda marka ve binlerce modelin olduğunu ifade etmeliyiz. Seçim yapmanız zor! Ancak, yine de aşağıdaki markaları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Uzakdoğu Menşeili En İyi Olta Makineleri

Uzakdoğu Menşeili En İyi Olta Makineleri

 • Shimano: Adından da tahmin edebileceğiniz üzere bir Japon markasıdır. Türkiye’de çok fazla satıldığını söylemeliyiz. Uzun yıllar sorunsuz olarak çalışır. Fiyat performans oranı bakımından en iyisini sunar.
 • Daiwa: Tıpkı Shimano gibi kendisinin de bir Japon markası olduğunu söylemeliyiz. Çok sayıda farklı modeli vardır. Ayrıca, fiyat aralıkları da çok geniştir. Bir başka deyişle, her bütçeye hitap eden bir marka olduğunu ifade etmeliyiz.
 • Okuma: Geçmişi eskiye dayanan bir olta markasıdır. 1986 yılında Tayvan’da kurulmuştur. O tarihten bu yana faaliyetlerine devam eder. Aklınıza gelebilecek her türlü malzemeyi üretir. Bu markanın ürünlerini özellikle internet üzerinden satın alabilirsiniz. Fiyatları makuldür.
 • Çin markaları: Çin; üretim konusundaki anlayışını olta takımlarında da değiştirmiyor. Bir başka deyişle, fason üretim olta makinelerine Çin’de rastlayabilirsiniz. Piscifun, Seaknight, Gugufish, Linnhue gibi markaların olta takımı modellerini satın alabilirsiniz. Ancak, bu tür markalar, orijinal ürünlere sahiptir. Bir de bu markaların ürünlerinin kopyasını üreten markalar yer alır. Ucuz olta makinesi arayanlar için fason üretim yapan markaların tercih sebebi olabileceğini ifade etmeliyiz.
 • FDDL: Ucuz ancak sağlam bir makine istiyorsanız bu ürün tam olarak size göre! 400 gram ağırlığa sahip olduğunu ifade etmeliyiz. Buna ek olarak, sekiz kg taşıma kapasitesi de bulunur. Bir başka deyişle, kalın misine ile büyük bir balık tutmak istiyorsanız bu ürün tercihiniz olmalı! Diğer markaların ürünlerine kıyasla daha uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, yalnızca internetten satın alabilirsiniz. Çin’den Türkiye’ye teslimi 35 günde gerçekleşiyor.
 • Yumoshi HF 3000: Aliexpress sitesinde en çok satılan marka olduğunu söylemeliyiz. Ucuz olmasına rağmen son derece kullanışlı bir ürün! Sarım hızı, ağırlığı ve taşıma kapasitesi gibi hususlar dikkate alındığında en iyi tercihlerden birisi olduğunu söylemeliyiz. Tıpkı FDDL gibi Çin’den Türkiye’ye teslimi yalnızca 35 gün sürüyor.

Avrupa Menşeili En İyi Olta Makineleri

Avrupa Menşeili En İyi Olta Makineleri

 • Abu Garcia: İsveç markası olan Abu Garcia; hem dünyada hem de Türkiye’de en çok tercih edilen markaların başında gelir. Bir olta takımının her şeyden önce sağlam ve güçlü olması gerekir. Siz de bu özelliklere sahip bir olta takımı arıyorsanız tercihiniz Abu Garcia olmalı!
 • Kastking: Amerika merkezli bir olta takımı markası olduğunu söyleyebiliriz. 2013 yılında kurulmuştur. Uygun fiyatlarla kaliteli ürünlere sahip olan bir markadır. Birçok kişinin tercihi olan bu markanın tek sorunu ürünlerinin yeterince uzun ömürlü olmamasıdır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ